Inżynier cyberbezpieczeństwa – czym się zajmuje i jakie ma perspektywy zawodowe?

Inżynier cyberbezpieczeństwa – czym się zajmuje i jakie ma perspektywy zawodowe?

Cyfryzacja, informatyzacja i automatyzacja to terminy, które na dobre zagościły we współczesnym świecie. Gdzie jest w tym wszystkim miejsce na bezpieczeństwo? Ten aspekt przez wiele lat zaniedbywano, skupiając się wyłącznie na rozwoju innowacyjnych technologii. Tymczasem bez skutecznego zapobiegania oszustwom nie można budować zdigitalizowanej gospodarki. Wśród młodych ludzi wzrasta popularność zawodu takiego jak inżynier cyberbezpieczeństwa. Co trzeba o nim wiedzieć? 

Znaczenie cyberbezpieczeństwa we współczesnym świecie 

Nie sposób przecenić roli, jaką odgrywają obecnie komputery wraz z siecią internetową. Za pośrednictwem tych narzędzi wykonuje się coraz więcej czynności, dzięki czemu życie bywa zdecydowanie wygodniejsze, a nauka i praca efektywniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niestety każdy medal ma drugą, zazwyczaj mniej pozytywną stronę. W tym przypadku zagrożenie stwarzają wyłudzenia danych, dlatego problem stanowi cyberbezpieczeństwo. Praca nad projektowaniem i budową rozwiązań zapobiegających nieuczciwym działaniom ze strony hakerów uchodzi dziś za niezwykle istotną branżę.

Każdego roku oszuści przeprowadzają tysiące prób włamań na serwery lub wykradania haseł do kont użytkowników różnych systemów. Takie sytuacje zdarzają się zarówno w państwowych, jak i prywatnych firmach. Celem ochrony własnej architektury informatycznej, przedsiębiorstwa poszukują ekspertów od planowania, wdrażania oraz udoskonalania zabezpieczeń. Ten trend się nasila – inżynier bezpieczeństwa ze specjalizacją w zakresie cyberprzestrzeni to zawód, na który jest aktualnie bardzo duże zapotrzebowanie.

Gdzie inżynier bezpieczeństwa może podjąć pracę i jakie zadania na niego czekają?

Oferty zatrudnienia dla fachowców wykwalifikowanych pod kątem cyberbezpieczeństwa dotyczą stanowisk w korporacjach, zakładach pracy czy jednostkach urzędów publicznych wykorzystujących rozbudowane sieci IT. Każdego roku wszystkie te podmioty automatyzują wykonywane czynności i realizowane procesy za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi, co sprawia, że zachodzi konieczność werbowania osób odpowiedzialnych za zapobieganie atakom hakerskim. Z tego względu właśnie w nich najłatwiej otrzymać posadę po studiach.

Zakres obowiązków wszędzie prezentuje się podobnie – celem zawsze jest gwarancja pełnego cyberbezpieczeństwa. Praca polega na dbaniu o prawidłowe działanie programów, aplikacji i urządzeń przeznaczonych do blokowania wirtualnych włamań. Większość czasu spędza się zatem we własnych biurach oraz firmowych pomieszczeniach, kontrolując funkcjonowanie poszczególnych elementów systemu IT w sferze hardware’owej i software’owej. 

Zobaczcie także: Cyberbezpieczeństwo a praca zdalna, czyli 3 sposoby na zabezpieczenie służbowych danych

Na jakie zarobki może liczyć inżynier bezpieczeństwa?

Jeśli szukamy opłacalnego zawodu, zdecydowanie powinniśmy rozważyć pracę jako inżynier bezpieczeństwa. Zarobki w tej branży sięgają nawet 15 tys. złotych brutto, gdy mamy obszerną wiedzę i potrafimy ją wykorzystać. Świeżo po uzyskaniu dyplomu inżynierskiego lub magisterskiego, bez doświadczenia, możemy otrzymać około 4-8 tys. złotych brutto zależnie od skali przedsiębiorstwa czy liczby powierzonych zadań. Te kwoty też można uznać za całkiem wysokie wynagrodzenie.

Pamiętajmy jednak, że atrakcyjne pensje są wypadkową trudności, z jakimi wiąże się szeroko pojęte cyberbezpieczeństwo. Studia nie wystarczają, ponieważ oszuści cały czas próbują nowych sposobów na złamanie wirtualnych barier. Trzeba ciągle poszerzać swoje kompetencje, dokształcać się i uczęszczać na szkolenia branżowe, aby aktualizować wiedzę. W przeciwnym razie trudno o skuteczne realizowanie wyznaczonych obowiązków. Tylko nadążanie za trendami zapewnia sukces zawodowy oraz komfort finansowy.

Przyszłość inżyniera cyberbezpieczeństwa, czyli jakie są perspektywy zawodowe w tej branży na nadchodzące lata?

Cały świat wdraża innowacyjne rozwiązania technologiczne, co kompletnie zmienia model funkcjonowania społeczeństwa. Dokonywanie płatności, załatwianie spraw urzędowych przez Internet i inne czynności, które kiedyś wykonywano w świecie rzeczywistym, przenoszą się do systemów cyfrowych. W nadchodzących latach należy spodziewać się kontynuacji tej praktyki, a więc również intensywnie rosnącego znaczenia ochrony przed nieznanymi wcześniej zagrożeniami.

Perspektywy dla inżyniera bezpieczeństwa IT są zatem bardzo dobre. Firmy nadal będą potrzebować specjalistów z tej dziedziny, natomiast ewentualne braki kadry na rynku pracy zmusi je do zwiększania wynagrodzeń. To sprawia, że przedstawiona pokrótce profesja niewątpliwie może zapewnić nam ciekawą karierę zawodową oraz komfort finansowy. Jeżeli zajmujemy się innymi zagadnieniami z obszaru informatyki, zawsze istnieje opcja zmiany branży.

________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Power Digital Marketing

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze