Analiza rynku, czyli biznes oparty na danych

Analiza rynku, czyli biznes oparty na danych

Wartość rynku location intelligence jest szacowana na ponad 88 miliardów dol. i przyrasta ponad 12 proc. rok do roku. W nowej rzeczywistości o przewadze konkurencyjnej jak nigdy dotąd będzie decydowała umiejętność analizy danych, szybkiego reagowania i tworzenia strategii zgodnych z zupełnie nowymi wciąż zmieniającymi się trendami konsumenckimi. Dane geolokalizacyjne dla popandemicznego świata offline będą jak Google Analytics w rzeczywistości wirtualnej. Ich możliwości są jednak przez firmy nadal niedoceniane.

Location intelligence – na czym polega kompleksowa analiza rynku?

Location intelligence kojarzone jest głównie jako narzędzie przydatne do wyboru nowych lokalizacji sklepów czy lokali usługowych, jako pozwalające ocenić potencjał sprzedażowy lokalizacji czy wielkość pożądanej grupy docelowej. Tymczasem to tylko wierzchołek góry możliwości, które daje zastosowanie big data i uczenia maszynowego.

Dużo ciekawsze i mniej oczywiste jest zastosowanie danych geolokalizacyjnych do budowania strategii działań marketingowych i sprzedażowych w świecie offline – mówi Hubert Guzera, CEO i współzałożyciel dataplace.ai, firmy specjalizującej się w usługach typu location intelligence. – Dane z naszej aplikacji pozwalają oszacować również, w jaki sposób i na ile dana marka współdzieli klientów z konkurencją. Która placówka jest miejscem pierwszego wyboru, jaka jest penetracja marki w skali mikrorynku, np. dzielnicy czy miasta. Mając tę wiedzę firmy lepiej rozumieją otoczenie i tym samym celniej dobierają działania.

Dane geolokalizacyjne dają mnóstwo przydatnej wiedzy, która przekłada się na konkretne korzyści dla już działających punktów. Pozwalają także m.in. monitorować mikrozmiany zachodzące w lokalnej społeczności, a także czerpać wiedzę o konkurencji i podejmowanych przez nią działaniach. Umożliwiają np. sprawdzenie wpływu różnych form reklamy na ruch w konkretnym sklepie. Łatwiej jest przygotować kampanię reklamową, wiedząc, jak skuteczne były te organizowane przez inne firmy.

Przykładem jest firma mediowa specjalizująca się w marketingu w galeriach handlowych, stosująca dane do szacowania liczby osób, które konkretnego dnia lub tygodnia odwiedziły galerię, a tym samym miały szansę wysłuchać nadawanego komunikatu reklamowego. Zespół wie, do ilu gości placówki handlowej dotarł przekaz, co jest też istotne przy planowaniu kolejnych działań. Pozwala to szacować potencjał kampanii: do ilu osób dotrze i jak to wpłynie na ruch w konkretnym sklepie – mówi Hubert Guzera.

Łatwość i szybkość pozyskiwania danych pozwala na bieżąco weryfikować zaplanowane scenariusze działań i dopasowywać działania sprzedażowe do zmieniającej się sytuacji. Tym bardziej, że czas pandemii zmienił wiele, zarówno w obszarze mobilności konsumentów, jak i ich nawyków zakupowych. Podstawy strategii biznesowych firm w tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej muszą być oparte o regularną analizę wartościowych danych.
Przykład wykorzystania danych typu location intelligence dla branży FMCG oraz dla sieci sklepów budowlanych zamieszczone są na blogu dataplace.ai.

Jak zrobić skuteczną analizę rynku?

Czas pandemii w niespotykany dotąd sposób rozwinął funkcjonowanie społeczeństw w wirtualnej rzeczywistości. Firmy doskonale się do tych warunków przystosowały, między innymi dzięki różnorodnym i funkcjonalnym narzędziom służącym do analizy rynku i zachowań konsumentów. Wypracowane strategie online tylko w znikomym stopniu sprawdzą się jednak w świecie offline, za którym tęskni i do którego jak najszybciej chciałaby powrócić zdecydowana większość z nas. Wiele firm czeka więc twarde lądowanie w nowej rzeczywistości. O przewadze konkurencyjnej w świecie offline jak nigdy dotąd będzie decydowała umiejętność analizy danych, szybkiego reagowania i tworzenia strategii zgodnych z nowymi trendami konsumenckimi.

Przewagę konkurencyjną na nowym rynku offline pomogą budować Big Data. Jednak polscy przedsiębiorcy na razie wydają się tego potencjału nie dostrzegać. Jak wynika z raportu Digital Poland „Big Data w Polsce” jedynie co czwarta duża polska firma wykorzystuje analizę danych do podejmowania decyzji biznesowych, to mniej niż średnia europejska, która wynosi 33 proc.

Potencjał danych geolokalizacyjnych jest jak dotąd wykorzystywany w niewielkim stopniu i to zarówno w Polsce, jaki i innych krajach UE. Z raportu wynika, że przedsiębiorcy najczęściej sięgają po dane pochodzące z urządzeń mobilnych (Polska – 5%, średnia UE 6%). Mniejszą popularnością cieszą się dane z mediów społecznościowych (Polska – 2%, średnia UE 6%) oraz czujników i inteligentnych urządzeń (Polska – 2%, średnia UE – 4%).
Trzeba także wziąć pod uwagę, że dane te służyły firmom przede wszystkim do tworzenia strategii marketingu online. Tymczasem mają one także ogromny potencjał offline.

analiza rynku - wykorzystanie danych
Fot.: mat. dataplace.ai

Tego typu dane wykorzystywane są głównie do celów marketingu online lub geotargetowanych reklam. Jednak w ostatnim czasie na popularności zyskuje także zastosowanie ich do lepszego rozumienia konsumentów w świecie offline. Zauważamy ten trend, także wśród naszych klientów. Coraz więcej dużych marek, takich jak Carrefour, P&G, Coca-Cola czy PKO BP wykorzystuje informacje o zachowaniach konsumentów w offline na podstawie danych z milionów urządzeń mobilnych – mówi Hubert Guzera. – Marki zauważyły, jak dużo zyskują na poznawaniu i rozumieniu klienta. Niestety popularne narzędzia do np. analityki sprzedaży online nie mają zastosowania w offline, choć to dalej sprzedaż. Firmy dostrzegają tę lukę i starają się ją załatać – dodaje.

Popyt na dane mające zastosowanie w świecie offline rośnie z roku na rok. Rynek location intelligence przez siedem lat urósł ponad dwukrotnie (z 42,4 mld dol. w 2013 r. do 88,3 mld dol. w 2020 r.). Zauważalne jest także stałe i przyspieszające zwiększenie się dynamiki wzrostu. Z analityki danych korzysta coraz więcej liderów branży retail, FMCG, mediów czy usług.

Fot.: mat. dataplace.ai

O dataplace.ai:
dataplace.ai (wcześniej placeme) to firma o polsko-portugalskich korzeniach, powstała w 2017 r., specjalizująca się w usługach typu “location intelligence”. Dostarcza informacji o zachowaniach konsumentów w świecie offline na podstawie danych z milionów urządzeń mobilnych. Łącząc dane o lokalizacji z innymi danymi przestrzennymi i demograficznymi, jest w stanie określić, kim są konsumenci, jak się zachowują oraz jak mogą się zachować w przyszłości w określonej przestrzeni. Dane te dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego pozwalają zespołowi dataplace.ai wyciągać wnioski i formułować praktyczne rekomendacje, które wspierają klientów m.in. w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych i optymalizowaniu wydatków sprzedażowo-marketingowych. Firma oferuje gamę produktów, z których każdy jest dedykowany dla innej grupy użytkowników.

 

 

📢 Zapraszamy także do naszych grup:
NOWA! Praca: Project Manager, Product Owner  https://bit.ly/2Whg3QN
 Social Media Jobs  https://bit.ly/2GB5MXs
 Advertising/PR Jobs  https://bit.ly/1Puw3z5
 Marketing – Pierwsza Praca  https://bit.ly/2F6uQU3
 Rocket Jobs > 10K  https://bit.ly/2AkLuMn
 Sprzedaż cała Polska  https://bit.ly/2RMpMIG
 Design cała Polska  https://bit.ly/2JOIkFI
 Marketing, e-commerce, SEO/SEM  http://bit.ly/32uFhsq
 Rocket Community  https://bit.ly/2PQofkI

🚀 na nasz fanpage:
https://www.facebook.com/RocketJobsPolska

💪 na naszego LinkedIna:
 https://www.linkedin.com/company/rocket-jobs

😎 oraz na naszego Instagrama:
 https://www.instagram.com/rocketjobspolska

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze