Inżynieria materiałowa – jakie perspektywy na przyszłość ma ten kierunek kariery zawodowej?

Inżynieria materiałowa – jakie perspektywy na przyszłość ma ten kierunek kariery zawodowej?

Tworzenie nowych materiałów należy do największych osiągnięć i od zarania dziejów ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju, dobrobytu, bezpieczeństwa i jakości życia na Ziemi. Mówi się, że inżynieria materiałowa otwiera drogę do nowoczesnych technologii, niezależnie od tego, czego dokładnie dotyczy. Czy warto wobec tego zainteresować się tym kierunkiem zawodowym? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Inżynier materiałowy jest swoistym pionierem w wielu dziedzinach nauki. Ten rodzaj profesji wpływa bezpośrednio na życie człowieka. Za każdym razem, gdy kupujecie lub używacie nowego urządzenia, korzystacie z rozwiązań i osiągnięć wypracowanych przez inżynierów. Kwintesencja dziedziny akademickiej, jaką jest inżynieria i nauka o materiałach, wywodzi się z teorii odpowiedniego zastosowania tworzyw — w myśl zasady, że to właśnie materiał, z którego powstaje dana rzecz, nadaje jej wartość. Substancja może być wybrana np. ze względu na swoją wytrzymałość lub inne pożądane przez producentów właściwości. 

Inżynieria materiałowa a rozwój nowoczesnej technologii 

Inżynieria materiałowa co to jest? W jaki sposób opracowywanie nowoczesnych materiałów wpływa na współczesne rozwiązania technologiczne? Ten obszar nauki zajmuje się badaniem swoistej relacji pomiędzy strukturą danego materiału a jego właściwościami. Dzięki niej możliwe jest świadome zaprojektowanie oraz ukształtowanie struktury tak, aby spełniała określoną funkcję użytkową, np. wytrzymałość, odporność na temperaturę, elastyczność itd. Co więcej, dziedzina ta pozwala również dowiedzieć się, jak znaleźć nowe i funkcjonalne zastosowania dla już istniejących tworzyw. Jakie znaczenie ma tego typu praca? Inżynieria materiałowa okazuje się niezwykle istotna dla współczesnej światowej gospodarki. 

Zobaczcie także: Inżynier procesu – czym się zajmuje, jak nim zostać i czy warto rozpocząć karierę zawodową w tej branży?

Jakie zadania realizuje inżynier materiałowy?

Jak w praktyce wygląda inżynieria materiałowa? Praca osoby wykwalifikowanej w tej gałęzi polega głównie na opracowywaniu, przetwarzaniu i testowaniu poszczególnych materiałów wykorzystywanych do tworzenia wielu produktów użytkowych. Mogą to być układy scalone w komputerze, części silników czy nawet urządzenia biometryczne. Pracownicy wykonujący omawiany zawód pomagają również w doborze materiałów do konkretnych produktów i opracowują nowe sposoby ich zastosowania.

Inżynier materiałowy tworzy oraz analizuje właściwości danego tworzywa na poziomie atomowym. Korzysta bowiem z komputerów i wielu zaawansowanych technologii, aby zrozumieć i prawidłowo modelować właściwości substancji, a także ich komponentów. Jego wysiłek skutkuje wieloma cennymi wnioskami i odpowiedziami na nurtujące ludzkość problemy w dziedzinach takich jak medycyna, chemia, elektryka, lotnictwo czy nawet nauka jądrowa.

Czy inżynier materiałowy może liczyć na wysokie zarobki?

Jak w kwestii wysokości potencjalnych wynagrodzeń plasuje się inżynieria materiałowa? Zarobki są tutaj uwarunkowane przede wszystkim kwalifikacjami oraz wybraną specyfikacją inżynieryjną. Ile wobec tego zarabia inżynier materiałowy? Zarobki takiej osoby to kwoty oscylujące w przedziale od 4500 do 12.000 zł brutto. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że wysokość wynagrodzenia specjalistów do spraw inżynierii materiałowej zależy od takich czynników, jak między innymi wykształcenie, obrany kierunek specjalizacji, staż pracy oraz wielkość przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest dany inżynier.

Zobaczcie także: Zarobki inżyniera – od czego zależą i jak prezentują się w różnych branżach?

Jak zostać inżynierem materiałowym?

Ścieżka edukacyjna inżyniera materiałowego rozpoczyna się wraz z ukończeniem studiów inżynierskich. Warto wówczas wybrać uniwersytet bądź politechnikę, które mają w swojej ofercie studia drugiego stopnia z zakresu tej dziedziny. Najczęściej wiąże się to również z wyborem odpowiedniej specjalności, mogą to być np. profesje związane z biomateriałami, metalami, ceramiką lub nanotechnologią. Dzięki ściśle ukierunkowanemu wykształceniu potencjalni absolwenci znacznie szybciej znajdą pracę w tym zawodzie. Czy niezbędny jest także staż? Inżynieria materiałowa to trudna dyscyplina, w której liczy się doświadczenie i bardzo szeroki zakres wiedzy teoretycznej. Odbycie stażu w firmie na pewno pozytywnie przyczyni się do rozwoju kariery. 

Jak zadbać o swój rozwój jako inżynier materiałowy? Praca w sposób ambitny i aktywny pozwala na nieustanne udoskonalanie swoich preferencji oraz możliwości. W ten sposób dobry absolwent inżynierii materiałowej staje się niezwykle cennym nabytkiem na rynku pracy. Warto wobec tego poświęcić długie lata na naukę i pasję w tym zakresie, jeśli tylko wykazujecie się chęcią i determinacją, aby osiągnąć zamierzony cel i zmieniać świat na lepszy.

Znaczenie inżyniera materiałowego w nadchodzących latach

Czy ta dziedzina inżynierii zyska jeszcze większe uznanie w kolejnych latach? Jak postrzegany będzie w przyszłości inżynier materiałowy? Oferty pracy, na które można się obecnie natknąć, dowodzą, że wraz z rozwojem technologii i ogólną globalizacją rośnie popyt na specjalistów w tej dziedzinie, którzy dzięki swojej ogromnej wiedzy oraz doświadczeniu są w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania. 

________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze