Jak napisać pierwsze CV?

Jak napisać pierwsze CV?

Zastanawiacie się, jak znaleźć pierwszą pracę? Zacznijcie od dobrego zaprezentowania siebie! Dlatego też dzisiaj przychodzimy do Was z podpowiedziami, jak napisać pierwsze CV. Jest ono kluczowe, ponieważ to na jego podstawie rekruter podejmuje decyzję, czy zaprosić nas na pierwsze spotkanie.

Jak napisać pierwsze CV, kiedy nie mamy doświadczenia? Każdy kiedyś zaczynał. Na wstępie musimy sobie uzmysłowić bardzo ważną rzecz – fakt, że jeszcze nie pracowaliśmy w żadnej firmie nie oznacza, że tak naprawdę doświadczenia nie posiadamy. Podczas pisania pierwszego CV warto najpierw zrobić podsumowanie naszej działalności pozaszkolnej, a nawet naszych zainteresowań. Jeśli nie posiadamy doświadczenia, zaprezentujmy naszą osobowość i oddajmy w swoim CV chęć zdobywania nowych umiejętności oraz pokażmy, że mimo wszystko jesteśmy w stanie dużo wnieść do firmy. Wiele placówek, a szczególnie start-upów stawia na świeże spojrzenie i kreatywność nowych pracowników, a także osobowość.

Proste wskazówki, jak napisać pierwsze CV

Podstawowe dane kontaktowe w CV

Niektórzy wychodzą z założenia, że dane kontaktowe powinny być na początku CV. Prawda jest jednak taka, że równie dobrze mogą się one znajdować na końcu – kiedy rekruter przejrzy wszystkie informacje o nas i będzie zainteresowany rozmową, akurat na sam koniec dostanie do kontakt, z którego może skorzystać.

Co napisać w informacjach kontaktowych w CV?

  1. Imię i nazwisko
  2. Mail
  3. Numer telefonu

*Niektórzy decydują się na wpisywanie miejsca urodzenia, wieku, czy stanu cywilnego – te informacje można o sobie podać, ale nie są one niezbędne. Mogą one bowiem tylko zajmować miejsce w CV, a pamiętajcie, że jego ogólne wrażenie wizualne też jest niezwykle ważne.

*Warto zwrócić uwagę na formę adresu e-mail. CV to nie jest miejsce, gdzie końcówki w stylu „buziaczek” dobrze wyglądają. Warto postawić na adres z końcówką @gmail.com.

Wykształcenie w CV

Jeśli jesteśmy po studiach lub w trakcie studiów, należy to wpisać w swoim CV, podając dokładną nazwę uczelni, nazwę kierunku, specjalizację oraz lata nauki. Podobnie ze szkołą średnią – podanie dokładnej nazwy profilu może zadziałać na naszą korzyść, szczególnie że teraz placówki coraz lepiej dostosowują profile, które oferują do panujących na rynku trendów. Możemy się spotkać np. ze specjalizacją medialną, dziennikarką, marketingową, czy nawet z profilem technik fotograficznych.

Poza szkołą średnią, warto też dodać informacje o innych szkołach, do których uczęszczaliśmy, np. szkołę muzyczną, czy szkołę tańca. To pokazuje, że lubimy się rozwijać, umiemy organizować swój czas, jesteśmy pracowici, a poza tym może to pomóc w nawiązaniu pierwszej nici porozumienia z rekruterem, bo może on też chodził do podobnych szkół;)

Z drugiej strony pamiętajcie, że rekrutera nie interesuje Wasze całe dzieciństwo, więc nie wpisujcie np. szkoły podstawowej.

Działalność dodatkowa w CV

Jeśli macie na swoim koncie wolontariaty, koła zainteresowań lub inicjatywy społeczne, to obowiązkowo je wpiszcie w swoim CV. Czasem nam się wydaje, że to co robimy jest oczywiste i każdy by na naszym miejscu zrobił to samo, ale tak wcale nie jest! Nie każdy może się pochwalić działaniami pozaszkolnymi, a to pokazuje rekruterowi, że nie boicie się wyzwań, macie ciekawe zainteresowania, które rozwijacie, a także Wasze życzliwe usposobienie, umiejętność pracy w zespole.

Jakie doświadczenia warto wpisać?

  • czynny udział w harcerstwie,
  • udział w WOŚP jako wolontariusz,
  • pomaganie seniorom,
  • wspieranie bezdomnych, np. organizacja zbiórki odzieży, wspólne gotowanie,
  • zbiórki na rzecz chorych osób,
  • organizowanie koncertów charytatywnych,
  • udział w akcjach ekologicznych, w tym np. sprzątanie Tatr,
  • udział w kołach zainteresowań i inicjatywach szkolnych/studenckich, np. wydawanie gazetki szkolnej,
  • udział w warsztatach organizowanych przez szkołę, czy lokalne Centrum Kultury,
  • doświadczenie w wystąpieniach publicznych, np. prowadzenie eventów na uczelni czy to właśnie w Centrum Kultury,
  • czynny udział w samorządzie szkolnym, organizacjach studenckich, kołach naukowych.

Jeśli prowadzicie np. bloga, czy konto w social mediach, które ma wierne grono odbiorców, to link do niego również warto umieścić w swoim CV – dodajcie go w formie hiperłącza, aby rekruter nie musiał przepisywać go ręcznie.

Pamiętajcie też o swoich praktykach – zarówno tych ze szkoły średniej, jak i studenckich. Jeśli staracie się o pracę jako copywriter, to np. staż czy praktyki w wydawnictwie są doskonałą rekomendacją.

Jeżeli w wakacje pracowaliście np. w sklepie odzieżowym, czy ze sprzętem elektronicznym, to także dodajcie to do swojego CV, szczególnie jeśli chcecie zostać ekspertami ds. sprzedaży. Pamiętajcie, że w tej branży niezwykle ważny jest kontakt z klientem i umiejętność prezentowania produktu, a właśnie w takiej pracy już się tym zajmowaliście, co daje Wam już pierwsze, ważne doświadczenia.

Informacje w CV o wygranych konkursach

Nie mamy na myśli wpisywania wygrania konkursu szkolnego, ale już na etapie np. powiatowym, czy wojewódzkim, to jest coś! Dajmy na to, kiedy się staracie o stanowisko copywritera, to wygranie np. regionalnego konkursu ortograficznego jest Waszym ważnym atutem.
Jeśli z kolei interesujecie się fotografią i Wasze prace trafiły np. na wystawę w Centrum Kultury, to o tym również warto wspomnieć.

Opis zainteresowań w CV

Nigdy nie wpisujcie w tę rubrykę suchych sformułowań typu: muzyka, filmy, książki. To o niczym nie świadczy. Większość z nas coś czyta czy ogląda. Rozwińcie tę myśl, aby rekruter czegoś się o Was dowiedział, np. jakie książki lubicie czytać, kto jest Waszym ulubionym pisarzem. Wtedy rekruter wie, że to naprawdę jest w Waszym obszarze zainteresowań, a nie tylko frazesem dorzuconym dlatego, że ładnie wygląda w CV.
Na dodatek może się okazać, że będziecie mieć wspólne zainteresowania z rekruterem, co może pomóc w nawiązaniu nici porozumienia.

Umiejętność obsługi programów

Prawie wszyscy potrafią obsługiwać Painta, ale ten program daje tylko podstawowe możliwości edycji graficznej. Jeśli więc umiecie obsługiwać np. Canvę, GIMPa, czy Photopea, czyli proste, darmowe programy graficzne, ale jednak dające szerszy wachlarz możliwości graficznych, to warto to dodać w swoim CV.
Podobnie rzecz się ma z innymi projektami. Jeśli lubicie planować swój czas za pomocą Asany, Trello, czy Miro, to również to warto zaznaczyć – wiele firm pracuje właśnie na tych programach i dodatkowym atutem będzie fakt, że nie będzie musiała kandydata tego uczyć.

Jeśli np. do tej pory prowadziliście konta w social mediach i nieobce są Wam programy ułatwiające ich prowadzenie, czy sprawdzanie statystyk, np. Creator Studio, to jest to Wasz kolejny atut.

Dla niektórych pracodawców bardzo kluczowe jest posiadanie prawa jazdy kat. B, więc to też warto dodać w swoim CV.

Znajomość języków

W swoim CV warto zaznaczyć znajomość języków oraz ich poziom. Jeśli znajomość języka obcego jest dodatkowo potwierdzona certyfikatem, to także to napiszcie.
Nie bójcie się dodawać także informacji o tym, jeśli zaczynacie się uczyć jakiegoś języka – rekruter będzie widział, że ciągle podnosicie swoje umiejętności.

Dodatkowe informacje w CV

To pole możecie dodać w CV, ale też nie jest obowiązkowe. Możecie w nim zawrzeć swoje umiejętności miękkie, takie jak:

  • odporność na stres,
  • umiejętności negocjacyjne,
  • doskonała organizację pracy,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • kreatywność.

Jak napisać pierwsze CV w prostym programie graficznym?

Czasy, kiedy CV pisaliśmy w Wordzie odchodzą w zapomnienie. Warto przygotować je w prostym programie graficznym, np. w Canvie, gdzie znajdziecie już gotowe wzory. Dzięki temu nasze CV od razu przykuje uwagę układem czy kolorami, a przy okazji pokaże rekruterowi, że jesteśmy kreatywni.


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@João Ferrão

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze