Umowa B2B – kiedy się opłaca? Wady, zalety – kompendium wiedzy

Umowa B2B - kiedy się opłaca? Wady, zalety - kompendium wiedzy

Umowa B2B (czyli „business to business”) to jedna z umów cywilnoprawnych, które cieszą się już od lat ogromnym zainteresowaniem. Często zestawiana jest z umową o pracę wzbudzając wiele wątpliwości. Która forma rozliczenia będzie korzystniejsza? Co o tym mówi ekspert?

Czym jest słynna umowa B2B, która zyskuje na popularności? To umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami, poprzez którą Usługodawca jest zobowiązany do świadczenia konkretnych rodzajów usług na rzecz firmy, z którą współpracuje. Rozliczenie następuje na podstawie faktury. – W dzisiejszych czasach wiele firm, bo daje to możliwość współpracy ze specjalistami niedostępnymi często na rynku pracy. Sami przedsiębiorcy to osoby, które od lat prowadzą swoje firmy i nie chcą tego zmieniać, bo cenią sobie wolność związaną z prowadzeniem swojego biznesu a sama forma jest dla nich korzystniejsza niż tradycyjna umowa o pracę – mówi Mariola Papiernik, Back Office Manager z Fakturownia.pl.

Co jest przedmiotem umowy B2B?

Umowa B2B musi bardzo precyzyjnie określać przedmiot umowy. – Na przykład w branży IT zobowiązanie B2B może polegać na napisaniu kodu, przetestowaniu oprogramowania, realizacji grafik przez drugą stronę umowy. Sama umowa musi określać warunki, na których wykonawca będzie świadczył swoje usługi czyli zakres czynności, wynagrodzenie, czas realizacji zleconych usług – mówi ekspert.

Umowa B2B – długa lista korzyści

Dlaczego w ostatnich latach forma rozliczenia w postaci umowy B2B tak zyskała na popularności? Zalet jest wiele.

Niewątpliwie jednym z głównych argumentów przemawiających za umową B2B jest niższy koszt “zatrudnienia” niż w przypadku umowy o pracę. Ta ostatnia nie ogranicza się do kwoty brutto podanej w umowie, od której odliczane są podatek dochodowy i składki ZUS (dopiero wtedy uzyskiwana jest kwota netto, czyli pieniądze „do ręki”). Koszty pracodawcy w tym przypadku są znacznie wyższe i zaliczamy do nich jeszcze: składkę emerytalną (9,76 proc.), składkę rentową (6,50 proc.), składkę na fundusz pracy (2,45 proc.), składkę wypadkową (1,67 proc.), składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych: 0,10 proc. W przypadku umowy B2B kwota „do ręki” jest znacznie wyższa od tej, która uzyskiwana jest w przypadku UoP. Szczególnie na początku prowadzenia działalności, gdy uda się skorzystać z preferencyjnej składki ZUS.

Kontraktowiec może dobrać także najkorzystniejszą dla siebie formę opodatkowania. W przypadku IT może to być ryczałt i najprawdopodobniej stawka 12-procentowa. Dotyczy bowiem m.in. usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), instalowaniem oprogramowania (ex 62.09.20.0), doradztwem w zakresie oprogramowania (ex 62.02).

– Wiele osób ceni sobie współpracę na podstawie umowy B2B również ze względu na możliwość wyboru bardziej elastycznych godzin pracy. Wynegocjowanie takich w przypadku umowy o pracę u większości pracodawców może być trudne – podkreśla M. Papiernik.

Kolejny plus? Możliwość świadczenia usług dla więcej niż jednego podmiotu. Wówczas rozliczenie jest proste – wystarczy wystawić faktury wszystkim firmom. Oczywiście należy zwrócić uwagę na ewentualne umowy wyłączności. Często przytaczanym argumentem przemawiającym za formą B2B jest także możliwość otrzymania dotacji i dofinansowań (np. z Unii Europejskiej, czy Urzędu Pracy).

Umowa B2B – minusy

Choć umowa B2B cieszy się dużą popularnością, to jednak warto wiedzieć, że samozatrudnienie ma też sporo minusów, choć zdaniem wielu nie są to wady, a minimalne utrudnienia. Na początku (jeżeli ktoś nadal nie ma) trzeba założyć działalność gospodarczą. Dzisiaj można to zrobić w kilka minut przez internet poprzez profil zaufany. Wiele osób korzysta również z usług księgowych, aby mieć pewność, że rozliczenie z Urzędem Skarbowym przebiega tak jak powinno.

Umowa o pracę umożliwia uzyskanie urlopów wypoczynkowych i okolicznościowych, daje możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego (płatnego) czy uzyskanie części benefitów płacowych i pozapłacowych. Przytaczając minusy umowy B2B często podkreśla się, że powyższe korzyści nie mają tu zastosowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że coraz częściej stają się przedmiotem negocjacji pomiędzy firmą a samozatrudnionym.

– Często podawaną wadą jest również możliwość szybkiego rozwiązania umowy B2B (nawet bez podania przyczyny). Jednak wiele firm, zawsze jednak wprowadza tutaj odpowiednie procedury, aby samozatrudniony wiedział, w razie trudności, dlaczego ze strony firmy, współpraca nie przebiega jak powinna – podkreśla Mariola Papiernik. Osoby świadczące usługi w ramach B2B nie mogą również skorzystać z pomocy związków zawodowych.

Zobaczcie także: Co to jest NFT – ile kosztuje, na czym polega i czy warto w nie inwestować?

Umowa B2B a umowa o pracę

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie na takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy. Zabronione jest zatem zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu wyżej określonych warunków wykonywania pracy. Co to oznacza w praktyce? M.in. to, że firma nie może narzucać formy umowy B2B, gdy warunki kontraktu są tożsame z umową o pracę. To oddzielny stosunek cywilnoprawny, często stosowany aby nie doprowadzić do zawarcia umowy o pracę.

B2B czy umowa o pracę – co wybrać?

B2B czy umowa o pracę – co warto wybrać? – Na takie pytanie nie istnieje dobra odpowiedź. Dla każdego będzie miało znaczenie co innego. Jedni będą cenić ponad wszystko stabilizację i ochronę prawną stosunku pracy wraz z benefitami i urlopami, a dla drugich wolność podejmowania zleceń i wyboru Klientów przeważy szalę na stronę B2B – podsumowuje ekspert.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Zan

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze