Jak wygląda praca w księgowości? To musisz wiedzieć, jeśli chcesz zacząć karierę w finansach
Chociaż nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają zautomatyzować wiele procesów w firmach, to praca w księgowości dalej stanowi domenę ludzi. W tym artykule dowiecie się, czym jest księgowość, poznacie jej rodzaje i dowiecie się, jak wygląda praca w księgowości. Ponadto znajdziecie też informacje, jak rozpocząć karierę w księgowości oraz co w przyszłości może wam zaoferować rynek pracy.
Spis treści
Księgowość stanowi nieodłączny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Tworzy tysiące miejsc pracy dla osób z wiedzą na temat ekonomii i aspektów prawnych związanych z prowadzeniem firmy. Rozpoczęcie kariery w zawodzie księgowego wymaga lat wytrwałej edukacji, a potem zdobywania doświadczenia na niższych stanowiskach, aby stopniowo piąć się w górę. Jak wygląda praca w księgowości? Zanim przybliżymy szczegóły, przedstawimy wam samą definicję księgowości.
Praca w księgowości. Czym jest księgowość?
Skoro czytacie ten artykuł, na pewno zastanawiacie się, czym jest księgowość. Pojęcie to obejmuje podstawowe działania prowadzone w ramach szeroko pojętej rachunkowości. Zapewnia liczbowe ujęcie wszelkich procesów gospodarczych oraz wyników finansowych danej jednostki. Dzięki temu pozwala zachować pełną przejrzystość w funkcjonowaniu biznesu. Gwarantuje też przestrzeganie ustalonych przepisów prawnych.
Jak wygląda praca w księgowości?
Czym konkretnie zajmuje się specjalista ds. księgowości? Do jego obowiązków należy przede wszystkim prowadzenie rachunkowości, czyli odpowiednia analiza przychodów i wydatków. Zwykle oznacza to regularne przeprowadzanie obliczeń matematycznych, które pomagają wyznaczać dokładne kwoty. Podczas realizacji tego zadania korzysta się z profesjonalnych narzędzi oraz programów komputerowych przeznaczonych do rachunkowości.
Oprócz tego księgowi dysponują środkami pieniężnymi przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, że właściciele firm nie zawsze mają pełną wiedzę na temat budżetu, konsultują oni swoje decyzje z ekspertami od księgowości. Nierzadko właśnie od ich decyzji zależą dalsze kroki podejmowane przez ludzi na wyższych stanowiskach. Stale sprawdzają oni bowiem zgodność poszczególnych operacji z planami finansowymi i kontrolują rzetelność dokumentacji. Zatem spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność.
Czy zatem księgowy działa solo?
Trzeba nadmienić, że wspomnianymi zadaniami nie zajmuje się wyłącznie jedna osoba. Większe biznesy zawsze organizują duże działy, w których o prowadzenie księgowości dbają zespoły ludzi z wykształceniem w tej dziedzinie. Najczęściej główny księgowy zarządza pracą asystentów znających jedynie podstawy księgowości i najważniejsze przepisy. Na nim spoczywa obowiązek jasnego komunikowania zewnętrznym organom, czyli między innymi Urzędowi Skarbowemu, stanu jednostki gospodarczej pod kątem ekonomicznym.
Ustawa o rachunkowości dokładnie określa powinności głównego księgowego. Należą do nich na przykład:
- sporządzanie dokumentacji przedsiębiorstwa;
- ewidencjonowanie zdarzeń na bazie dowodów księgowych;
- chronologiczne prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- ustalanie wyniku finansowego firmy;
- przygotowywanie okresowych sprawozdań finansowych.
W drobiazgowej realizacji wymienionych zadań pomagają asystenci, ale główny księgowy bierze pełną odpowiedzialność za upubliczniane dane.
Rodzaje księgowości i ich charakterystyka
Istnieją dwa podstawowe rodzaje księgowości, jednak oprócz nich trzeba jeszcze wyróżnić wiele form rachunkowości zależnie od typu jednostki gospodarczej.
- Uproszczona księgowość – obejmuje prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów w przypadku jednostek, których obrót roczny nie przekroczył 2 mln złotych. Mogą zajmować się nią młodsi specjaliści ds. księgowości bez większego doświadczenia, jeśli mają odpowiednie wykształcenie.
- Pełna księgowość – oznacza rzetelne opracowywanie ksiąg rachunkowych w większych firmach, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wymaga obszernej wiedzy na temat ekonomii i związanych z nią aspektów prawnych. Bardzo często jest związana z koniecznością współpracy między ekspertami z kilku dziedzin, nie tylko księgowego.
W tym miejscu warto zastanowić się nad ścieżką rozwoju w branży księgowości. Certyfikację zawodu prowadzi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W jej ramach ustalono 4 stopnie:
- I stopień – młodszy księgowy/księgowy,
- II stopień – specjalista ds. rachunkowości,
- III stopień – główny księgowy,
- IV stopień – dyplomowany księgowy.
Pierwsze dwa stopnie gwarantują opcje zatrudnienia na stanowiskach młodszych księgowych czy kosztorysantów. Praca w tych rolach to realizowanie podstawowych zadań na polecenie przełożonych. Natomiast główny księgowy i dyplomowany księgowy to specjaliści z szerokimi kompetencjami, którzy kontrolują cały proces nadzoru nad finansami przedsiębiorstwa.
Jak rozpocząć karierę w księgowości?
Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli jak zostać księgowym? Pierwszym krokiem w branży jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Potrzebujecie solidnych podstaw – ogólnej wiedzy na temat ekonomii i przepisów prawnych w Polsce oraz Unii Europejskiej. Idealne rozwiązanie to wybór liceum lub technikum o profilu ekonomicznym, ale jeśli tematem zainteresowaliście się dopiero po maturze, nic straconego, bo wystarczy rozpocząć naukę na uczelni wyższej.
Uniwersytet stanowi zdecydowanie najlepsze miejsce, aby zagłębić się w księgowość. Studia kierunkowe dają możliwość poznania kluczowych elementów dotyczących szeroko pojętej rachunkowości. Na zajęciach poznacie między innymi najważniejsze definicje ekonomiczne, wpływ różnych operacji gospodarczych na funkcjonowanie firmy czy kluczowe problemy, z jakimi muszą mierzyć się specjaliści ds. księgowości. Nie ma lepszej drogi do uzyskania kwalifikacji wymaganych w tym zawodzie.
Kursy księgowości
Ponadto warto uczęszczać na kurs księgowości, żeby poszerzać swoje horyzonty. Szkolenia prowadzone przez doświadczonych ekspertów pozwalają zrozumieć aktualne warunki biznesowe i skutecznie odpowiadać na nowe wyzwania w branży. Warsztaty z udziałem profesjonalistów okazują się szczególnie pomocne na początku kariery – tuż po studiach, a nawet jeszcze w ich trakcie. Poza tym pracodawcy doceniają chęć samokształcenia, co daje szansę na atrakcyjne warunki zatrudnienia.
Ciekawe kursy organizuje chociażby wspomniane już wcześniej Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Możecie wybrać jeden ze stopni i uczęszczać na zajęcia, podczas których otrzymujecie dawkę niezbędnej wiedzy. Podobne wydarzenia przygotowuje również Fundacja Rozwoju Rachunkowości. Istnieje wiele interesujących opcji. Wystarczy motywacja do nauki oraz szczera chęć rozwoju w zawodzie księgowego. Samo znalezienie praktycznych kursów nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnego problemu. Pamiętajcie tylko, że najlepiej sprawdzają się szkolenia certyfikowane.
Jakie perspektywy zawodowe zapewnia nam księgowość?
W ostatnich latach wyraźnie zauważalny jest trend automatyzacji wszelkich procesów, szczególnie wśród innowacyjnych firm. Jednak mimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zawód księgowego to wciąż domena ludzi. Ta sytuacja niemal na pewno nie ulegnie zmianie w najbliższych dekadach ze względu na skomplikowanie przepisów prawnych z zakresu ekonomii i gospodarki. Narzędzia zapewniają wsparcie, ale nie zastępują księgowych w ich codziennych obowiązkach.
Należy podkreślić, że wielu przedsiębiorców uważa zawód księgowego za prestiżowy. Trudno o dobrego specjalistę w tej branży, a właściciele biznesów nie potrafią samodzielnie sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi polskie prawo. Właśnie dlatego nie trzeba obawiać się braku miejsc pracy dla księgowych. Wręcz przeciwnie, spodziewajcie się coraz intensywniejszego zainteresowania ze strony pracodawców osobami z obszerną wiedzą o rachunkowości.
Jakie zarobki gwarantuje księgowość? Praca w roli młodszego księgowego pozwala zarobić około 5000 zł brutto, co potwierdzają na przykład informacje z ogłoszeń na portalach z ofertami zatrudnienia. Główny księgowy otrzymuje już wynagrodzenie rzędu 8000 zł brutto. To szacunkowe dane, ponieważ konkretne kwoty zależą od rozmiaru firmy i jej rocznych obrotów. Im bardziej skomplikowane prowadzenie rachunkowości w jednostce, na tym wyższe pensje możecie liczyć.
Praca w księgowości. Jakie niesie perspektywy?
W najbliższych latach przewiduje się wzrost wynagrodzeń dla specjalistów z zakresu księgowości. Ustalanie nowych podatków i komplikowanie prawa przez polityków sprawia, że tylko wykształceni księgowi radzą sobie z rzetelną kontrolą finansów w przedsiębiorstwach. Jeżeli postawicie na tę ścieżkę kariery, z pewnością się nie zawiedziecie. Wytrwała nauka oraz stopniowe zdobywanie doświadczenia dadzą w dłuższej perspektywie atrakcyjne zarobki, a także pewność znalezienia satysfakcjonującego stanowiska.
Źródło zdjęcia: Unsplash.com /Kelly Sikkema
Komentarze