Mentor czy przyjaciel – jak zarządzać pracownikiem z pokolenia Z?
Na rynek pracy właśnie wkracza generacja Z, czyli młode osoby urodzone po 1995 roku. Ta grupa jest też określana „Zetkami” czy „post-millenialsami” i liczy ponad 6 mln osób! Ich światopogląd i postawy zawodowe przybliżono w najnowszej kampanii RocketJobs.pl.
Spis treści
W najnowszym odcinku zapytaliśmy, co #GenZ myśli o pozycji kobiet na rynku pracy.
Ale pokolenie Z różni się od poprzednich generacji też – zarówno w podejściu do pracy, jak i wymagań względem pracodawców. To generacja nastawiona na partnerskie relacje oraz odznaczająca się dużą odwagą, dzięki której nie boi się konstruktywnej krytyki. Co w takim razie należy zrobić, aby skutecznie zarządzać pracownikiem z pokolenia Z i jakie cechy pracodawcy jego przedstawiciele cenią sobie najbardziej?
Jakiego pracodawcę doceni generacja Z?
Elastyczność, wiedza oraz dbałość o rozwój pracowników – to najważniejsze atuty pracodawcy w oczach przedstawicieli generacji Z. Osoba, która stoi na czele organizacji, powinna przede wszystkim być w stanie zabezpieczyć jej przyszłość i kierować nią w taki sposób, aby realizacja celów biznesowych była równie ważna, jak realizacja celów pracowników. Poczucie wspólnoty i podążania tą samą drogą do sukcesu jest istotne dla „Zetek”, dlatego wymagają one wsparcia i umożliwienia im rozwoju, który przyczyni się z jednej strony do sukcesu firmy, a z drugiej podniesienia ich umiejętności oraz kwalifikacji.
Jakich relacji wymaga generacja Z? Młode pokolenie pracowników pragnie przede wszystkim partnerskich stosunków z pracodawcą. Nie musi on być przyjacielem, ale osobą, która będzie w stanie ich zainspirować, jasno określić cele i umożliwić ich realizację, np. dzięki dostępowi do technologii, z którymi „Zetki” radzą sobie doskonale. Pokolenie Z pragnie być wysłuchane i chce mieć wpływ na funkcjonowanie firmy, a szczególnie ceni sobie dobrą atmosferę w pracy i bezpośredni kontakt z pracodawcą.
Jeżeli przełożony będzie w stanie dopasować się do tych wymagań, może liczyć na efektywność działań młodych pracowników oraz ich zadowolenie.
Zobaczcie także: Co motywuje do pracy pokolenia X, Y i Z?
Jak skutecznie zarządzań pracownikami z pokolenia Z?
Aby zarządzanie pracownikami z generacji Z było skuteczne, niezbędne jest przede wszystkim zrozumienie ich potrzeb i zapatrywań. Pracodawca musi stworzyć im doskonałe warunki pracy, zaopatrzyć ich w niezbędne narzędzia i zapewnić swobodę działania w realizacji celów. Narzucanie schematów, tłumienie indywidualizmu, czy jakiekolwiek oznaki dyskryminacji, uniemożliwią wydobycie z „Zetek” pełnego potencjału, a nawet spowodują, że pracownicy szybko ewakuują się do innej firmy.
Co więcej, zarządzając pracownikami z pokolenia Z, warto kierować się kilkoma innymi zasadami. Mowa tu przede wszystkim o:
- umożliwieniu im pracy zdalnej i elastycznego dopasowania godzin pracy, co stanowi dla nich bardzo istotny czynnik motywacyjny i pozwala skuteczniej realizować cele;
- partycypacyjnym stylu zarządzania, który opierać się będzie na wzajemnym szacunku, wysłuchaniu opinii i poglądów pracowników;
- konstruktywnej krytyce, której „Zetki” nie tylko się nie boją, ale również wymagają – cenią sobie bowiem otwartość w relacjach i mogą dzięki temu rozwijać swoje umiejętności;
- chwaleniu pracowników, jeżeli jest ku temu sposobność – dzięki temu zwiększy się ich zaangażowanie;
- dbaniu o zdrowie psychiczne „Zetek”, które boją się wypalenia zawodowego i pragną otwartości w tej kwestii, a także zapewnienia im należnego odpoczynku;
- różnicowaniu zadań i dawaniu nowych wyzwań, dzięki którym przedstawiciele generacji Z unikną rutyny i będą mogli stale podnosić swoje kwalifikacje.
Zobaczcie także: Czego mogą się od siebie uczyć różne pokolenia w jednym miejscu pracy?
Prawidłowe zarządzanie „Zetkami” przyniesie firmie liczne korzyści. Są to bowiem pracownicy kreatywni, odważni i skuteczni w realizacji celów. Dlatego kierując się powyższymi zasadami, zyskasz możliwość wydobycia ich potencjału i stworzenia doskonale funkcjonującego, lojalnego zespołu.
________________________________________________________________________________________________
Komentarze