Czy Canva online może zagrozić pracy grafika?
Canva online to obecnie jeden z najpopularniejszych darmowych programów graficznych, które coraz częściej są wykorzystywane w pracy social media menagera, copywritera ale nie tylko. Coraz chętniej sięgają po niego osoby, które mają do przygotowania m.in. broszury, czy logo. Czy zatem należy się obawiać, że ten program może zastąpić pracę grafika?
Canva online jako alternatywa dla Photoshopa
Canva jest idealnym, bardzo intuicyjnym programem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z grafiką, a teraz po wprowadzeniu Video Suite również z video. Ten darmowy program graficzny to doskonały wybór dla social media menagerów, którzy muszą przygotować materiały na różne kanały. Z jej pomocą można tworzyć też proste grafiki, które wcześniej należało zgłosić do grafika i nierzadko odczekać swoje. Na dodatek teraz możemy to zrobić za darmo.
Canva online jednak ma swoje plusy i minusy.
Do zalet Canvy możemy zaliczyć:
- bezpłatny dostęp, ewentualnie można wykupić wersję płatną, dającą nam rozszerzone możliwości,
- prostotę w obsłudze,
- szeroki wybór szablonów i możliwość udostępniania szablonów współpracownikom.
Do wad Canvy możemy zaliczyć:
- opatrzone szablony, z których korzysta wiele osób,
- brak możliwości robienia niektórych elementów graficznych, typu długi cień,
- osoby korzystające z Canvy do tworzenia broszur często wysyłają do drukarni materiały w nieodpowiednich formatach.
Niektórzy zastanawiają się więc, czy taki program jak Canva może teraz zastąpić w naszej pracy grafika. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jest to uzależnione od tego, czego akurat potrzebujemy. Jeśli chcemy stworzyć jedynie prostą grafikę np. na social media, która w Canvie zajmie nam godzinę, zamiast przerzucania się mailami z designerem, czy wydając na to pieniądze, to na pewno ten program graficzny może to zrobić. Nie wszyscy jednak graficy widzą w tym zagrożenie. Z jednej strony to prawda, że zabiera im możliwość drobnych zleceń, a co za tym idzie – również wynagrodzenia – ale niektórzy wolą, kiedy mogą się zająć większymi projektami.
Canva online też nie zastąpi zmysłu estetycznego i kreatywności grafika, który śledzi trendy i dokładnie wie, jak można udoskonalić projekt. Przede wszystkim też nie daje aż tylu możliwości graficznych, które daje Photoshop, jak chociażby wspomniane cieniowanie, które w przypadku niektórych projektów robi dość dużą różnicę.
Nie da się jednak ukryć, że Canva online przede wszystkim nie jest programem dla profesjonalistów. Choć jej funkcjonalności są rozwijane, to jednak nie zastąpi grafika posiadającego rozwinięte umiejętności zarówno artystyczne, jak i techniczne.
Co sądzicie o programie Canva? Sądzicie, że naprawdę może zagrozić pracy grafików?
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Magnus Andersson
Komentarze