Jak napisać list motywacyjny?
Umiejętność napisania listu motywacyjnego to konieczność, jeśli planujecie szukać nowej pracy. Naszym zdaniem list motywacyjny jest nawet nieco ważniejszy od CV, bo wyjaśnia Waszą motywację do zmiany. Dlatego w jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak napisać list motywacyjny (w domyśle – taki, który porwie rekrutera).
Spis treści
O ile CV dokumentuje doświadczenie zawodowe (czyli pokazuje CO i KIEDY robiliście), o tyle list motywacyjny opisuje Waszą motywację, Wasze WHY. To świetne miejsce, by przedstawić korzyści wynikające z zatrudnienia Was.
Co czyni list motywacyjny interesującym?
List motywacyjny musi zawierać kilka konkretnych informacji (znajdziecie je niżej), ale o jego wartości świadczy to, czego nie da się skopiować i podrobić.
Dlatego, jeśli zastanawiacie się, jak napisać list motywacyjny, pamiętajcie o tych 3 bardzo ważnych punktach!
- Oryginalność i personalizacja
Nic bardziej nie irytuje rekruterów niż konieczność czytania kilkudziesięciu takich samych listów motywacyjnych skierowanych… do nikogo konkretnego.
Dlatego swój list motywacyjny zaadresujcie do konkretnej osoby (np. HR Managera lub managera zespołu, do którego chcecie dołączyć). Jeśli nie ma tych informacji w ogłoszeniu, to prawdopodobnie znajdziecie je na stronie firmy.
Dużą wagę przyłóżcie także do oryginalnego przedstawienia siebie jako potencjalnego pracownika. Zróbcie wszystko, by rekruter czuł, że piszecie właśnie do niego. Unikajcie frazesów i piszcie tak, jakby od tego zależało życie kogoś Wam bliskiego.
- Klarowna argumentacja
Wykorzystajcie tę stronę A4 (mniej więcej tyle zajmuje list motywacyjny) do stworzenia spójnej historii.
Przedstawcie swoje doświadczenie (skrótowo, szczegóły są w CV) i na tej podstawie udowodnijcie, że zatrudnienie Was wiąże się z konkretnymi korzyściami. Nawiązujcie również do wymagań zawartych w ofercie, a nawet informacji na stronie klienta. W ten sposób pokażecie, że odrobiliście pracę domową i wiecie, gdzie i dlaczego się rekrutujecie.
- Opis realnych sytuacji
Opisujcie sytuacje, w których wzięliście udział oraz projekty, które zrealizowaliście. Przykład? W CV napiszecie np. „znajomość angielskiego na poziomie C1”, w liście motywacyjnym z kolei „koordynowaliśmy projekt z zagranicznym klientem, co wymagało od nas codziennej komunikacji mailowej/telefonicznej w języku angielskim”.
Udowodnijcie, jak Wasze umiejętności czy cechy przekładały się dotąd na wykonywanie codziennych obowiązków. To wyróżni Was z tłumu.
Pamiętajcie też, że list motywacyjny to nie jest opisowa wersja CV. To wartość dodana, umieśćcie więc tam informacje, których próżno szukać w CV.
Zobaczcie także: Rozmowa o pracę online – o czym warto pamiętać?
Co musi zawierać list motywacyjny?
Oto prosta checklista informacji, które muszą znaleźć się w każdym liście motywacyjnym:
- data i miejscowość,
- imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (Wasze),
- dane potencjalnego pracodawcy,
- zwroty grzecznościowe rozpoczynające i kończące list motywacyjny,
- informacje o stanowisku, o które się ubiegacie,
- informacje o tym, skąd wiecie o otwartej rekrutacji,
- zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
A! I bardzo ważna rzecz – sprawdźcie kilka razy, czy Wasz list motywacyjny zawiera prawidłowe dane (Wasze oraz pracodawcy) oraz jest pozbawiony literówek czy innych błędów językowych.
Czy warto korzystać z gotowych wzorów listów motywacyjnych?
Odpowiedź brzmi – tak. Ale nie w tym celu, co myślicie.
Wzory listów motywacyjnych można znaleźć wszędzie. Internet jest ich pełen. I to dla Was fantastyczna wiadomość. Wykorzystajcie je do tego, żeby zobaczyć, jak list motywacyjny może wyglądać, jak go sformatować.
Nigdy, ale to naprawdę nigdy, nie kopiujcie jednak takich wzorów jeden do jednego. Dlaczego?
- po pierwsze – stracicie na wiarygodności,
- po drugie – nie wyróżnicie się z tłumu,
- po trzecie – zaprzepaścicie szansę zrobienia pierwszego dobrego wrażenia.
Wierzcie nam, rekruterzy znają te wzory i bezbłędnie je rozpoznają. Inspirujcie się, jeśli chodzi o wygląd takiego dokumentu, ale spersonalizujcie jego treść. Tylko w ten sposób dacie się – choć trochę – poznać osobie, do której trafi Wasz list motywacyjny.
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@J. Kelly Brito
Komentarze