Jak założyć jednoosobową firmę w 2023? To bardzo proste!

Jak założyć jednoosobową firmę w 2023? To bardzo proste! fot. Fauzi Muda / Shutterstock

Planujesz rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu? A może chcesz nawiązać z jakąś firmą współpracę w formie B2B? Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo proste. Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku. Podpowiadamy, jak założyć jednoosobową firmę w 2023 roku.

Zakładanie własnej firmy w Polsce to popularna ścieżka kariery dla wielu osób. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z pewnymi wyzwaniami i trudnościami, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji ostatecznej decyzji. Samo zakładanie firmy jest jednak banalnie proste. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi.

Jak założyć jednoosobowa firmę w 2023 roku. Wniosek o otwarcie działalności gospodarczej

Jeżeli postanowiłeś rozpocząć prowadzenie firmy, to najpierw musisz złożyć wniosek o otwarcie działalności gospodarczej. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • Osobiście. Musisz udać się do jakiegokolwiek Urzędu Miasta lub Gminy do wydziału CEIDG oraz wypełnić odpowiedni druk CEIDG-1, który musisz przekazać urzędnikowi, aby wprowadził go do systemu. Możesz wybrać dowolną instytucję tego typu – w tym przypadku nie obowiązuje bowiem rejonizacja.
  • Przez internet. To znacznie prostszy i szybszy sposób na złożenie wniosku. Możesz zdecydować się na założenie firmy przez bankowość elektroniczną, bowiem wiele banków daje taką możliwość. Możesz również skorzystać z rządowej strony internetowej – www.biznes.gov.pl.

Jak złożyć przez internet wniosek o otwarcie działalności gospodarczej?

Proces złożenia wniosku o otwarcie działalności gospodarczej jest bardzo prosty i polega na przechodzeniu krok po kroku przez specjalny rządowy kreator.

  • Na początek kliknij w baner „Zarejestruj firmę”. Zostaniesz przekierowany do strony z logowaniem. Możesz zalogować się przez login.gov.pl lub poprzez e-mail. Po zalogowaniu rozpoczynasz pracę z kreatorem. Wypełnij podstawowe dane ewidencyjne oraz pole z numerem NIP i REGON. Co jeżeli nie posiadasz tych numerów? Wówczas wniosek o założenie działalności gospodarczej jest tożsamy z wnioskiem o nadanie tychże identyfikatorów.
  • W kreatorze wpisz nazwę firmy. Nie wszyscy ją nadają, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Nazwą twojej firmy może być również twoje imię i nazwisko. Wybierz datę rozpoczęcia prowadzenia firmy i uzupełnij daną formę opodatkowania. To tutaj możesz zgłosić się również do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS lub KRUS. Bardzo istotny jest wybór właściwych numerów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). To właśnie one określają rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Więcej na ten temat możesz przeczytać między innymi na blogu Fakturownia.pl.
  • W kreatorze możesz również zgłosić VAT-r do Urzędu Skarbowego, aby zostać tzw. VAT-owcem, czyli mówiąc oficjalnie – zarejestrować się do rejestru płatników podatku VAT.
  • Gdy skończysz wpisywać dane, wniosek podpisz elektronicznie za pomocą Profilu Zaufanego albo Podpisu Kwalifikowanego. Profil zaufany, jeżeli jeszcze go nie masz, możesz założyć w swojej bankowości elektronicznej. Po podpisaniu wniosku oraz jego wysłaniu, spodziewaj się powiadomienia na e-mail z poświadczeniem odbioru.
  • Taki wniosek możesz również wygenerować za pomocą kreatora i przekazać go do Urzędu Miasta lub Gminy i złożyć podpis na miejscu. Masz na to 7 dni od wygenerowania wniosku.

Czy złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne?

Tak, otwarcie działalności gospodarczej jest zwolnione z opłat skarbowych.

Uwaga! Pamiętaj, że kreator nie podpowie ci, jaką formę opodatkowania oraz PKD wybrać. Tę decyzję musisz podjąć samodzielnie, wcześniej konsultując ją np. z księgową. Po założeniu działalności gospodarczej warto wybrać program do fakturowania online, który ułatwi firmową codzienność. Jednym z takich programów jest Fakturownia.pl z którego możesz korzystać bezpłatnie, jeżeli wystawiasz do trzech faktur miesięcznie.

Product manager w Fakturownia.pl

Product manager z praktyki, copywriterka z zamiłowania. Obecnie zarządza projektami w Fakturownia.pl, a po godzinach gotuje wegańsko i spaceruje z psem.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze