Google AI Overviews – czy jest się czego bać? Przetestowaliśmy

Google AI Overviews - czy jest się czego bać? Przetestowaliśmy

W Stanach Zjednoczonych każdy użytkownik wyszukiwarki Google może już zobaczyć odpowiedź automatycznie generowaną przez sztuczną inteligencję. Od maja eksperymentalna funkcja o nazwie Search Generative Experience zmieniła nazwę na AI Overviews i została włączona dla wszystkich zalogowanych użytkowników. 

Jako zespół Idea Hills przeprowadziliśmy badanie w którym sprawdziliśmy w jaki sposób i jak często Google prezentuje w wyszukiwarce moduł AI Overviews, po to aby sprawdzić działanie algorytmu i przygotować wnioski, które pozwolą przygotować się właścicielom stron internetowych na zmiany w wyszukiwarce. Jako pierwsi do testów wzięliśmy pod uwagę aż sto organicznych wyników wyszukiwania. 

Czym jest Google AI Overview

AI Overview to zwięzła odpowiedź generowana przez Google’owy model AI o nazwie Gemini. Obok samego tekstu, zdjęć czy tabel, w odpowiedzi pojawiają się także linki do stron internetowych. Wśród odpowiedzi na nasze frazy Google pokazywał od jednego do dwunastu linków.

AI Overview można też porównać do rozbudowanego i ulepszonego o zdolności AI modułu featured snippet. Obecnie bardzo często pojawia się on jako pierwszy wynik organiczny. Featured snippet zawiera wybrany, zwięzły fragment ze strony internetowej z odpowiedzią na zapytanie użytkownika. 

Obecnie AI Overview pojawia się wyłącznie dla użytkowników w USA, natomiast w bliżej nieokreślonej przyszłości ma pojawić się w kolejnych krajach. 

AI w Google – komu to potrzebne?

Celem AI Overview jest odpowiadanie na dłuższe i bardziej skomplikowane zapytania, co ma polepszyć satysfakcję użytkowników wyszukiwarki. Wedle Google włączenie AI Overviews spowodowało, że użytkownicy korzystają z większej ilości stron internetowych. Dodatkowo linki prezentowane w AI Overview mają otrzymywać więcej kliknięć niż “standardowe“ wyniki w SERPach. 

W tym momencie niestety nie da się potwierdzić słów Google’a ponieważ w raportach Google Search Console nie można sprawdzić kliknięć w linki z modułu AI.  

Pomysłem Google’a jest zwiększenie zaangażowania użytkowników wyszukiwarki poprzez nową odsłonę produktu, który oprócz funkcji wyszukiwania będzie też dostarczał gotowych, spersonalizowanych rozwiązań.

Wedle Google’a wyszukiwarka już niedługo będzie mogła np. tworzyć dostosowane do indywidualnych preferencji plany diety czy połączeń lotniczych. 

Przykład odpowiedzi AI Overview

Szukam pracy – czy ma to dla mnie znaczenie?

Na osoby potrafiące doskonale korzystać z narzędzi AI już czekają nowe stanowiska pracy jak AI/prompt engineer czy AI automation specialist. Wiele z dotychczasowych ofert pracy już tak mocno się zmieniło, że w wypadku copywriterów obsługa narzędzi AI jest niezbędna, a nazwy ofert pracy to najczęściej “copywriter AI”. Praca z narzędziami AI szybko stała się podstawowym wymaganiem na wielu stanowiskach. 

Pracodawcy zwracają uwagę na umiejętność sprawnego korzystania z nowych narzędzi AI, ponieważ pokazują one że przyszły pracownik:

  • szybko się uczy i ma chęć do rozwoju, 
  • śledzi na bieżąco zmiany w branży, 
  • ma wysokie kompetencje cyfrowe.

AI w Google a specjaliści SEO i Ads

Google już pracuje nad dodaniem do modułu AI Overviews reklam. Zmiany, które zachodzą w wyszukiwarce są tak duże, że zrozumienie tego w jaki sposób działają i jak wpływają na doświadczenie użytkowników jest kluczowe dla specjalistów SEO oraz Google Ads. Dzięki temu, że już teraz możemy czerpać wiedzę z danych z USA można przygotować i zweryfikować strategie dla poszczególnych kampanii czy to w wyszukiwaniach organicznych czy płatnych. 

Wyniki badań AI Overviews – TL;DR

Oto najważniejsze wnioski, które uzyskaliśmy w badaniu:

  • AI Overviews pojawiało się w 26% przypadkach dla naszego zestawu fraz w czerwcu i 30% w lipcu. Nisza dla której zrobiliśmy badania to maszyny ciężkie.
  • 68% linków z AIO dla tego samego zapytania znajdowało się w TOP10 wyników wyszukiwania i w 89% dla TOP10. 
  • W jednej odpowiedzi Google prezentował średnio 5,3 linki do źródeł.
  • Pewne słowa znacznie częściej powodują pojawianie się AIO, np. “what”, „specification” czy „horsepower”.
  • Filmy YouTube jako źródło były obecne w 21,29% odpowiedziach AIO.
  • Pliki PDF pojawiły się jako źródła w 16,83% AIO.

Co i w jaki sposób dokładnie zmierzyliśmy

Analizie poddaliśmy TOP100 wyników wyszukiwania w Google na wybrane frazy kluczowe. Skupiliśmy się na jednej niszy – branży maszynach ciężkich. W momencie publikacji tekstu są to jedyne badania, które przeanalizowały aż sto wyników organicznych.

Do linków w TOP100 nie liczyliśmy linków obecnych w modułach People Also Ask, wideo,  obrazach, ani reklamach. Informacje z wyszukiwarki pobraliśmy na początku czerwca. 

Przykładowa odpowiedź generowana przez AI

Długość odpowiedzi AIO bardzo się różniła. Zdarzały się kilkuzdaniowe odpowiedzi, z jednym linkiem, jak poniżej, a także bardzo rozbudowane, z dwunastoma źródłami. Średnia liczba linków do stron wyniosła 5,30.

Dla jakiego procenta fraz Google generuje wyniki AIO?

W sprawdzonym przez nas zestawie fraz kluczowych Google prezentował odpowiedzi AI Overviews w 26% przypadków.

Procent w jakim Google prezentuje odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję to jedna z najbardziej popularnych statystyk związanych z omawianiem tematu AI Overviews.

Warto zaznaczyć, że liczby te mocno się różnią i nie ma w tym nic dziwnego. 

Inne badania dotyczące AIO przeprowadzone przez SE Ranking, Advanced Web Ranking oraz Onely potwierdzają, że można wyróżnić kilka czynników wpływających na współczynnik pojawiania się modułu AIO w Google.

Czynniki wpływające na częstotliwość generowania się odpowiedzi AI Overviews:

  1. Kategoria tematyczna – nisza.
  2. Wolumen wyszukiwań – czym niższy wolumen tym większa szansa na pojawienie się AIO.
  3. Długość zapytania (frazy kluczowej) – dłuższe zapytania częściej generują odpowiedzi AIO. 

Czy linki z TOP100 wyników wyszukiwania zawsze pojawiają się w AI Overviews?

Jednym z mitów, który pojawił się na początku odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję było to, że zawiera ona dane z pierwszych stu wyników wyszukiwania. Naszym celem było zweryfikowanie tego stwierdzenia. I udało się ten mit obalić. 

W 68% przypadków w AIO znalazły się linki z pierwszych dziesięciu pozycji organicznych. Dla pierwszych stu wyników było to z kolei w 89% przypadków.

Niejednokrotnie zdarzało się, że w TOP100 znajdowały się bardzo podobne adresy, z identycznymi treściami, ale nieco innym adresem URL, np. chodziło o wersje językowe. 

Które słowa częściej generują odpowiedź AIO?

Wyróżniliśmy z całej bazy naszego testu terminy, dla których Google chętniej generował odpowiedzi sztuczną inteligencją. Były to m.in.

  • “how” – 23% przypadków,
  • „weigh” – 29%,
  • „specification” – 31%,
  • „what” – 35%,
  • „horsepower” – 78% zapytań.

Jak widać są to frazy z jasną intencją informacyjną. 

Czy AI Overviews pojawia się równolegle z featured snippet?

Tak, aż w 24,26% zapytań AIO pojawiał się równolegle z feature snippet, o którym wspomnieliśmy na początku tego tekstu. Dodatkowo mogły pojawiać się także inne moduły jak People Also Ask czy wideo. AIO nie zastępuje więc żadnej z dotychczasowych funkcjonalności obecnych w wynikach Google.

Ciekawostką jest fakt, że domeny regularnie pojawiające się w featured snippet mogły w ogóle nie być źródłem dla odpowiedzi AIO, co jest dodatkowym potwierdzeniem, że algorytm dla odpowiedzi AI działa zupełnie inaczej niż ten prezentujący standardowe wyniki wyszukiwania.

Pliki PDF i wideo

Moduł AIO często wykorzystywał pliki PDF oraz wideo obok stron internetowych jako swoje źródło. Pliki PDF pojawiły się w prawie 17% wygenerowanych odpowiedzi AIO.

Z kolei linki do filmów YouTube stanowiły ponad 21% przypadków. Oprócz tego pojawiały się także filmy z platformy TikTok, a także filmy zamieszczone na stronach internetowych. 

Ile fraz dalej generowało AIO po miesiącu czasu?

Po miesiącu od zebrania danych po raz pierwszy powtórzyliśmy testy, aby sprawdzić czy mocno zmienią się frazy na które Google wyświetla odpowiedzi AIO.

W 84% przypadkach frazy, które generowały odpowiedzi w czerwcu, dalej generowało je w lipcu.

Co ciekawe, ogólna liczba generowanych odpowiedzi AIO podniosła się, ponieważ w lipcu Google zaczął pokazywać AIO na frazy, na które nie pokazywał ich w czerwcu. Ostatecznie całkowita liczba fraz generujących odpowiedzi przez sztuczną inteligencję wzrosła z 26% do 30%.  

Co z tego wynika? Czy jeśli moja strona ma wysokie pozycje muszę przygotowywać się pod wejście do Polski AI Overview?

Naszymi badaniami udało się udowodnić tezę, że nowy algorytm prezentujący wyniki AI Overview działa zupełnie inaczej od dotychczasowego. O ile widoczność w TOP10 wyników na daną frazę zwiększa prawdopodobieństwo trafienia do AI Overview, o tyle obecność nawet w TOP100 go nie gwarantuje. AI Overview przeszukuje i klasyfikuje treści inaczej.

Co wyraźnie widać, to fakt, że odpowiedź sztucznej inteligencji może się generować na podstawie jedynie krótkich fragmentów treści dotyczących danego tematu. Do tej pory widoczność na daną frazę w Google’u była skorelowana z dokumentami, które możliwie pełnie omawiały dany temat. 

Dziś znamy już techniki, które zwiększają szanse na pojawianie się w module AI Overview. Dlatego każda witryna dbająca o swoją widoczność powinna zwrócić uwagę na to jak działa nowy algorytm i jak dostosować treści na swojej stronie. Przygotowania warto zacząć od pełnego audytu treści i określenia, które z nich należy odświeżyć, uprościć czy dodać podsumowania. 

Co mogę zrobić aby pojawiać się w AI Overviews?

Poprzez edycję konkretnych fragmentów treści na stronach internetowych w USA udało się określić pierwsze czynniki odpowiadające za możliwość prezentacji strony w linkach w odpowiedziach AIO, należą do nich:

  • Content na stronie powinien w klarowny sposób odpowiadać na zapytanie.
  • Robot wyszukiwarki Google musi bez problemów móc renderować dany dokument. 
  • Trudniejsze fragmenty treści należy podzielić na mniejsze fragmenty, łatwiejsze do zrozumienia.
  • Dłuższe teksty warto podsumować i umieścić w podsumowaniu kluczowe informacje. 

Kiedy AI Overview trafi do Polski?

Ponieważ obecnie AIO jest dostępne wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych to mamy czas aby dostosować swoje treści pod nową funkcjonalność wyszukiwarki. Co prawda data pojawienia się AIO w kolejnych krajach, w tym w Polsce, nie została podana, ale możemy być pewni, że pewnego dnia wpisując hasło do wyszukiwarki zobaczymy moduł AI.

Co AI Overviews zmienią na rynku pracy – podsumowanie

Nowy moduł AI w wynikach wyszukiwania w Google przyniesie wiele zmian zarówno dla osób poszukujących pracy jak i dla pracodawców.

Pracownicy, szczególnie ci związani z marketingiem internetowym, muszą trzymać rękę na pulsie, ponieważ zmiany mają bezpośredni wpływ na ich pracę i wyniki kampanii w Google. 

Dla pracodawców pojawią się nowe możliwości, zarówno pod kątem pozyskania nowych pracowników jak też i reklamy swojego biznesu. Ponieważ dla wielu zapytań na pierwszym miejscu pojawi się odpowiedź wygenerowana przez AI, która jest niezależna od dotychczasowego algorytmu, należy sprawdzać czy ważne biznesowo frazy nie generują AI Overviews i jakie linki znalazły się w źródłach. 

Trzeba pamiętać, że użytkownicy będą wpisywać bardziej złożone zapytania do wyszukiwarki i uzyskiwać bardziej spersonalizowane wyniki, co stawia przed właścicielami biznesów konieczność dostosowania treści na swoich stronach internetowych.

Odpowiedzi AI pojawią się zapewne na zapytania długiego ogona takie jak “jak przygotować się do rozmowy o pracę na stanowisko x”, “czy warto pracować w firmie y”. Zmiany spowodują, że widoczność zyskają biznesy, które dostosują się do nowego sposobu działania wyszukiwarki Google. 

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze