Inżynierskie Targi Pracy: Jakie kierunki są najbardziej pożądane przez pracodawców?

Inżynierskie Targi Pracy: Jakie kierunki są najbardziej pożądane przez pracodawców? fot. RocketJobs.pl

Obecnie mamy do czynienia z niezwykłą dynamiką rynku pracy. Wiąże się to oczywiście z nowymi wyzwaniami, jakie stają przed pracodawcami. Niezwykle pożądane są m.in. kierunki inżynieryjne. Z jakiej zatem konkretnie branży pracowników obecnie najbardziej brakuje i które z nich są najbardziej przyszłościowe?

W pierwszym kwartale 2019 roku widzieliśmy wzrost poziomu zatrudnienia w branży budowlanej o 5,6% w stosunku do tego samego okresu w 2018 roku, co przełożyło się na 420 tysięcy osób. Eksperci z kolei szacują, że w przeciągu najbliższych lat, polskie budownictwo zwróci się ku myśleniu perspektywicznemu, co przełoży się wzrost znaczenia takich działów, jak analityka czy planowanie inwestycji.

Z kolei według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” w 2022 r. aż 53 proc. firm z produkcji przemysłowej ma w planach zwiększenie zatrudnienia. Z kolei 10 proc. przewiduje zmniejszenie liczby etatów. Zatrudnienie na dotychczasowym poziomie będzie u 37 proc. firm.

Praca dla inżyniera – jakie kierunki są najbardziej pożądane?

Już w badaniach w 2016/2017 roku podkreślano, że najbardziej pożądanymi zawodami są budownictwo, automatyka i robotyka, informatyka, elektronika, logistyka czy mechatronika. Nie są to proste kierunki studiów, dlatego też osoby, które go skończą, mają duże szanse na znalezienie dobrze płatnej oraz rozwojowej pracy.

Młodzi inżynierowie są tego świadomi, dlatego też równie świadomie wyszukują oferty pracy. Znajdą je m.in. na RocketJobs.pl.

RocketJobs.pl również jako portal pracy przyszłości stara się wspierać młodych inżynierów także na targach pracy. Ostatnio można nas było spotkać na Inżynierskich Targach Pracy na Politechnice Gdańskiej. Przy naszym stoisku można było m.in. skorzystać z konsultacji CV.

Trzy młode kobiety na stanowisku z konsultacjami CV podczas Inżynierskich Targów Pracy
fot. RocketJobs.pl

Ile zarabia inżynier?

Jak zatem rozkładają się wynagrodzenia inżynierów? Wynagrodzenia brutto sprawdziliśmy w serwisie Wynagrodzenia.pl.

  • Inżynier budownictwa zarabia średnio 5630 zł
  • Inżynier budowy mostów zarabia średnio 5490 zł
  • Inżynier budowy dróg zarabia średnio 5330 zł
  • Inżynier elektroenergetyk zarabia średnio 7000 zł
  • Inżynier geotechnik zarabia średnio 7110 zł
  • Inżynier mechatronik zarabia średnio 7000 zł
  • Inżynier produkcji zarabia średnio 7030 zł
  • Inżynier telekomunikacji zarabia średnio 8570 zł
  • Analityk baz danych zarabia średnio 6510 zł
  • Analityk finansowy zarabia średnio 7050 zł

Radek Kotarski z kolei w najnowszej kampanii RocketJobs.pl wysnuł śmiałe stwierdzenie, że inżynier to NIE jest zawód przyszłości. Co o tym sądzicie?

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze