Pierwsza praca w marketingu – jak ją znaleźć?

Pierwsza praca w marketingu – jak ją znaleźć?

Jak znaleźć pierwszą pracę w marketingu? Z racji tego, że temat jest bardzo szeroki i trudno go zamknąć w jednym tekście, to umieszczamy w nim także sporo linków do wcześniej opublikowanych materiałów. Mamy nadzieję, że poniżej każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jednak czujecie, że brakuje Wam tu jakiejś istotnej kwestii, koniecznie napiszcie do nas wiadomość prywatną poprzez fanpage Rocket Jobs, a postaramy się pomóc! Tymczasem…

1. Jak zdobyć doświadczenie, nie mając doświadczenia?

Dobrze wiemy, jak ciężko jest znaleźć pracę, kiedy przedtem nigdzie się nie pracowało. Zrobiliśmy nawet kilka memów na ten temat – poniżej jeden z nich 😉 

mem pierwsza praca

Zatem jeśli jeszcze nie podjęliście żadnego zatrudnienia, warto zbierać także inne doświadczenia. Super, jeśli efekty podjętych przez Was działań będą udokumentowane, a najlepiej dostępne w sieci. Przykładowo:

Prowadzenie profilu w social mediach

Jeśli założyliście ciekawy fanpage i/lub profil na Instagramie, regularnie na nim publikujecie i zgromadziliście tam spore grono obserwujących, to już macie się czym pochwalić potencjalnemu pracodawcy! Nieważne, czy dzielicie się tam poradami na temat zdrowego trybu życia, fotkami słodkich zwierzaków czy aktualnościami z życia Waszej miejscowości. Ważne, że robicie to samodzielnie, konsekwentnie i w sposób przyciągający uwagę odbiorców. Takie doświadczenie będzie szczególnie cenne, jeśli marzy Wam się kreatywna praca w social mediach.

Aktywność w kołach naukowych i organizacjach studenckich

Gorąco polecamy angażować się w życie swojej uczelni, i stwierdzamy to z autopsji – zatrudniliśmy osoby, których właściwie jedynym doświadczeniem była działalność akademicka, i okazały się świetnymi pracownikami. Podczas takich “zajęć pozalekcyjnych” możecie nie tylko poszerzyć wiedzę z zakresu swoich zainteresowań oraz poznać wielu ciekawych ludzi, ale także nauczyć się pracować przy projektach badawczych czy występować publicznie. No a potem… wpisać to sobie w CV!

Wolontariaty i pomoc innym

Zalety bycia wolontariuszem pod kątem zawodowym są nieco podobne jak w powyższym akapicie, ale po więcej zapraszamy Was do lektury tego artykułu.
Nie macie w swojej okolicy dogodnej opcji na podjęcie interesującego Was wolontariatu? Sami zorganizujcie jakąś akcję mającą na celu niesienie pomocy, i postarajcie się “zrobić szum” wokół niej! Dla chcącego nic trudnego, tym bardziej w dobie Internetu.

Specjalizacja w konkretnej dziedzinie

Oczywiście warto znać się choć trochę na każdym obszarze marketingu, aczkolwiek rekomendujemy Wam odnalezienie jednej lub dwóch jego dziedzin, w których najlepiej się czujecie i najbardziej chcecie się szkolić w tym kierunku. Przykładowo:

🚀 Jara Was projektowanie graficzne? Zróbcie wszystko, by zostać graphic designerem!

🚀 W mediach społecznościowych czujecie się jak ryba w wodzie? Social Media Specialist może być zawodem dla Was.

🚀 Nałogowo oglądacie wszystkie nowe filmiki od modnych youtuberów? Postarajcie się wyspecjalizować w influencer marketingu.

🚀 Myślicie o tym, by zacząć karierę w SEO? Poszukajcie w sieci ciekawych stron internetowych, forów oraz kursów online.

Publikacja tekstów

Jeśli lubicie pisać, warto poświęcić trochę czasu na doskonalenie swojego copywriterskiego warsztatu. Jednak nie chodzi tu tylko o “pisanie do szuflady”! Załóżcie swojego bloga albo znajdźcie miejsce w Internecie, w którym będziecie mogli dzielić się stworzonymi przez Was artykułami, opowiadaniami, felietonami, newsami czy wywiadami. Możecie to robić także na swoim linkedinowym profilu (więcej będzie o tym w dalszej części tego tekstu).

Nie lubicie pisać, ale lubicie mówić? Własny podcast to może być coś dla Was! Inspiracje i dobre praktyki odnajdziecie w tym materiale od współtwórców branżowego podcastu UX po Godzinach.

2. Jak znaleźć pracę?

Podsuwamy Wam aż pięć sprawdzonych sposobów poszukiwania zatrudnienia, gdy nie macie dużego doświadczenia!

Pierwszy to oczywiście nasz job board, Rocket Jobs. Na szczęście mamy na nim m.in. filtr dotyczący liczby lat w branży – wystarczy, że klikniecie w miejscu wskazanym na poniższym screenie i ustawicie odpowiedni zakres, np. 0-1, a pokażą Wam się tylko oferty z wymaganym niewielkim “expem” 🙂

rocket jobs doświadczenie

 

rocket jobs doświadczenie

 

Drugi to Facebook, a szczególnie nasza grupa Marketing – Pierwsza Praca oraz nasz profil. Na grupce codziennie publikowane są rozmaite ogłoszenia (nie tylko z naszego portalu), niewymagające dużego doświadczenia – także te stażowe czy praktykanckie. Natomiast na fanpage’u w każde środowe popołudnie publikujemy specjalną pracówkę z ofertami dla „branżowych nowicjuszy” (a wraz z nią oczywiście tematycznego mema!).

Trzeci to zwracanie się bezpośrednio do firm, w których praca Was interesuje. Nawet jeśli aktualnie nie rekrutują, to warto przesłać do nich swoje CV na adresy mailowe, które znajdziecie na ich witrynach, z podkreśleniem i uargumentowaniem tego, jak bardzo Wam zależy na zatrudnieniu właśnie w tym miejscu. Możecie nawet dopisać coś w stylu “najbardziej chciałbym/-ałabym rozwijać się w (wybrana dziedzina), ale będąc na początku ścieżki swojej kariery chętnie przyjmę także propozycję pracy w innym charakterze; może być to staż”.

Czwarty to akademickie biura karier. Jeśli jesteście studentami lub absolwentami szkoły wyższej, możecie śmiało uderzać do takich jednostek z prośbą o pomoc w aktywizacji zawodowej. Cytując klasyk: “od tego oni są, od tego są oni!”

Piąty to… pytanie znajomych i rodziny. Stary, dobry sposób – nie ma co ukrywać, że wiele osób jest zatrudnianych z polecenia. Dlatego warto czasem “rozpuścić wici” w swoich social mediach i podczas rozmów z bliskimi osobami, czy akurat ktoś nie słyszał o jakiejś wolnej posadzie dla Was lub czy nie mógłby Was przygarnąć choćby na praktyki lub staż 😊

3. Jak napisać pierwsze CV?

Przede wszystkim – opanujcie obsługę dowolnego programu graficznego. Na początek może być to Canva! Nie będziemy robić tajemnicy z tego, że w Rockecie często z niej korzystamy. To internetowe narzędzie jest bardzo intuicyjne i nawet w bezpłatnej wersji dostępnych jest sporo szablonów, grafik, zdjęć i fontów. W Canvie możecie sporządzić swoje pierwsze CV i od razu… wpisać w nie umiejętność obsługi tego narzędzia 🙂

Co jednak powinno znaleźć się w takim dokumencie? Na pewno Wasze dane osobowe i kontaktowe, zdjęcie, umiejętności, wykształcenie i doświadczenie. Oczywiście najlepiej, jeśli są one powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujecie. Jednak jeżeli przykładowo w wakacje sprzedawaliście lody, to także możecie to zawrzeć w swoim CV, w zakresie obowiązków podkreślając bezpośrednią obsługę klienta czy umiejętność obsługi kasy fiskalnej.

memy o pracy

W treści CV warto także podlinkować swój profil na LinkedInie. Będzie on również dobrym miejscem na umieszczenie odnośników do publikacji Waszego autorstwa, do prowadzonych przez Was profili w mediach społecznościowych i do projektów, które stworzyliście/tworzycie lub współtworzyliście/współtworzycie. 

Kiedy już będziecie mieli „gotowca”, podeślijcie go do sprawdzenia komuś bardziej doświadczonemu. Być może zasugeruje Wam, jak możecie jeszcze ulepszyć swoje CV, a może znajdzie literówkę, którą przeoczyliście!

Więcej merytorycznych porad na temat tworzenia poprawnego CV przeczytacie tutaj, natomiast tutaj znajdziecie mały przegląd najbardziej nietypowych CV-ek 😉 

4. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 

Potencjalny przyszły pracodawca zaprosił Was na rozmowę kwalifikacyjną? Brawo – to już połowa sukcesu! Jednak należy się do niej odpowiednio przygotować. Schludny strój i punktualne przybycie to nie wszystko – najważniejszy jest uśmiech i pozytywne nastawienie. Wiemy, że może to brzmieć trochę jak marny couching, ale serio: tzw. dobra energia emanująca od kandydata potrafi przykryć jego ewentualne niedociągnięcia w CV.
Podczas spotkania warto także podkreślić swoją chęć rozwoju i nauki oraz ogólnie potrafić o sobie opowiedzieć. Niestety wiele osób na pytanie np. o swoje zainteresowania odpowiada nieskładnie, co czasem zniechęca rekruterów. Dlatego dodając poszczególne elementy do Waszego CV, spróbujcie przewidzieć, o co w ich kwestii może dopytać potencjalny pracodawca w czasie rozmowy, i postarajcie się na to przygotować.
Rekomendujemy również przypomnienie sobie języka obcego, który wpisaliście w swoje CV. Nierzadko zdarza się, że kandydaci są zaskoczeni, że nagle rekruter zadaje pytanie, czy może przejść na rozmowę w danym języku. Warto więc na parę dni przed spotkaniem pogadać w nim z kimś lub samemu ze sobą 🙂

5. Pierwsza praca – jak się nie załamać podczas jej szukania?

Zaaplikowaliście już do kilkunastu firm, ale potencjalni pracodawcy nie zapraszają Was na rozmowy? Nie poddawajcie się nawet osoby z doświadczeniem niejednokrotnie mierzą się z brakiem odpowiedzi na przesłane aplikacje. My jako Rocket Jobs oczywiście staramy się z tym walczyć, m.in. prosząc firmy publikujące ogłoszenia na naszej stronie, by dawały feedback kandydatom. Niestety rekruterzy zazwyczaj są zasypywani tak dużą ilością aplikacji, że nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie (dlatego też w treści ofert tak często widzimy zapisek “Skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami”…).
Istotne jest jednak, aby rekruter czuł, że nie wysyłacie swoich CV-ek masowo, “na prawo i lewo”. Dlatego oczywiście za każdym razem należy dopasowywać treść wiadomości i/lub listu motywacyjnego odpowiednio do danej firmy.

A jak wreszcie znajdziecie pracę… To zaciśnijcie zęby i przygotujcie się na to, że na początku lekko nie będzie memik poniżej 😀 Powodzenia!

pierwsza praca - mem

 

Autorką tekstu (i memów!) jest Agnieszka Zwolan.


Wciąż nie wierzycie, że jeśli naprawdę się chce, to można wszystko?
Przeczytajcie
nasz wywiad z Kirą Sukhoboichenko,
która już w wieku 13 lat na swoim linkedinowym profilu miała lepsze zasięgi niż my!

Natomiast tutaj znajdziecie specjalne porady dla Was od fachowców 🙂

 

 

📢 Zapraszamy także do naszych grup:
➡ Social Media Jobs ➡ https://bit.ly/2GB5MXs
➡ Advertising/PR Jobs ➡ https://bit.ly/1Puw3z5
➡ Marketing – Pierwsza Praca ➡ https://bit.ly/2F6uQU3
➡ Rocket Jobs > 10K ➡ https://bit.ly/2AkLuMn
➡ Sprzedaż cała Polska ➡ https://bit.ly/2RMpMIG
➡ Design cała Polska ➡ https://bit.ly/2JOIkFI
➡ Marketing, e-commerce, SEO/SEM ➡ http://bit.ly/32uFhsq
➡ Rocket Community ➡ https://bit.ly/2PQofkI

💪 na naszego LinkedIna:
➡ https://www.linkedin.com/company/rocket-jobs

😎 oraz na naszego Instagrama:
➡ https://www.instagram.com/rocketjobspolska

Content marketing specialist

Content marketing specialist w RocketJobs.pl w latach 2020-2021.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze