W co inwestować przy tak wysokiej inflacji?
„Wszyscy inwestują, więc ja też…” – chciałoby się sparafrazować tekst znanej reklamy gum do żucia. Jak jednak w obliczu tak wysokiej inflacji inwestować i na tym nie tracić? I czy to w ogóle jest możliwe? Sprawdźmy.
Inwestowanie? A po co to komu?
Spis treści
Inwestowanie istnieje od zawsze i przez te wszystkie stulecia przybrało naprawdę wiele różnych form. To, co jednak nie zmienia się w inwestowaniu, to jego cel. Każda decyzja inwestycyjna ma zapewnić:
- atrakcyjną stopę zwrotu,
- poczucie bezpieczeństwa,
- płynność finansową.
Zazwyczaj inwestowanie jest również ostatnim etapem budowania finansowego podwórka – po zabezpieczeniu poduszki finansowej czy ustaleniu celów długoterminowego oszczędzania.
Warto jednak, żebyście pamiętali, że inwestowanie to obszar zmienny, który dość rzadko spełnia jednocześnie wszystkie trzy wypunktowane wyżej oczekiwania. Właśnie dlatego świadome budowanie portfela inwestycyjnego jest tak istotnym i złożonym procesem.
Teraz dodatkowo skomplikowanym jeszcze bardziej przez najwyższą w ostatnich latach inflację.
Dlaczego inflacja utrudnia inwestowanie?
Rachunki za Wasze codzienne zakupy spożywcze są wyższe niż rok temu? Oszczędności, na które pracujecie latami kurczą się w oczach? To nie Wasza wina. To inflacja. Inflacja, której niby każdy się podziewał, a która i tak zaskoczyła dosłownie wszystkich.
Już samo to zaskoczenie zdecydowanie mogło utrudnić plany inwestycyjne, ponieważ zasiało ziarnko niepokoju. Zaczęliśmy jeszcze ostrożniej i uważniej oglądać każdą złotówkę. Powiedzieliśmy też „sprawdzam” wcześniejszym pomysłom na inwestycje. O ile w ogóle takie mieliśmy. W końcu dla wielu osób inwestowanie brzmi jak czarna magia.
3 pomysły na inwestycje w 2022 roku
Nie wiemy jak Wy, ale my – gdy z każdej strony słyszymy złowrogie wróżby dotyczące inwestowania – stajemy się nieco bardziej przekorni. Dlatego na zdania „Nie inwestuj w 2022 roku” odpowiadamy „Inwestuj, ale z głową!”.
I nawet wiemy, którym sposobom inwestycyjnym przyjrzeć się bliżej. Za chwilę i Wy się tego dowiecie.
-
Obligacje skarbowe indeksowane wskaźnikiem inflacji
Inwestycja w obligacje skarbowe indeksowane inflacją to świetny i stosunkowo bezpieczny pomysł na długoterminową inwestycję, 4- lub 10-letnią. Jeśli więc myślisz o tym, żeby pieniądze pracowały np. na Twoją emeryturę, to dobry pomysł. W pierwszym roku – wg strony obligacjeskarbowe.pl – oprocentowanie wynosi 1,80%. W kolejnych latach jest zmieniane zgodnie ze wzorem: wysokość inflacji + 1%.
Umówmy się – żadna lokata czy konto oszczędnościowe nie daje takiego oprocentowania i takiego bezpieczeństwa Twoim oszczędnościom.
-
Akcje REIT-ów amerykańskich
Amerykańskich, ponieważ w Polsce inwestycje tego typu nie tylko nie są jeszcze unormowane prawnie, ale przede wszystkim jeszcze się nie dzieją. W przeciwieństwie do Ameryki. Jest to więc pomysł dla bardziej wytrawnych graczy.
Wróćmy jednak do tego, czym REIT-y w ogóle są. Z angielskiego to tzw. real estate investment trust, czyli fundusze inwestycyjne związane z nieruchomościami komercyjnymi przeznaczonymi pod wynajem. Inwestujesz określoną kwotę np. w powierzchnię handlową, biurową czy hotelową, i zyskujesz część dochodu w formie dywidendy. REIT-y łączą w sobie charakter akcji i obligacji.
-
Kryptowaluta Ether (ETH)
ETH to – podobnie jak bitcoin – kryptowaluta. Jest on jednak powiązany z platformą Ethereum bazującej na technologii blockchain. Ethereum działa dziś jako miejsce do budowania zdecentralizowanych aplikacji. I choć sama platforma ma dużo zastosowań, to inwestorzy – zwłaszcza początkujący – mogą przemyśleć po prostu zakup samej kryptowaluty, której wartość nie tylko jest raczej odporna na inflację (ze względu na niską podaż), lecz także jej kurs stale rośnie.
Warto też zastanowić się na sensem inwestycji w NFT, ale więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
W co nie inwestować w 2022 roku?
Tu powiemy krótko, bo też nie ma co się rozwlekać nad tym, czego nie robić.
2022 rok prawdopodobnie nie jest najlepszym momentem dla złota czy surowców. To warto na razie odstawić na boczny tor przy tworzeniu swoich portfeli inwestycyjnych
Najważniejsze zasady inwestowania
Wszyscy doradcy inwestycyjni oraz analitycy finansowi są zgodni w jednej kwestii: rok 2022 to będą trudne inwestycyjnie miesiące, ALE najprawdopodobniej zakończą się w nieco lepszej pozycji niż rok ubiegły.
W tej sytuacji nie chodzi o to, żeby przestać inwestować, ale żeby:
- skoncentrować się na ochronie zgromadzonego kapitału,
- sprawdzać prognozy i przewidywania, ale nie wierzyć im ślepo i całkowicie (to tylko prognozy!),
- rozłożyć swój portfel inwestycyjny na części i być może zaplanować go inaczej / lepiej na przyszły rok.
I pamiętajcie jeszcze o jednym, inwestowanie to zawsze ryzyko. Mniejsze, większe, ale ryzyko. Dlatego niezależnie na co się zdecydujecie, wierzcie w zyski, ale bądźcie gotowi na straty.
________________________________________________________________________________________________
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ Towfiqu barbhuiya
Komentarze