Japoński oddział Microsoft zwiększył produktywność pracowników o 40 procent

Japoński oddział Microsoft zwiększył produktywność pracowników o 40 procent

Japonia jest jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata. Znane są przypadki śmierci z przepracowania, które w japońskiej nomenklaturze obrało nazwę karoshi. Problem jest na tyle poważny, że systemem pracy kraju kwitnącej wiśni zajął się rząd, tworząc kampanię “Premium Friday”, by zachęcić swoich pracowników do wcześniejszego wychodzenia z pracy w piątki.

CNBC podało, że tylko 4% Japończyków skorzystało z tej możliwości w pierwszy piątek po rozpoczęciu akcji. W międzyczasie Microsoft, światowy gigant w dziedzinie technologii, postanowił sprawdzić, jak zmiana czasu pracy wpłynie na produktywność pracowników. Efekty tego eksperymentu przyniosły niespodziewane rezultaty.

Pracowniczy challenge

Firma zorganizowała w swoich oddziałach w Japonii “Work-Life Choice Challenge Summer 2019”. Polegał on na tym, że przez cały sierpień, tydzień pracy trwał cztery dni, od poniedziałku do czwartku. Co więcej, zasugerowano pracownikom skrócenie spotkań służbowych do maksymalnie 30 minut, a większość komunikacji wewnątrz korporacji przeniesiono do komunikatorów Microsoftu.

Spowodowało to znaczący skok produktywności. Wydajność pracowników wzrosła o 40 procent, co biorąc pod uwagę tak duże skrócenie czasu pracy, jest nie lada sukcesem. 90 procent z 2,280 zatrudnionych uznało tę zmianę za pozytywnie wpływającą na ich zadowolenie z życia i satysfakcję z wykonywanego zawodu. Zauważono również, że skrócony tydzień pracy pozytywnie wpływa na środowisko i oszczędności, które firma generuje. 

Dzięki inicjatywie Microsoftu, ilość zużywanego prądu i papieru istotnie zmalała. Również ślad węglowy pozostawiany przez Japończyków w trakcie przemieszczania się do i z pracy, został ograniczony. Można zatem uznać, że Work-Life Choice Challenge Summer 2019” odniósł spektakularny sukces.

W Nowej Zelandii też nie pracuje się w piątki

Nie jest to pierwszy tego typu eksperyment na świecie. W 2018 roku firma z Nowej Zelandii, Perpetual Guardian, także wyłączyła piątki z czasu pracy. Efekt był podobny, większość pracowników stała się bardziej efektywna, spadł ich poziom stresu, natomiast wzrosło zadowolenie z balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Czołowe ośrodki badawcze, m.in. Harvard, nadal badają wpływ czasu pracy na dobrostan i wydajność pracowników. Jak na razie, wszystkie badania bezsprzecznie potwierdzają, że mniejsza ilość godzin spędzonych w biurze wpływa pozytywnie na wyniki firmy.

Jak donosi “Guardian”, challenge przeprowadzony przez japoński oddział Microsoftu był projektem pilotażowym. Nie jest jeszcze pewne, czy zostanie on wdrożony na stałe, na razie planowane są kolejne eksperymenty z systemami pracy w okresie zimowym. – W duchu nastawienia na rozwój, ciągle szukamy nowych sposobów, by czynić nasze technologie bardziej innowacyjnymi i użytecznymi dla poprawy doświadczenia naszych pracowników na całym świecie – mówi rzecznik Microsoftu. Firma zapowiada też zaproszenie do challengu innych firm.

Te – jak na razie – nieśmiałe, ale bardzo udane próby, w jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata, każą nam przypuszczać, że za kilka lat możemy spodziewać się dużych zmian w organizacji czasu pracy. Skorzystają na tym bowiem nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy, którzy obok tak efektywnych i ekonomicznych strategii, raczej nie przejdą obojętnie.

 

Autorką artykułu jest Kinga Bielicka.

Źródła: cnbc.com, theguardian.com, cnn.com, hrreporter.com, japantimes.co.jp, https://www.japantimes.co.jp/news/2019/11/05/business/microsoft-japan-says-four-day-workweek-boosted-productivity-40/#.XdUY2FdKhPY, https://www.theguardian.com/technology/2019/nov/04/microsoft-japan-four-day-work-week-productivity, https://www.hrreporter.com/article/41467-microsoft-japan-says-4-day-work-week-boosted-productivity-40-per-cent/, 

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze