Złotówka leci na łeb, na szyję. Sprawdź, jak inwestować oszczędności w obcej walucie, aby nie stracić

Złotówka leci na łeb, na szyję. Sprawdź, jak inwestować oszczędności w obcej walucie, aby nie stracić fot. Unsplash@Jonathan Borba

Oszczędzanie środków w obcej walucie niekiedy wiąże się z chęcią odejścia od tradycyjnych metod takich jak np. trzymanie pieniędzy na lokacie. W dobie obecnego kryzysu, gdzie polski złoty znacząco traci na wartości, ulokowanie kapitału w takiej formie wydaje się bardzo atrakcyjne. W sytuacji, gdy masz do wyboru wiele pozycji, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, która z nich jest najkorzystniejsza. Jaką walutę wybrać w ostatnim kwartale 2022 roku? 

Inwestowanie w obce waluty staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Podjęcie rozsądnej decyzji o oszczędzaniu swoich środków to jednak dopiero pierwszy krok, który musisz postawić w całej przeprawie. Kluczowe bowiem są również takie czynniki jak posiadanie odpowiedniej strategii, tak aby twoje pieniądze nie straciły na wartości podczas ich przechowywania. Głównie jest to spowodowane nieustannie rosnącą i stale wymykającą się naszej percepcji inflacją. Jej wartość w Polsce to już przeszło 17 proc. (stan na październik 2022). Jak wobec tego inwestować pieniądze? Jednym z najlepszych ku temu sposobów okazuje się ulokowanie odłożonego kapitału w silniejszej walucie, która wykazuje znacznie mniejsze ryzyko dewaluacji. 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Dlaczego Polacy inwestują w obcej walucie?
  • Jak inflacja ma się do oszczędności w złotówkach?
  • Jakie są zalety i wady inwestowania w dolarach?
  • Jakie wady i zalety ma inwestowanie w euro?
  • W jakie inne waluty warto inwestować oszczędności?

Dlaczego Polacy inwestują w obcej walucie?

Kwestia tego, jak inwestować pieniądze, wzbudziła w ostatnim czasie większe zainteresowanie, ponieważ niepewność gospodarcza ogarnęła cały świat. W przeszłości handel walutami był zarezerwowany dla międzynarodowych korporacji i dobrze finansowanych inwestorów. Jednak w związku z niepokojącym trendem kryzysowym rynek ten został otwarty również dla przeciętnego inwestora. Obecnie tradycyjne metody oszczędzania, jak np. odkładanie środków na lokacie, przy tak rosnącej inflacji, są zwyczajnie nieopłacalne. Dlaczego? Ze względu na nieustanną utratę wartości nabywczej tej waluty w stosunku do pozostałych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na inwestowanie oszczędności w ten sposób.

Dlaczego warto posiadać obce waluty? Przemawiają za tym ich dwie główne cechy:

  • płynność – zawsze możesz je z powodzeniem sprzedać,
  • ich podaż – jeszcze nigdy w historii nie przekroczyła ona popytu. 

Bez względu na to, w jakiej walucie zdecydujesz się trzymać swoje oszczędności, kupując takie aktywo, musisz być przekonany o tym, że jej kurs będzie odporny na światowe kryzysy.

Inflacja a oszczędności w złotówkach

Wartość pieniądza spada i jest to niestety zjawisko globalne. O ile oszczędzanie w głównych walutach takich jak dolar, euro czy frank – zwłaszcza tych z kategorii bezpiecznych – jest uzasadnione, o tyle trzymanie oszczędności w bardziej ryzykownych walutach, takich jak między innymi polski złoty, stanowi niezbyt dobry sposób na zabezpieczenie środków. Przykładem może być inflacja z 1990 roku, kiedy to wszelkie zgromadzone oszczędności w tej walucie nagle okazały się zupełnie bezwartościowe. Czy możemy się tego obawiać również dzisiaj? Wielu ekspertów twierdzi, że świat nieustannie zmierza właśnie w kierunku kolejnej recesji gospodarczej.

Inwestowanie w dolara – zalety i wady

Dolar to jedna z najsilniejszych walut na świecie. W związku z tym wiele osób decyduje się na inwestowanie w dolary amerykańskie, aby zdywersyfikować portfel i spieniężyć oszczędności na szczycie ciągłej aprecjacji waluty. Ponadto kurs dolara osiągnął całkiem niedawno rekordową liczbę ponad 5 polskich złotych – to absolutny rekord w tej kwestii, sugerujący dalsze umacnianie się głównej waluty handlowo-wymiennej na świecie. Główny powód, dla którego jest to jedna z najlepszych, możliwych opcji, stanowi fakt, że aż 59 proc. rezerw finansowych jest utrzymywanych właśnie w dolarach amerykańskich. Co więcej, w tym momencie nie ma realnego substytutu tej waluty. Transakcji za jej pośrednictwem dokonuje się niemal nieustannie na całym globie.

Inwestowanie w euro – zalety i wady

Ze względu na bliskość strefy euro dobrym wyborem okazuje się również inwestowanie w euro, ale istnieją zastrzeżenia, że jest to zdecydowanie najnowsza waluta w klasie tzw. aktywów bezpiecznych przystani. Kurs euro waha się obecnie w przedziale od około 4,80 do 4,90 złotych. Główne korzyści wynikające z wprowadzenia euro są związane z rozwojem handlu na obszarze, gdzie obowiązuje ta waluta. Podróże stały się łatwiejsze dzięki wyeliminowaniu konieczności wymiany pieniędzy. Co ważniejsze, w związku z tym większość ryzyka walutowego została niemal całkowicie zredukowana. Zdecydowanie największą wadą euro jest jednak jednolita polityka monetarna, która często nie pasuje do lokalnych warunków gospodarczych. Wobec tego opłacalność np. dolara w porównaniu z euro może tutaj okazać się jednoznaczna.

W jakie inne waluty warto inwestować oszczędności?

Pozostałymi atrakcyjnymi pozycjami są inne waluty z tzw. walut bezpiecznej przystani. Należą do nich przede wszystkim:

  • frank szwajcarski  w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na niego, gdyż w ostatnich tygodniach wykazuje on bardzo znaczącą tendencję wzrostową. Jego kurs wynosi aktualnie aż 5 złotych,
  • waluta norweska – okazuje się godna rozważenia, ponieważ mimo że jej udział w światowym handlu pozostaje znikomy, tamtejszy system walutowy uważany jest za jeden z najbardziej stabilnych i płynnych na świecie. Wynika to w dużej mierze z ogromnych dochodów Norwegii ze sprzedaży ropy naftowej. Oprócz tego wskazuje również pozytywnie na wypłacalność norweskiego rządu.

Niemal każdy może zacząć odkładać pieniądze w ten sposób. Natomiast oszczędzanie kapitału w obcej walucie sprawdza się najlepiej w przypadku osób o dużej tolerancji na ryzyko oraz chęci śledzenia kursów, a także szybkiego przemieszczania się w razie potrzeby. Inny atrakcyjny sposób na jednoczesne zarabianie i oszczędzanie stanowi ulokowanie swoich środków na rynku akcyjnym. Takim, który oferuje więcej niż standardowe konto walutowo-oszczędnościowe. Zasadniczą różnicą w tym przypadku jest brak dodatkowych opłat za bezpośrednią wymianę walut. Co więcej – w kwestiach rozliczania podatków – ich regulacja przebiega według stawki od zysków kapitałowych, a nie standardowego podatku dochodowego.


Źródło zdjęcia: Unsplash@Jonathan Borba

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze