Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?
Rozmowa rekrutacyjna to najważniejszy etap rekrutacji. To właśnie na rozmowie masz szansę na przekonanie rekrutera, że to Ty jesteś idealnym kandydatem na wybrane stanowisko, jak i na rozwianie jego wątpliwości.
Spis treści
Jak zatem przygotować się do rozmowy, aby dobrze na niej wypaść? Oto garść wskazówek:
Przed rozmową rekrutacyjną sprawdź, do jakiej firmy idziesz i na jakie stanowisko aplikowałeś
Wiem, że wydaje się to wręcz banałem, ale uwierz mi, że wielu kandydatów nie wie, czym zajmuje się firma, do której przyszli na rozmowę, nie pamiętają też, na jakie stanowisko aplikowali. To pierwszy sygnał dla rekrutera, że rozmawia z osobą nieprzygotowaną, i niestety spory minus już na samym początku rozmowy. Dlatego też zawsze uczulam na to, aby zapisywać sobie oferty, na które się aplikuje, żeby móc odnaleźć je przed rozmową i dzięki temu lepiej się przygotować.
Jeśli zatem wiesz, do jakiej firmy idziesz — poczytaj, czym się dokładnie zajmuje, sprawdź zakładkę „O nas” na stronie internetowej firmy, tak żeby móc powiedzieć chociaż kilka słów o organizacji, do której przyszedłeś. Dodatkowo polecam zajrzeć do zakładki „Kariera” — jeszcze raz zapoznać się z polityką personalną firmy i upewnić się (jeśli rekruter Cię o tym nie poinformował), jak wygląda proces rekrutacji — z ilu etapów się składa, czy będą wykorzystywane jakieś narzędzia/badania, na przykład Assessment Center lub testy psychometryczne.
Jeszcze raz zobacz ogłoszenie, na które aplikowałeś
Kiedy już wiesz, do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikowałeś, czas na przejrzenie ogłoszenia, na które odpowiedziałeś. Zapytasz pewnie po co?
Już tłumaczę — jeśli masz ogłoszenie, na które aplikowałeś, możesz jeszcze raz zakreślić kompetencje i umiejętności, które pokrywają się z kompetencjami i umiejętnościami wpisanymi w Twoim CV. Dzięki temu przypomnisz sobie, jakie wymagania są na stanowisku, o które się starasz, i dodatkowo, które z tych wymagań spełniasz. Dodatkowo upewnisz się, na jakie kompetencje powoływać się ze szczególnym naciskiem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Bądź punktualny i na rozmowę rekrutacyjną przyjdź na umówioną godzinę
Szanuj czas rekrutera i swój. Bądź punktualny, a jeśli wiesz, że się spóźnisz — uprzedź. Tak samo, kiedy już wiesz, że nie będziesz mógł dotrzeć na rozmowę — uprzedź! Uwierz mi, że jedną z rzeczy, których najbardziej nie znoszą rekruterzy, jest sytuacja, gdy kandydaci nie uprzedzają o swojej nieobecności. Jeśli w jednej firmie powtórzy się to kilka razy, możesz już nigdy nie zostać zaproszony tam na rozmowę kwalifikacyjną.
Pamiętaj o odpowiednim stroju na rozmowę rekrutacyjną
Kolejny, wydawałoby się, banał, ale nadal spotyka się osoby, które przychodzą nieodpowiednio ubrane na rozmowę o pracę. Pamiętaj, że najlepsza jest prostota — ciemne spodnie, koszula i marynarka w zupełności wystarczą. W przypadku kobiet warto wspomnieć o stonowanym makijażu — krzykliwy cień do powiek raczej się nie sprawdzi. PS. To samo dotyczy rozmów on – line tutaj też pamiętaj o odpowiednim stroju.
Postaw się w roli pracodawcy
Odpowiadając na pytania rekrutera, postaw się w roli pracodawcy — miej z tyłu głowy myśl, czy sam zatrudniłbyś kandydata, który odpowiada na pytania tak jak Ty. To niezwykle ułatwi Ci udzielenie odpowiedzi nawet na najbardziej podchwytliwe pytania.
Na rozmowie rekrutacyjnej pamiętaj o uśmiechu
Rekruter też jest człowiekiem! Nie jest Twoim wrogiem, tylko wykonuje swoją pracę — chce znaleźć najlepszego pracownika na dane stanowisko. Pamiętaj zatem o uśmiechu i serdeczności — nic tak nie zjednuje ludzi 🙂
Podsumowując: pamiętaj o przygotowaniu i uśmiechu – to gwarantuje Ci sukces!
Komentarze