Pensja minimalna w 2023 r. – rząd zaproponował podwyżki w styczniu i lipcu

Pensja minimalna w 2023 r. - rząd zaproponował podwyżki w styczniu i lipcu

7 czerwca Rada Ministrów przedstawiła propozycję co do wysokości minimalnej pensji i minimalnej stawki godzinowej w przyszłym roku. Według zapisów ustawy, w 2023 r. możemy się spodziewać wzrostu płac aż dwa razy. W styczniu najniższa pensja ma wynosić 3383 zł, a w lipcu 3450 zł. Dla porównania, obecnie płaca minimalna za pracę na pełnym etacie wynosi 3010 zł brutto. Oznacza to wzrost w stosunku do 2022 r. o 440 zł.

Od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna wyniesie 3383 zł brutto, a od 1 lipca 2023 roku 3450 zł brutto. Czyli te ruchy płacowe będą odbywały się w dwóch turach, wynika to z obecnych problemów inflacyjnych. Chcemy, żeby płaca minimalna odpowiadała tym ruchom – mówił Piotr Muller podczas spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu Rady Ministrów.

Minimalna stawka godzinowa także ulegnie podwyższeniu i od stycznia będzie wynosiła 22,10 zł, a od lipca 22,50 zł.

Jak mówił rzecznik rządu, dwukrotne podniesienie pensji minimalnej to efekt problemów inflacyjnych, które są wynikiem zerwania łańcuchów przez pandemię, kolejno szantaż gazowy Rosji oraz działania wojenne w Ukrainie.

Propozycje zarówno wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak też minimalnej stawki godzinowej, Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca.

 

________________________ ________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Lukasz Radziejewski
Źródło informacji: PAP

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze