Jak się pracuje w Coral Travel? To podróże, ciągła nauka i zwiedzanie świata
W dzisiejszym artykule poznamy Kamilę Piwowarczyk – absolwentkę Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, z zamiłowaniem do aktywności ruchowej i ciekawości świata. Od 2 lat łączy pracę instruktora fitness w Polsce i życie rezydentki w pięknym Marmaris, pracując dla biura podróży Coral Travel Poland które od wielu lat dba o niezapomniane przeżycia swoich klientów oferując wycieczki w wiele pięknych miejsc na świecie.
Spis treści
Zapytaliśmy Kamilę Piwowarczyk o najważniejsze aspekty pracy jako Rezydent, aby przedstawić Wam tajniki tej roli w Coral Travel Poland. Przeczytajcie!
Wywiad z Kamilą Piwowarczyk o pracy jako rezydent w Coral Travel
Joanna Szałkowska: Gdybym chciała zacząć pracę na stanowisku rezydenta, to czy muszę mieć odpowiednie wykształcenie/kurs lub szkolenie?
Kamila Piwowarczyk: W przypadku pracy dla firmy Coral Travel Poland wykształcenie w kierunku turystyka i rekreacja nie jest wymagane. Nie da się jednak ukryć, że jest to ogromny plus, gdyż wiemy że osoba starająca się o stanowisko rezydenta myśli o pracy w danym kierunku od dłuższego czasu – kształci się w tej dziedzinie i rozwija od kilku lat. Osoby, które nie zdobyły ww. wykształcenia mają szanse spróbować tego typu pracy. Coral Travel organizuje szkolenia zarówno przed wyjazdem jak i w miejscu pracy za granicą.
Idealny kandydat
Kto jest idealnym kandydatem do tej pracy?
Przede wszystkich osoby, które nie potrafią usiedzieć za biurkiem, nie lubią rutyny i monotonii. W pracy rezydenta dużo się dzieje, począwszy od prowadzenia transferów, spotkań w hotelach, które wiążą się z wystąpieniami publicznymi przed często sporą grupą turystów, po prowadzenie wycieczek, tych rekreacyjnych ale też bardziej wymagających wiedzy – historycznych. Jest to praca dla osób które są elastyczne, potrafią dostosować się do częstych zmian np. regionu, otoczenia czy też programu dnia. Jest to praca z ludźmi, często samodzielna ale też zespołowa. Idealny kandydat to człowiek otwarty, pomocnych i wyrozumiały, który zawsze chętnie pomoże zarówno klientom jak i współpracownikom, a mimo pracy w tropikalnym klimacie zawsze będzie uśmiech gościł na jego twarzy.
Jakie cechy powinien mieć każdy rezydent?
Przede wszystkim komunikatywny, uczynny, o miłym usposobieniu, lubiący pracować z ludźmi i ciekawy świata. Powinien chętnie stawiać czoła problemom i szybko je rozwiązywać.
Praca jako rezydent
Czy to jest praca całoroczna?
Jest to praca sezonowa. Od 4 do 9 miesięcy w ciągu roku. Rezydenci z dłuższym stażem pracy mogą pracować również w okresie zimowym na kierunkach egzotycznych np. w Tajlandii czy Wietnamie.
Gdzie można pracować jako rezydent na początku swojej kariery?
Przede wszystkim w Turcji, czyli tam gdzie mamy największy zespół i jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe szkolenia dla osób bez doświadczenia. Ale zatrudniamy również rezydentów w Tunezji, Grecji, czy Hiszpanii. Zimą dostępne są kierunki egzotyczne które cały czas się rozwijają, np. Tajlandia. Wietnam, Dominikana.
Jakie języki obce są wymagane?
Wymaganym językiem jest angielski, na poziomie pozwalającym się porozumieć się swobodnie w hotelu czy też na lotnisku. Kilka podstawowych słówek w lokalnym języku przełamie pierwsze lody i pozwoli nawiązać lepsze relacje z międzynarodowym teamem. Dlatego dodatkowym atutem będą języki takie jak: turecki, rosyjski, grecki, czy też hiszpański. Nie są one jednak obowiązkowe.
Czy rezydent musi radzić sobie ze wszystkim sam w miejscu pracy?
Rezydent współpracuje z kontrahentem lokalnym w danym kierunku wakacyjnym, np. w Turcji.
W tej grupie są pracownicy którzy organizują transfery czy wycieczki lokalne, pracownicy operacyjni na lotnisku, przewodnicy lokalni na wycieczkach, pracownicy recepcji hotelowych, czy kierowcy. Oprócz tego rezydent pracuje z innymi naszymi rezydentami, ale często wykonuje zlecone zadania również samodzielnie. Można powiedzieć, że samodzielność i zaradność jest bardzo pożądana w tej pracy, ale także świadomość bycia częścią większej ekipy ludzi skoncentrowanych na zapewnieniu naszym gościom najlepszych wakacji w życiu.
Niuanse pracy jako rezydent
Jak wygląda kwestia zakwaterowania, wyżywienia i przelotu?
Firma zapewnia zakwaterowanie w akademikach, w 2-3 osobowych pokojach. W Turcji znane są jako „lojmany”. W akademikach mamy do dyspozycji łazienkę, wspólną kuchnię oraz bezpłatne WIFI. Przeloty organizowane i opłacane są również przez pracodawcę.
Wiadomo, jak każda praca, ta też ma swoje minusy. Na co narzekają rezydenci?
Pod koniec sezonu narzekamy zazwyczaj na zmęczenie czy brak snu. Nie ukrywajmy, ale jest to praca w bardzo wysokich temperaturach i o różnych godzinach, również nocnych. Rytm naszej pracy dyktują godziny lotów i liczba przyjeżdżających turystów, nie ma więc możliwości wybrać np. tylko pracę w ciągu dnia. Dlatego ważne jest aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, odpowiednie odżywianie jak również dobrze jest zadbać o kondycje fizyczną. Dlatego jest to praca odpowiednia dla ludzi młodych, pełnych pozytywnej energii.
Co jest dla ciebie największą trudnością w pracy jako rezydent?
Myślę, że sytuacje nie do przeskoczenia tak jak znalezienie innego hotelu dla gości w środku sezonu. Obłożenie hoteli jest wtedy wysokie i ciężko jest znaleźć wolne pokoje np. w hotelu o wyższym standardzie. W rozwiązaniu trudnych sytuacji tego typu pomaga przełożony i lokalny kontrahent, jednak często to rezydent jest osobą, która musi poinformować gości o nie zawsze zadowalającym wyniku rozmów.
Praca jako rezydent to styl życia
Czy rezydent ma jakieś możliwości współpracy z firmą Coral Travel Poland po zakończonym sezonie?
Rezydent może zdecydować się na stałą pracę u nas biurze lub dołączyć do działów które zimą potrzebują wsparcia, a wiedza i doświadczenie rezydenta są tu przydatne. Najlepsi mają szansę polecieć na zimową rezydenturę, a wszyscy – po prostu odpocząć po sezonie.
Czy podpisałabyś się pod stwierdzeniem, że bycie rezydentem turystycznym to nie tyle praca, co styl życia?
Dokładnie tak! Nie jest to zwykła praca tylko taki sposób na życie: pracuję w pięknym kraju, nie płacę za mieszkanie, jadam w restauracjach pięknych hoteli, jeżdżę na darmowe wycieczki. Pomimo, że jestem cały czas w pracy, to nie do końca odczuwam to jako praceę, ponieważ wciąż poznaje nowych ludzi i staram się ich traktować jak dobrych znajomych, którzy wracają do mnie na wakacje. W tym roku skorzystałam z wycieczek typu nurkowanie, paragliding i lot balonem w Pamukkale. Czy to nie wspaniałe?
Co jest największą satysfakcją w tej pracy?
Pomagając ludziom czuję się potrzebna. Posługując się dużo językiem angielskim czuję, że nie stoję w miejscu, dodatkowo uczę się języka tureckiego, mam kontakt z ludźmi z całego świata. Jest to praca, w której ciągle można się rozwijać, a każdy następny sezon jest łatwiejszy i ciekawszy. Pracując w Turcji w czasie wolnym mogę aktywnie spędzać czas chociażby pływając w ciepłym morzu czy jeżdżąc na rowerze, podziwiając jednocześnie przepiękne okolice miasta Marmaris.
Przygotowanie do pracy
Jak wygląda szkolenie przygotowujące do pracy?
Szkolenia przed wylotem odbywają się w formie online. Prowadzone są przez naszych trenerów wewnętrznych oraz doświadczonych rezydentów. Zapoznajemy nowe osoby z obowiązującymi procedurami i standardami. Wszyscy otrzymują dostęp do platformy szkoleniowej, na której są dostępne nagrania szkoleń i materiały dydaktyczne. Po takim przygotowaniu teoretycznym, po przylocie „na destynację” rozpoczyna się szkolenie praktyczne. Trwa ono około miesiąca. Nowy rezydent towarzyszy naszemu doświadczonemu rezydentowi i razem z nim realizuje wszystkie obowiązki: jeździ na transfery lotniskowo-hotelowe, na wycieczki oraz odbywa spotkania informacyjne w hotelach. Obserwuje i uczy się, zapoznaje się z tym jak procedury wyglądają w praktyce. Poznaje ludzi i miejsca, a kiedy wie już co i jak, otrzymuje swoje pierwsze samodzielne zadania. Z czasem otrzymuje coraz większą samodzielność i dostaje na bieżąco informację zwrotną odnośnie swoich postępów w prowadzeniu transferów i pilotażu wycieczek.
Na jaki minimalny okres musi wyjechać rezydent?
Minimum to 3-4 miesiące w szczycie sezonu, czyli czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień. W Antalyi praca zaczyna się już w marcu. Kończy się w grudniu, można więc spędzić prawie cały rok poza granicami Polski w słonecznym kraju.
Czy można wracać do Polski w trakcie sezonu?
Praca rezydenta nie odbywa się w formie turnusów. Jest to stały pobyt, jednak w przypadku ważnych sytuacji życiowych (np. egzamin, wesele, itp.), każdy ma oczywiście możliwość zrobić sobie krótki urlop i przylecieć do Polski.
Komentarze