Tomasz Rożek został doradcą ESA. Jest jedynym przedstawicielem Polski i krajów naszego regionu

Tomasz Rożek został doradcą ESA. Jest jedynym przedstawicielem Polski i krajów naszego regionu

W połowie lutego miało miejsce spotkanie państw członkowskich ESA. Wówczas rozpoczęto dyskusję na temat tego, jaka jest rola Europy w eksploracji kosmosu przez człowieka. Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher postanowił stworzyć Grupę Doradczą Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu (High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe – HLAG).

Co to jest ESA?

ESA to Europejska Agencja Kosmiczna, która została utworzona w 1975 r. W jej skład wchodzi 22 państw członkowskich. To organizacja międzyrządowa, która ma realizować wspólny, europejski program badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Więcej na ten temat przeczytacie na gov.pl.

Z kolei w składzie HLAG znalazło się 12 niezależnych ekspertów, którzy ocenią rolę Europy z różnych ujęć. Reprezentantem naszego kraju i regionu będzie dr Tomasz Rożek znany m.in. z serwisu „Nauka. To lubię”.

Zajmuję się edukacją oraz komunikacją naukową i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i intuicjami. Jest mi bardzo miło, że zostałem wybrany do prac w Grupie Doradczej ESA. Europejska Agencja Kosmiczna jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu. Rozwój sektora kosmicznego oraz transfer technologii kosmicznych może być (i w wielu miejscach jest) kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek. Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł także o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG – wypowiedź Tomasza Rożka na ten temat możemy znaleźć w serwisie naukatolubie.pl.

Pierwsze spotkanie grupy ma się odbyć pod koniec września w Holandii.

Cykl video we współpracy RocketJobs.pl i Tomasza Rożka

Przypominamy, że od czerwca na YouTube możecie także oglądać nowy cykl video pt. „Zawód inżyniera”, którego celem jest pokazanie zawodów inżynieryjnych od kuchni. Narratorem cyklu został Tomasz Rożek. W pierwszym odcinku mogliśmy bliżej poznać zawód projektantki LEGO, a ostatnio pod lupę wzięto inżyniera geologii. Po więcej materiałów zapraszamy Was na YouTube.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: YouTube

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze