Każdego pracodawcę stać na docenianie

Każdego pracodawcę stać na docenianie

Większość z nas chce wiedzieć, że to co robimy jest doceniane, a nasze wysiłki są dostrzegane. Mogłoby się wydawać, że wystarczy, żeby pracodawca dobrze zapłacił, żebyśmy mieli poczucie, że nas docenia. Tylko czy to wystarczy? Wyniki badania „Siła doceniania 2021” przeprowadzonego przez HRM Institute pokazują, że mamy silną potrzebę usłyszenia tego, że ktoś nas docenia – pochwała od przełożonego znalazła się wśród najbardziej pożądanych form doceniania. To dobra wiadomość dla pracodawców – dobre słowo może dużo zdziałać i nie wymaga inwestowania środków finansowych.  

Docenianie to ważny temat i pracodawcy powinni pamiętać o docenianiu na co dzień. Niemal wszyscy uczestnicy badania uznali, że docenianie w pracy jest dla nich ważne lub bardzo ważne (łącznie 99% wskazań). Jednocześnie tylko 54% uczestników badania uważa, że są doceniani w pracy. Taki wynik powinien zaalarmować pracodawców – niedoceniany pracownik nie czuje się związany z firmą i nie ma motywacji, żeby się starać w pracy. Po co, jeśli nikt tego i tak nie doceni?

W branży IT docenia się bardziej

Najlepiej w kwestii doceniania wypada branża IT. Poczucie doceniania w pracy ma aż 65% ankietowanych z tej branży, ponad 67% uważa, że ten temat jest ważny w ich organizacjach, a 51% twierdzi, że w ich firmach docenia się na co dzień. Dla porównania, tylko 36% ankietowanych zatrudnionych w handlu detalicznym ma poczucie doceniania, 30% uważa, że to ważny temat w ich miejscu pracy, a tylko 12% wskazuje, że w ich firmach docenia się na co dzień. Bardzo dużo do zrobienia w kwestii doceniania ma również branża administracji.  

Pracodawco stać cię na docenianie

Wydawać by się mogło, że na wdrożenie w firmie kultury doceniania stać tylko bogate firmy. Nic bardziej mylnego – pozafinansowe sposoby na docenianie w pracy są tak samo cenione, jak te finansowe. Na pierwszym miejscu wśród form doceniania, jakich chcą pracownicy znalazły się ex aequo gratyfikacja finansowa oraz pozytywna informacja od przełożonego (po 61% wskazań), a kolejne miejsce należy do podziękowań na forum firmy. Na takie formy doceniania stać każdego pracodawcę i pracownika, więc warto zacząć już dziś! 

Nie zwlekaj z docenianiem pracowników

Tak jak chcemy od razu uzyskać ocenę swoich usług czy produktów, tak samo szybko chcemy być również doceniani w pracy. Większość badanych chciałaby być doceniana podczas podsumowania zadania lub projektu lub zaraz, gdy wykona jakąś pracę (57%). Tymczasem najwięcej ankietowanych słyszy pochwały raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące. Nie warto zwlekać z docenianiem – im częściej pracownicy słyszą pochwały, tym bardziej rośnie ich poczucie doceniania, a co za tym idzie zaangażowanie w pracę. Wśród osób chwalonych raz w tygodniu aż 95% ma poczucie doceniania, a spośród osób, które pochwałę słyszą raz w roku, tylko 20% czuje, że są doceniani w pracy. 

Nie zapominaj o feedbacku 

Sama pochwała nie wystarczy, żebyśmy mieli poczucie doceniania – nieodłącznym elementem doceniania jest feedback. Chcemy wiedzieć, za co jesteśmy chwaleni i nagradzani, a także, co poszło nie tak. Konstruktywna informacja zwrotna to ważna część doceniania. Na feedback najczęściej mogą liczyć ankietowani pracujący w branży bankowość i IT, a najrzadziej zatrudnieni w handlu detalicznym. Informację zwrotną częściej otrzymują młodsi pracownicy – ponad połowa pracowników w wieku do 29 lat i tylko jedna trzecia osób w wieku powyżej 50 lat. 

Zacznij doceniać pracowników już dziś

Docenianie w pracy warto zacząć od siebie. Nawet jeśli w firmie nie ma oficjalnego systemu doceniania, nie czekaj aż zostanie wdrożony, tylko już od dziś zacznij doceniać podwładnych, współpracowników, a nawet… szefa, bo on też potrzebuje docenienia. Drobne gesty mogą zdziałać cuda i sprawić, że będzie się nam chciało bardziej chcieć. Spróbuj już dziś!

 

Jak kwestia doceniania wygląda w twojej firmie? Zapraszamy do podzielenia się opinią i dołożenia cegiełki do raportu SIŁA DOCENIANIA 2022. Do 15.03.2022 trwa anonimowe badanie, które zostało objęte patronatem Rocket Jobs i Hello HR. Link do ankiety: https://hrminstitute.limesurvey.net/912862.

Czekamy na Twój głos!  

Jeśli chcesz poznać pełny raport SIŁA DOCENIANIA 2021, to możesz go pobrać bezpłatnie ze strony https://hrminstitute.pl/raporty-i-publikacje/.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło: mat. prasowe

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze