Sygnały ostrzegawcze na rozmowie kwalifikacyjnej przed pracą w danej firmie

Sygnały ostrzegawcze na rozmowie kwalifikacyjnej przed pracą w danej firmie

Agnieszka Ciecwierz

Agnieszka Ciećwierz, współzałożycielka firmy Sigmund Polska. Wspiera firmy w badaniu kompetencji i potencjału pracowników oraz kandydatów do pracy, jak i również w opracowywaniu procesów HR-owych- w tym układaniu procesów rekrutacyjnych, indywidualnych planów rozwoju pracowników, wdrażaniu oceny pracowniczej, badaniach satysfakcji i zaangażowania pracowników. Trener biznesu i wykładowca. Autorka licznych artykułów i książek, w tym ostatniej „Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika”.
________________________________________________________________________________________________

Przychodząc na rozmowę o pracę często wydaje nam się, że to rekruter podejmuje decyzję o tym, czy będziemy pracowali w danej firmie. Nic bardziej mylnego. My również powinniśmy mieć wpływ na to, czy chcemy pracować w firmie, do której aplikowaliśmy. Jest kilka sygnałów, które świadczyć mogą o tym, że nie jest to nasz wymarzony pracodawca. Jakie to sygnały? O tym poniżej:

Brak możliwości zadawania pytań w trakcie rozmowy

Pamiętaj, że jako kandydat do pracy również powinieneś mieć możliwość dopytania o szczegóły oferty. Warto zapytać między innymi o to, jakie dokładnie zadania będziesz wykonywać na swoim przyszłym stanowisku, z ilu osób składa się zespół, jak będziesz rozliczany z efektów pracy, czy też jak wygląda ścieżka awansu. Jeśli rekruter nie pozwala na zadawanie pytań, bądź też unika odpowiedzi powinien być to dla ciebie sygnał ostrzegawczy.

Warunki zatrudnienia są niejasne

Kiedy nie możesz uzyskać informacji na temat warunków zatrudnienia (czy to będzie umowa o pracę, umowa b2b czy też inna), powinno być to dla ciebie czerwone światło. Rekruter powinien wiedzieć, jaka forma współpracy będzie realizowana na stanowisku, na które aplikowałeś. Jeśli nie jest w stanie podać informacji, jakie są warunki zatrudnienia, powinieneś mocno zastanowić się nad przyjęciem przyszłej oferty. Kolejnym aspektem są warunki finansowe. Jeśli nie jesteś w stanie ich poznać, bądź owiane są tajemnicą przez dłuższy czas – również powinieneś zastanowić się, czy to miejsce pracy jest rzeczywiście dla ciebie.

Nieodpowiednie pytania

Jeśli rekruter zaczyna wypytywać się o twoje sprawy osobiste, o plany związane z założeniem rodziny, planowaniem urlopu wychowawczego, czy też godzenia pracy z wychowaniem dziecka, wiedz, że coś jest na rzeczy. Pamiętaj, że pytania tego typu są zakazane przez kodeks pracy. Jeśli zatem usłyszysz je od rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej – czym prędzej uciekaj!

Nieuprzejmość rekrutera

Jeśli rekruter na rozmowie rekrutacyjnej jest niegrzeczny, niemiły, bądź też wypowiada obraźliwe komentarze w twoją stronę, uciekaj! Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to szansa na zrobienie dobrego wrażenia zarówno przez ciebie, ale jak i przyszłego pracodawcę. Jeśli zatem ktoś nie potrafi przeprowadzić rozmowy rekrutacyjnej opartej na wzajemnym szacunku, nie ma co przedłużać i najlepiej darować sobie takiego pracodawcę.

Duża rotacja

Jeśli zauważysz, że w firmie, do której aplikujesz jest duża rotacja, to też powinien być dla ciebie sygnał ostrzegawczy. Jeśli zauważasz, że osoby zaczynające pracę odchodzą po krótkim czasie, warto zastanowić się, z czego może to wynikać. Zastanów się, czy nie masz kogoś znajomego, kto pracuje lub pracował w tym miejscu. Może należałoby zapytać o panującą tam atmosferę i powody odejścia? Taka wiedza może być bezcenna i uchronić cię przed wyborem złego pracodawcy.

Zobaczcie także:  Pierwszy dzień w pracy – jak się przygotować do nowych wyzwań?

Pamiętaj także, żeby przed przyjęciem oferty pracy na spokojnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Jeśli jakiekolwiek zapisy budzą twoje wątpliwości, zaniepokojenie lub nie są zgodne z tym, na co się umawiałeś w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, powiedz o tym swojemu przyszłemu pracodawcy. Jeśli spotkasz się z wymijającymi odpowiedziami, zapewnieniami zmian, ale w przyszłej umowie, to warto jeszcze raz zastanowić się nad podjęciem pracy w takim miejscu.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@TienDat Nguyen

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze