Podpis na CV – czy należy go składać?

Podpis na CV - czy należy go składać?

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu pracy jest stworzenie CV. Tutaj jednak pojawia się pytanie – czy CV się podpisuje? Czy w dobie rekrutacji online jest to potrzebne?

Czy CV trzeba podpisać?

W większości przypadków podczas wysyłania aplikacji nikt nie zwraca uwagi na to, czy CV jest podpisane przez kandydata. Wynika to między innymi z faktu, że już od kilku lat, a szczególnie od czasów pandemii, aplikujemy online. Poza tym, CV jest jedynie pewną formą formularza, w którym prezentujemy swoją osobę w profesjonalny sposób. Dane tam zawarte nie służą więc uzyskaniu jakichkolwiek zgód czy innych pism formalnych.

Kolejnym argumentem potwierdzającym, że podpis w CV nie jest potrzebny jest fakt, że w szablonach do tworzenia CV np. w programach graficznych nawet nie ma odpowiedniego pola na nie.

Podpis na CV – kiedy jest konieczny?

Oczywiście zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy to jednak CV należy podpisać. Trzeba to zrobić, kiedy rekruter o to wyraźnie prosi w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Zazwyczaj dotyczy to dokumentów dotyczących rekrutacji na stanowiska urzędnicze w instytucjach państwowych. Wtedy też zmianie ulega forma dostarczenia aplikacji – zamiast wysłania jej np. mailem, zazwyczaj należy ją dostarczyć osobiście lub wysłać kurierem/pocztą.

Zobaczcie także: Jak napisać CV, które zainteresuje rekrutera?

Choć tak jak zaznaczyliśmy na początku, teraz w większości przypadków podpis na CV nie jest wymagany, to jednak jeśli jest o tym mowa w ogłoszeniu, wówczas staje się on niezbędny, aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym.

W którym miejscu złożyć podpis na CV?

Przede wszystkim należy pamiętać o umieszczeniu klauzuli RODO, która aktualnie brzmi: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko. To właśnie pod nią należy umieścić swój podpis, z prawej strony dokumentu.

Zobaczcie także: Jak napisać list motywacyjny?

W jaki sposób podpisać CV?

Jeśli CV wysyłamy online i mimo wszystko chcemy lub musimy je podpisać, wówczas możemy to zrobić własnoręcznie i zeskanować dokument. Możemy również posłużyć się podpisem elektronicznym.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Scott Graham

 

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze