CV inżyniera – jak przyciągnąć uwagę rekrutera?
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów nie maleje. Mimo że ten zawód jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy, warto zadbać o profesjonalny wygląd i treść swojego CV. Dopracowany dokument świadczy o zaangażowaniu, jest przepustką do zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną i może zdecydować o sukcesie w procesie rekrutacji. Jak zwiększyć szanse na zdobycie pracy i o czym należy pamiętać pisząc inżynieryjne CV?
Spis treści
Podstawowe cechy dobrego CV inżyniera
CV powinno być przede wszystkim spójne i czytelne oraz zawierać najbardziej istotne informacje z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Najważniejsze sekcje w CV inżyniera to:
- profil zawodowy/podsumowanie zawodowe,
- doświadczenie zawodowe wraz z osiągnięciami,
- umiejętności twarde i miękkie.
Profesjonalizm można wykazać już w początkowej części dokumentu, tworząc podsumowanie zawodowe. W kilku konkretnych i zwięzłych zdaniach prezentujemy kim jesteśmy, co osiągnęliśmy i jaki obraliśmy kierunek rozwoju. Ta krótka wizytówka jest szczególnie istotna w CV inżyniera i niezwykle ułatwia rekruterowi poznanie kandydata. Może on wstępnie oszacować, czy osoba ubiegająca się o pracę zna realia firmy oraz czy poradzi sobie na danym stanowisku.
Od inżyniera oczekuje się konkretności, zatem i jego wizytówka powinna zawierać najbardziej istotne informacje i możliwe szczegóły. Doświadczenie, indywidualne osiągniecia i wykształcenie to sekcje, które najbardziej interesują rekrutera. Wybierz te, które mogą być korzystne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy oraz te, które przyniosły ci najwięcej satysfakcji.
Wśród dodatkowych umiejętności powinny znaleźć się informacje o stopniu znajomości języków obcych, posiadanych certyfikatach, uprawnieniach do kierowania pojazdami, itp.
Nie zapominajmy o zainteresowaniach, zwłaszcza tych branżowych, które wielokrotnie potrafią zwrócić uwagę i na dłużej pozostać w pamięci oraz o zamieszczeniu na samym końcu klauzuli poufności.
Wygląd CV – czy warto korzystać z kreatorów?
Odpowiednia estetyka i szata graficzna CV również wskazuje na profesjonalizm. Najczęściej wykorzystywane są ogólnodostępne kreatory z gotowymi szablonami CV. I dobrze, ponieważ tworzone są przez ekspertów ds. rekrutacji, którzy najlepiej wiedzą, na co zwracają uwagę rekruterzy. Wybierając proste, przejrzyste, niechaotyczne wzory podkreślamy najważniejsze cechy inżyniera, jak: dobra organizacja pracy, skrupulatność, dokładność, techniczny i analityczny umysł.
Kwestia zdjęcia jest zależna od wymagań pracodawcy. Mimo że na świecie powoli odchodzi się od tej praktyki, w Polsce nadal częściej wymaga się fotografii, niż pozostawia w gestii osoby ubiegającej się o pracę. Jeśli zatem do CV inżyniera dodajemy zdjęcie, niech nie będzie amatorskie i mało wyraźne.
CV inżyniera budownictwa
Budownictwo, to szeroko pojęta dziedzina, dlatego wyjątkowo istotne jest wyszczególnienie swojej specjalizacji w podsumowaniu zawodowym:
„Jestem absolwentem Inżynierii Budownictwa na Politechnice Gdańskiej z 4 – letnim doświadczeniem w budownictwie domów jednorodzinnych. Z powodzeniem sprawowałem nadzór nad 6 inwestycjami osiedlowymi, w tym połowę z nich ukończyłem przed planowanym terminem.
W Państwa firmie chcę rozwinąć umiejętności z zakresu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w budownictwie domów ekologicznych.”
W sekcji doświadczenie najlepiej zawrzeć tylko te informacje odnoszące się do stanowiska, o które ubiega się inżynier. Brak doświadczenia zawodowego nie zwalnia z pominięcia tej części CV. Warto uzupełnić ją o doświadczenie zdobyte na stażach, praktykach lub wolontariacie.
Aby móc się wyróżnić, opisując osiągniecia najlepiej przytoczyć działania w poprzedniej, bądź aktualnej firmie, które przyniosły konkretne efekty, np:
„wprowadzenie systemu ogrzewania pompami ciepła, dzięki czemu koszty inwestycji zmniejszyły się o 10%”.
W wykształceniu prezentujemy ukończone studia wyższe na kierunku Budownictwo. Nie ma potrzeby zamieszczać informacji o szkole ponadpodstawowej, chyba że było to Technikum Budowlane.
Umiejętności dzielimy na twarde i miękkie. Twarde obejmują wiedzę merytoryczną nabywaną w toku nauki. W CV inżyniera budowlanego dużym atutem będzie nawiązanie do specjalistycznych wymagań wypisanych w ofercie pracy, oczywiście jeśli rzeczywiście posiadamy takie kompetencje, np:
- kosztorysowanie
- uprawnienia budowlane
- koordynacja, rozliczanie i kontrola firm podwykonawczych
- program AutoCAD na poziomie zaawansowanym
- prowadzenie dokumentacji technicznej
Z kolei kompetencje miękkie odnoszą się do niemierzalnych zachowań pracownika i w ostatnim czasie nabierają coraz większego znaczenia. W branży budowlanej najbardziej cenione są te interpersonalne i negocjacyjne, jak również: kompleksowe rozwiązywanie problemów, automotywacja, kreatywność, dobra organizacja własnej pracy. Dzięki nim pracodawca wie, że kandydat poradzi sobie z przydzielonymi mu zadaniami i wpasuje się w klimat firmy.
O czym pamiętać pisząc CV inżynierów innych specjalizacji?
Inżynierię cechuje multidyscyplinarność, dlatego ważne jest ukazanie w CV jasnej ścieżki rozwoju, doprecyzowaniu profesji oraz celu zawodowego popartego zdobytym doświadczeniem. Jednak to, co najbardziej zwraca uwagę rekruterów, to dopasowanie CV do oferty pracy. Jeśli zatem aplikujemy na stanowisko:
- inżyniera automatyki i robotyki – skupiamy się na tej konkretnej specjalizacji, m. in. umiejętnościach programowania, znajomości sterowników PLC, niezbędnych uprawnieniach SEP 1 kV, itd.
- inżyniera jakości – wśród umiejętności najważniejsze są: znajomość poszczególnych norm jakości, systemu SAP, narzędzi pomiarowych, itd.
- inżyniera środowiska – warto wspomnieć o znajomości regulacji prawnych z zakresu ochrony środowiska.
Poszczególne gałęzie inżynierii wymagają innych, kierunkowych szkoleń, uprawnień. Jednak w każdym przypadku zawsze mile widziane są ciekawe zainteresowania. Zarówno te związane ze stanowiskiem, wskazujące na czerpanie przyjemności z pracy, jak również te spoza branży, pozwalające zachować zdrowy work – life – balance. Pracodawcy wiedzą, że hobby niejednokrotnie stanowi podłoże dla wielu umiejętności przydatnych w pracy.
Podsumowanie
Pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, tym samym szansa na zrobienie korzystnego pierwszego wrażenia odbywa się już poprzez CV. Bez względu na jakie stanowisko aplikujemy, nasz dokument dużo o nas mówi nie tylko merytorycznie, ale i wizualnie, dlatego warto poświęcić mu więcej czasu niż samo wklejanie gotowych reguł do szablonu. Pracodawcy oczekują od inżynierów ubiegających się na dane stanowisko, by oprócz kompetencji i doświadczenia, posiadali również chęć dzielenia się wiedzą, pomysłami i pasją. Profesjonalne, konkretne, czytelne i dopasowane do wymagań oferty CV z pewnością zainteresuje rekrutera, tym samym zaprowadzi nas krok dalej w kierunku wymarzonej pracy.
_______________________________________________________________________________________________
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@sol
Komentarze