Przerwa w zatrudnieniu – co o niej myślą rekruterzy? Jak o niej mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Przerwa w zatrudnieniu - co o niej myślą rekruterzy? Jak o niej mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Agnieszka CiecwierzAgnieszka Ciećwierz współzałożycielka firmy Sigmund Polska. Wspiera firmy w badaniu kompetencji i potencjału pracowników oraz kandydatów do pracy, jak i również w opracowywaniu procesów HR-owych- w tym układaniu procesów rekrutacyjnych, indywidualnych planów rozwoju pracowników, wdrażaniu oceny pracowniczej, badaniach satysfakcji i zaangażowania pracowników. Trener biznesu i wykładowca. Autorka licznych artykułów i książek, w tym ostatniej „Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika”

________________________________________________________________________________________________

Przerwa w karierze to chyba jedna z sytuacji najbardziej stresujących dla kandydatów o pracę. Często wywołuje ona zbędne zdenerwowanie i założenie, że rekruter na pewno nie będzie zainteresowany takim kandydatem do pracy. Jak zatem jest naprawdę?

Rozmowa rekrutacyjna – powód przerwy w zatrudnieniu 

Zupełnie inaczej rekruter zareaguje na przerwę związaną z urlopem macierzyńskim, opieką nad chorym członkiem rodziny, własną chorobą, podróżą czy też specjalistycznym kursem/ studiami, a zupełnie inaczej, gdy przerwa wynika z długotrwałego poszukiwania pracy. Wtedy rekruter może pomyśleć, że coś z danym kandydatem jest „nie tak”. Warto zatem dobrze uzasadnić swoją odpowiedź na pytanie związane z powodem naszej przerwy w zatrudnieniu.

Oto kilka podpowiedzi:

  1. Długotrwałe poszukiwanie pracy.
    Kiedy rzeczywiście poszukiwania nowej pracy trwają już jakiś czas, warto odnieść się do sytuacji panującej w danej branży lub ogólnie na rynku pracy. Czasem taki przestój spowodowany jest specyficznym wydarzeniem w danym kraju czy też regionie (takim przykładem jest np.: pandemia COVID-19). Warto o tym powiedzieć rekruterowi, a jednocześnie podkreślić, jak ten czas wykorzystaliśmy na rozwijanie naszych kompetencji.: czytaliśmy fachową literaturę, uczestniczyliśmy w kursach/szkoleniach, itp.
  2. Urlop macierzyński/ opieka nad chorym członkiem rodziny.
    W tym wypadku sprawa wydaje się oczywista i rekrutera nie powinna dziwić przerwa w karierze. Również w tym wypadku warto podkreślić, że staraliśmy się pozostawać na bieżąco z naszą branżą, np.: czytając branżowe czasopisma/ portale itp. Opłaci się opowiedzieć o panujących trendach czy też zmianach, które zaszły w trakcie naszej przerwy, aby pokazać osobie rekrutującej, że rzeczywiście wiemy, jak wygląda obecnie sytuacja w dziedzinie, która dotyczy naszej pracy.
  3. Własna choroba/ sprawy osobiste.
    W tym wypadku również sytuacja jest jak najbardziej oczywista. Pamiętajmy, że jeśli są to sprawy wrażliwe i nie chcemy o nich opowiadać, wystarczy, że krótko powiemy osobie rekrutującej z czego wynikała nasza luka w pracy.
  4. Podróż.
    Jeśli przebywaliśmy w dłuższej podróży, warto podkreślić, czego nas ta podróż nauczyła, jakie doświadczenia zebraliśmy, itp. Rekruterzy zwracają mocno uwagę na kompetencje miękkie, a taka podróż często uczy nas nowych kompetencji, chociażby elastyczności czy też umiejętności komunikacyjnych. Warto zatem je podkreślić oraz wspomnieć o znajomości języków obcych, które na pewno rozwinęliśmy w trakcie naszej podróży.

Na koniec przypomnę tylko, że warto jest odpowiadać zgodnie z prawdą, ponieważ profesjonalny rekruter wyłapie kłamstwo. Pamiętajcie też, że osoba, która prowadzi rekrutację też jest człowiekiem i rozumie, że nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać ciągłość w zatrudnieniu właśnie ze względu na różnorakie życiowe sytuacje. Przygotujcie się dobrze na to pytanie, a na pewno wymarzona praca będzie wasza!

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Toa Heftiba

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze