Praca w finansach a znajomość języków obcych – jakie daje korzyści?

Praca w finansach a znajomość języków obcych – jakie daje korzyści?

Praca w finansach obecnie wymaga bardzo dobrej znajomości języków obcych. W dobie powszechnej globalizacji wiele firm świadczy bowiem swoje usługi na rzecz podmiotów działających w innych krajach. Nauka języków obcych zwiększa także szanse na zatrudnienie w zagranicznych przedsiębiorstwach, co wiąże się ze znacznie wyższym wynagrodzeniem. Jakie języki są w szczególności pożądane na rynku pracy? W jaki sposób się ich uczyć? Podpowiadamy.

Języki obce w branży finansowej – czy są istotne?

Czy warto uczyć się języków obcych z myślą o karierze? Zdecydowanie tak! W ogłoszeniach o pracę w tym sektorze, np. na stanowisku analityka bankowości inwestycyjnej lub dyrektora finansowego, coraz częściej pojawia się rozbudowana lista wymagań wobec kandydata. Wśród różnych kompetencji twardych oraz umiejętności miękkich na pierwszym planie znajduje się zwykle bardzo dobra lub nawet biegła znajomość konkretnego języka obcego.  

Branża finansowa charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na pracowników, którzy mówią w obcym języku. Wynika to ze zjawiska globalizacji – nie dość, że coraz więcej przedsiębiorstw otwiera się na świadczenie usług na rzecz klientów z innych krajów, to jeszcze firmy zagraniczne chcą zatrudniać najlepszych specjalistów z całego świata, w tym także Polaków. Bardzo dobra znajomość języka obcego może pomóc wyróżnić się na tle innych osób, które starają się o to samo stanowisko.

Zobaczcie także: Ścieżka kariery kontrolera finansowego

Co konkretnie daje finansistom znajomość języków obcych?

Korzyści, jakie daje nauka języka obcego, jest bardzo dużo. Jedna z nich to możliwość zaistnienia na arenie międzynarodowej. Firma, której pracownicy mówią w różnych językach i potrafią nie tylko prowadzić rozmowy telefoniczne czy mailowe, ale również negocjować, ma większą szansę na szybki rozwój oraz dotarcie do dużej liczby klientów z całego świata. Tymczasem kandydat do pracy z takimi kompetencjami może liczyć na atrakcyjną posadę i wysokie zarobki.

Kolejna korzyść płynąca z zatrudnienia obcojęzycznych pracowników to jeszcze lepsza obsługa klienta – telefonicznie, mailowo lub w siedzibie firmy. Co oprócz tego zyskuje wówczas nasza praca? Finanse to specyficzna branża i wiele zagadnień z nią związanych okazuje się niezrozumiałe nawet dla osób, które mówią w rodzimym języku. Doradca finansowy, księgowy lub bankier, który jest w stanie wytłumaczyć te trudne kwestie obcokrajowcowi, np. imigrantowi, to prawdziwy skarb dla pracodawcy.

Co więcej, angielski w biznesie czy jakikolwiek inny język obcy, gdy posługujemy się nim dosyć biegle, daje możliwość podniesienia jakości świadczonych usług zgodnie z międzynarodowymi standardami. Pracownicy, dla których bariery językowe i kulturowe nie stanowią żadnych przeszkód, mogą czerpać wiedzę z różnych źródeł, a także brać udział w dyskusjach i konferencjach organizowanych przez ekspertów na całym świecie. Dla ich pracodawcy oznacza to krok milowy w rozwoju przedsiębiorstwa.

Jakie języki obce najczęściej przydają się w finansach?

Jakie języki obce – inne niż angielski biznesowy – przydają się w takiej branży jak finanse? Praca w tej gałęzi może także wymagać znajomości jednego z poniższych języków:

  • francuskiego,
  • hiszpańskiego,
  • niemieckiego,
  • rosyjskiego,
  • włoskiego.

O sukcesie zawodowym w branży finansowej niekiedy decyduje umiejętność posługiwania się mniej popularnymi językami, takimi jak np. chiński, czeski, japoński czy też portugalski. Wiele zależy od tego, do jakiej firmy rekrutujemy.  

Zobaczcie także: Perspektywy zawodowe analityka finansowego – jaka przyszłość czeka kandydatów na to stanowisko?

Jak uczyć się języków obcych pod kątem wymagań branży finansowej?

W jaki sposób najłatwiej przyswoić języki obce? Nauka powinna być systematyczna, dlatego jeśli mamy problemy z motywacją, najlepiej zapisać się na zajęcia odbywające się w stałym terminie, o regularnych porach. Inna opcja to kurs online – wielu lektorów prowadzi w ten sposób spotkania, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Jeżeli kariera w finansach to nasze marzenie, najlepiej wybrać program przygotowany pod tym kątem, ukierunkowany na słownictwo związane z rozmowami biznesowymi.  

Co zrobić, aby szybko opanować języki obce? Nauka pod okiem lektora może nie wystarczyć, dlatego warto poświęcić trochę wolnego czasu na oswajanie i osłuchiwanie się z językiem. Pomaga w tym czytanie książek lub blogów, słuchanie podcastów, korzystanie z aplikacji do nauki języków obcych, a także oglądanie filmów bez napisów. Ponadto warto zainteresować się mnemotechnikami, czyli metodami ułatwiającymi zapamiętywanie informacji oraz przypominanie ich sobie w dowolnym momencie.

Znajomość języków obcych ma szansę otworzyć drzwi do kariery w finansach. Jednak nauka słówek to jedno, a wykorzystanie nabytych umiejętności w praktyce, tym bardziej w biznesie, to całkowicie inna kwestia. Aby poprawić swoje kompetencje w tym zakresie, warto poszukać spotkań organizowanych w celu ćwiczenia rozmów w języku obcym. Partnera do konwersacji da się też znaleźć w Internecie – regularny kontakt pozwoli pozbyć się bariery w komunikowaniu się np. po angielsku.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@LinkedIn Sales Solutions

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze