Planujesz założyć działalność gospodarczą w 2022 roku? Sprawdź opcje dofinansowania

Planujesz założyć działalność gospodarczą w 2022 roku? Sprawdź opcje dofinansowania

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Sprawdź, czy możesz skorzystać z jakiejś opcji dofinansowania. W artykule znajdziesz też specjalny kod rabatowy na zakup sprawdzonego programu do fakturowania Fakturownia.pl

Zakładając firmę w 2022 roku możesz skorzystać m.in. z 4 opcji dofinansowania: 

  1. dotacji z Urzędu Pracy,
  2. dofinansowania z LGD (Lokalne Grupy Działania), 
  3. dotacji unijnej, 
  4. dofinansowania z PFRON.

UWAGA! Dotacje unijne i te z Lokalnych Grup Działania mogą nie być w 2022 roku dostępne. Kwestię tę należy zweryfikować w konkretnym wojewódzkim Urzędzie Pracy (instytucji zarządzającej dofinansowania z UE) i we właściwej Lokalnej Grupie Działania funkcjonującej na danym obszarze. 

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy

Dotacja z PUP dedykowana jest osobom bezrobotnym, absolwentom KIS lub CIS oraz opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Dotacja z Urzędu Pracy wymaga spełnienia określonych warunków. Są to: 

  • brak posiadania aktywnej działalności gospodarczej w przeciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, 
  • brak przerwania w przeciągu ostatnich 12 miesięcy szkolenia, stażu czy innej formy wsparcia z Urzędu Pracy, 
  • brak przyjęcia dotacji na wcześniejsze działalności gospodarcze, 
  • brak nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.

Warto pamiętać, że Urzędy Pracy przyznają dotacje przede wszystkim w ramach środków unijnych czyli Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalnych Programów Operacyjnych. W ich przypadku istotny jest wiek beneficjentów. Dotację z pierwszego programu mogą otrzymać osoby poniżej 30. roku życia. Regionalne Programy Operacyjne skierowane są zaś do osób powyżej 30. roku życia.

Zobacz także: Rozliczanie używania samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku – najważniejsze informacje

Dotacja w firmie na start – ile możesz otrzymać z Urzędu Pracy?

Maksymalna kwota, którą możesz otrzymać z dofinansowania z Urzędu Pracy to sześciokrotność średniej krajowej. Oznacza to że w chwili obecnej nie otrzymasz więcej niż 33000 zł. Każdy Urząd Pracy może jednak dowolnie określać maksymalny pułap dotacji. Często są to kwoty do 25 000 zł. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, jaką kwotę może przyznać Twój Urząd Pracy. Jeżeli we wniosku napiszesz zbyt wygórowaną kwotę, to wniosek zostanie odrzucony.

Dofinansowania z Urzędu Pracy przeznaczone są najczęściej na zakup sprzętu, urządzeń, maszyn, oprogramowania, towaru, materiałów oraz promocji i reklamy. Pieniędzy tych nie przeznaczysz najprawdopodobniej na samochód, szkolenia, kasę fiskalną, a czasem także usługi remontowe czy telefon.

Przed złożeniem wniosku, koniecznie sprawdź regulamin przyznawania dotacji danego Urzędu Pracy. W niektórych przypadkach pojawiają się progi procentowe – na przykład na zakup danego sprzętu nie możesz przeznaczyć 50% dotacji.

Jak złożyć wniosek o dotacje z Urzędu Pracy?

Jeżeli chcesz złożyć wniosek o dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy, to musisz pobrać z danego urzędu odpowiedni wniosek i wypełnić go wraz z załącznikami.

Dotacja dla firmy na start z lokalnych Grup Działania

Jeżeli pracujesz, to także możesz uzyskać dofinansowanie na start firmy. Taką możliwość dają LGD, czyli Lokalne Grupy Działania. Procedura uzyskania dofinansowania jest jednak dość skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować.

Dotacja dla firm na start z Lokalnych Grup Działania – dla kogo?

Główne warunki otrzymania dofinansowania z lokalnych Grup Działania to: bycie mieszkańcem wchodzących w obręb działania LGD wsi i miast do 2000 mieszkańców, planowanie inwestycji firmowej na powyższym terenie, tworzenie nowych miejsc pracy, brak ubezpieczenia w KRUS.

W zależności od konkretnego LGD dojdą jeszcze kolejne specyficzne wymagania.

Dofinansowanie z LGD – jaką kwotę można uzyskać?

Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać w ramach dofinansowania od LGD to 100 000 zł.

Na co można wydać dofinansowanie z LGD?

Pieniądze otrzymane w ramach dofinansowania z LGD możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, urządzeń, maszyn, wyposażenia, czy promocję swojej firmy i oferowanych przez nią produktów czy usług. Możesz również wydać te środki na prace remontowe, co byłoby niemożliwe w ramach dofinansowania z Urzędu Pracy.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie na start firmy z LGD?

Musisz liczyć się z tym, że zgromadzenie dokumentacji do wniosku nie będzie proste. Powinieneś dokładnie przygotować biznesplan i dołączyć odpowiednie załączniki. Warto również pamiętać, że w pierwszym roku działalności trzeba osiągnąć minimum 30% zakładanych w biznesplanie wartości przychodów licząc od dnia otrzymania drugiej raty. Chodzi o ujęcie ilościowe, jak również wartościowe. Sprawdź szczegóły w swoim LGD, gdzie musisz złożyć dokumentację, która po weryfikacji trafi do Urzędu Marszałkowskiego. Cała procedura trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Zobacz także: Czy obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce?

Dofinansowanie na start firmy z Unii Europejskiej

Do dyspozycji masz także trzecią opcję otrzymania dofinansowania do prowadzenia działalności gospodarczej na start. Chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej. Projekty tego typu realizowane są tylko w poszczególnych regionach.

Firmowe dotacje z Unii Europejskiej – dla kogo?

Dofinansowanie z Unii Europejskiej na start działalności gospodarczej mogą otrzymać bezrobotni, bierni zawodowo, imigranci, reemigranci, odchodzących z rolnictwa oraz członkowie ich rodzin, tak zwani ubodzy pracujący, tj. osoby, których zarobki nie przekraczają płacy minimalnej, osoby z niepełnosprawnościami, zatrudnieni na umowach krótkoterminowych.

Ile można otrzymać z Unii Europejskiej na start prowadzenia firmy?

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 23000 zł. Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania tak zwanego wsparcia pomostowego, czyli dodatkowych pieniędzy wypłacanych przez 6-12 miesięcy. Kwota ta waha się od 1000 do 2000 zł.

Dofinansowanie z Unii na start firmy – na co można wydać pieniądze?

Środki pozyskane z Unii Europejskiej można przeznaczyć także na zakup środków trwałych, reklamy, oprogramowanie czy prace remontowe. Wsparcie pomostowe można wydać na sprawy związane z bieżącym prowadzeniem firmy, na przykład opłaty za czynsz czy ZUS.

Jak pozyskać dotację z Unii Europejskiej?

Za tego typu projekty są odpowiedzialni tak zwani operatorzy. To po prostu firmy szkoleniowe lub fundacje. Ich listę można znaleźć na stronie swojego Wojewódzkiego Urzędu Pracy albo dzwoniąc do punktu Funduszy Europejskich.

Warto pamiętać, że procedura pozyskania funduszy na start działalności gospodarczej z Unii Europejskiej składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to złożenie formularza rekrutacyjnego, czyli po prostu skróconej wersji biznesplanu. W tym miejscu należy opisać swój pomysł. Drugi etap to szkolenie, a właściwie cykl szkoleń, które trwają około 7 dni. W trakcie szkoleń beneficjent uczy się zakładania firmy, tworzenia reklam, podstaw księgowości i innych spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Trzeci etap to już samo napisanie oraz złożenie biznesplanu, który zostanie ponownie oceniony pod kątem merytorycznym i formalnym. Na dofinansowanie unijne z tego zakresu można liczyć po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów.

dotacje działalność gospodarcza
Fot. Unsplash@Gabrielle Henderson

Dotacja na start firmy z PFRON

Dotacje na otwarcie działalności gospodarczej z PFRON czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dedykowane są, jak nietrudno się domyślić, osobom z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile można otrzymać dotacje z PFRON?

Dotacja ta zazwyczaj nie może przekraczać 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Zatem jeżeli beneficjent zadeklaruje we wniosku, że działalność będzie prowadził przez następny rok, to wówczas może ubiegać się o maksymalnie sześciokrotność średniej pensji, czyli około 33000 zł. W przypadku deklaracji, że działalność gospodarcza będzie prowadzona przez 2 lata, to wówczas kwota ta będzie wynosiła około 78000. Każdy Urząd Pracy może jednak samodzielnie określać maksymalną kwotę dofinansowania.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z PFRON?

Podobnie jak w pozostałych przypadkach, tak i tutaj dotacje z PFRON można przeznaczyć na zakup sprzętu, urządzeń, maszyn, zatowarowania, reklamy i tym podobnych.

Jak uzyskać dotacje z PFRON?

Na początek należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy, a następnie złożyć wniosek o dotację. Urząd powinien rozpatrzyć go w ciągu 30 dni. Jeżeli wniosek uzyskał pozytywną decyzję, to wówczas urząd zaprasza beneficjenta na negocjacje i ostatecznie ustala z nim kształt umowy. Negocjacje dotyczą przede wszystkim kwoty dofinansowania, rozliczenia dotacji czy zabezpieczenia.

Dofinansowanie na start firmy – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje kilka opcji uzyskania dofinansowania na start prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że każda z nich wymaga dodatkowego sprawdzenia. Wszystko zależy bowiem od danego urzędu i tego, czy akurat w danej chwili prowadzi nabór wniosków. Szczególnie pod tym kątem zwróć uwagę na dotacje unijne i te pochodzące z LGD. Ich dostępność jest bowiem w 2022 roku ograniczona i nie wszędzie są aktualnie możliwe. Zweryfikuj możliwości w Wojewódzkich Urzędach Pracy (to właśnie one zarządzają dotacjami unijnymi) oraz w Lokalnej Grupie Działania właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania/miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. 

Jeżeli otwierasz firmę, to potrzebujesz również programu do fakturowania. Z tej okazji mamy dla Ciebie specjalny kod zniżkowy od fakturownia.pl. Najpierw skorzystaj z pełnego pakietu za darmo przez 30 dni, a jeżeli zdecydujesz się go przedłużyć – to mamy 20% zniżki. Wystarczy że w polu kodu promocyjnego wpiszesz ZNIŻKANASTART. Kod będzie działał do maja 2023 roku.

Art. powstał we współpracy z Fakturownia.pl

_______________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Mufid Majnun

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze