Ile zarabia kelner w 2025 roku?

Branża IT nieustająco rośnie. Specjaliści poszukujący pracy w firmach technologicznych, wykorzystują Internet jako narzędzie do znalezienia najlepszych ofert pracy. A jednym z najskuteczniejszych narzędzi do tego jest portal LinkedIn. Jak stworzyć profil na LinkedIn, aby zainteresować headhunterów z branży IT i dać się zauważyć? Podpowiadamy!
Spis treści
LinkedIn to miejsce, w którym spotykają się specjaliści z każdej branży, a w szczególności tej związanej z technologiami. To tutaj każdy z nich ma okazję wymieniać się doświadczeniami z kolegami po fachu, czerpać specjalistyczną wiedzę, a przede wszystkim znaleźć ciekawe oferty pracy. Z jednej strony LinkedIn jest pełen profili osób działających w branży IT (i wcale nie tylko tych aktywnie poszukujących pracy). Z kolei z drugiej, równie liczną grupą użytkowników LinkedIn są headhunterzy i rekruterzy. Dlatego, jeśli działasz w branży IT i szukasz ciekawych propozycji współpracy nie tylko z polskimi firmami – LinkedIn to miejsce wręcz stworzone dla ciebie.
Zapewne nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, że skuteczny profil na LinkedIn specjalisty IT powinien być kompletny. Tworząc konto, musisz pamiętać o podstawowych informacjach, które pokażą cię jako profesjonalistę. O czym warto pamiętać?
Decydując się na stworzenie osobistego profilu na LinkedIn, specjaliści IT powinni pamiętać o tym, że będzie to podstawowe (a być może nawet jedyne) źródło informacji dla potencjalnych pracodawców i rekruterów. Mając to w świadomości, warto skrócić proces rekrutacji i ułatwić headhunterom weryfikację profilu z wymaganiami firm, dla których poszukują specjalistów. Jak to zrobić?
Nie jest tajemnicą, że Internet i portale społecznościowe są skarbnicą wiedzy dla rekruterów. To na LinkedIn i Facebooku najczęściej poszukują specjalistów z branży IT. Jak to robią? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które możesz wykorzystać na swoją korzyść.
Rekruterzy szukają odpowiednich kandydatów, wykorzystując w searchu słowa kluczowe. Wyszukiwanie potencjalnych pracowników za pomocą imion i nazwisk jest niemalże niemożliwe. Bo skąd rekruter ma wiedzieć, że Jan Nowak jest programistą? Dlatego, aby dać się znaleźć, powinieneś wpisać w nagłówku swojego profilu słowa, które identyfikują cię z branżą, w jakiej działasz. Może to być np. nazwa stanowiska, jakie zajmujesz lub zajmowałeś w przeszłości. Możesz także dodać w nim swoje doświadczenie, podstawowe umiejętności (np. przy użyciu prostych haseł, np. język HTML czy JavaScript) – słowem wszystko to, co kojarzy się z twoją branżą.
Postaraj się, aby twój profil zawierał konkretne informacje. Nie pisz długich wstępów do opisu swojej historii zawodowej. W zamian za to wyszczególnij od myślników swoje najważniejsze obowiązki. Podaj rekruterowi konkretne informacje i punkty zaczepienia, które przyciągną jego uwagę podczas pierwszego przeglądu twojego profilu, który ma na celu znalezienie kluczowych cech kandydata i porównanie ich z wymaganiami pracodawcy.
Podziel się swoimi projektami. Dodaj do profilu linki, kierujące do twoich publikacji lub profili na innych portalach branżowych. Rekruterzy, którzy ocenią twój profil jako zgodny z oczekiwaniami pracodawcy, chętnie w nie wejdą, by lepiej poznać twoje umiejętności i stworzyć odpowiednią rekomendację dla swojego klienta.
Sieć kontaktów na LinkedIn może służyć przede wszystkim do poszerzania twoich zawodowych możliwości. Jeśli zaprosisz do niej osoby związane z branżą IT, faktycznie tak będzie. Wartościowa (pod względem branży i adekwatnych do niej zainteresowań) sieć kontaktów jest ważna, ponieważ to dzięki niej możesz być na bieżąco z ciekawymi, nowymi ofertami pracy i nowinkami ze świata IT. To także źródło wiedzy na temat organizacji, w których chciałbyś pracować.
Aktywność na LinkedIn i odświeżanie informacji na temat twojej zawodowej drogi da rekruterowi jasny sygnał – jestem czynnym użytkownikiem profilu i jeśli napiszesz do mnie prywatną wiadomość, na pewno ci na nią odpiszę.
Ekspertka ds. HR w Grupie Progres
Magister psychologii, która już w trakcie studiów rozwijała swoje umiejętności w zakresie HR. Podstawą jej codziennej pracy jest Candidate Experience. Pomaga osiągać cele zawodowe talentom z różnych branż. W rekrutacji ceni transparentność, otwartą rozmowę oraz zaufanie.
Komentarze