Automatyzacja a inżynieria, czyli wpływ technologii na rynek pracy w branżach technicznych
Współczesna inżynieria jest coraz mocniej zautomatyzowana. Wyraźnie można dostrzec trend dążenia do systemów bezobsługowych, które nie wymagają sterowania przez człowieka. To sprawia, że inżynier XXI wieku pracuje często nieco inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zdaje się, że nadchodzące dekady znowu odmienią ten zawód. Co trzeba wiedzieć o tej profesji w obliczu postępującej automatyzacji?
Spis treści
Inżynieria kiedyś kontra inżynieria dziś – co się zmieniło?
Wraz z kolejnymi innowacjami technologicznymi stopniowo zmienia się to, co robi inżynier. Kiedyś zajmował się przede wszystkim projektowaniem i konstruowaniem maszyn – najpierw głównie na potrzeby wojenne, a później dla ułatwienia życia społeczeństwa. Człowiek obdarzony zmysłem technicznym nie tylko wymyślał urządzenia, ale również usprawniał je oraz utrzymywał ich sprawność.
Aktualnie inżynier tak jak dotychczas rozwiązuje codzienne problemy ludzi lub trudności w funkcjonowaniu firm. Wykonuje jednak te zadania na zdecydowanie szerszą skalę. Wykorzystuje swoją wiedzę do tworzenia systemów mechaniczno-elektrycznych i realizowania za ich pomocą złożonych, wielopoziomowych procesów. Powszechna już teraz automatyzacja przemysłu wymaga od inżyniera niekonwencjonalnego podejścia do wyznaczonych obowiązków.
Przyszłość inżynierii w świecie nowoczesnej technologii
Nowoczesna technologia rozwija się niezwykle szybko i trudno tego nie dostrzec. Innowacje, które modyfikują wszystko, czym zajmuje się inżynier, pojawiają się dosłownie na każdym kroku. Kilka dekad temu funkcjonowanie autonomicznych robotów w fabrykach stanowiło tylko ideę, natomiast dziś jest rzeczywistością. Opinie ekspertów jasno wskazują, że nadchodzące lata przyniosą zwielokrotnienie stosowania samodzielnie działających maszyn.
Ponadto nastąpi wzmożenie trendu wdrażania narzędzi z zakresu sztucznej inteligencji. Na razie można je zobaczyć głównie w biznesach skupionych wokół informatyki, ale według specjalistów masowe używanie ich przez przemysł to tylko kwestia czasu. Automatyzacja procesów produkcji już teraz bazuje na takich rozwiązaniach jak machine learning i deep learning w pojedynczych przedsiębiorstwach. Zapewniają one poprawę efektywności oraz redukcję kosztów, co bez cienia wątpliwości zwiastuje wzrost popularności AI wśród firm.
Jak innowacyjne rozwiązania wpłyną na pracę w roli inżyniera?
W dobie nowoczesnej technologii inżynier to prawdziwy zawód przyszłości, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki opartej na innowacjach. Osoby zatrudnione na tym stanowisku prawdopodobnie zajmą się przede wszystkim tworzeniem projektów w środowisku CAD i podobnych oprogramowaniach komputerowych, a następnie praktycznym wykorzystaniem przygotowanych koncepcji. Dziś wspomniane obowiązki też uchodzą za podstawę w inżynierii, jednak to dopiero przedsmak nadciągających przekształceń tej branży.
Zmaleje tym samym udział inżyniera w sterowaniu maszynami czy kontrolowaniu ich działania. Te zadania firmy powierzą tylko ludziom o średnim wykształceniu, ponieważ automatyzacja i robotyka ułatwi nadzorowanie urządzeń. Dzięki autonomicznym systemom nie zachodzi konieczność obecności inżyniera przy danym procesie. Wystarczy jego gotowość do rozwiązania ewentualnych problemów bądź usterek stanowiących zbyt duże wyzwanie dla technika lub operatora.
Automatyzacja – szanse i zagrożenia dla inżyniera
Istnieją obawy, że w wyniku automatyzacji znacznie spadnie liczba stanowisk, gdzie możliwa będzie ciekawa praca. Inżynier nieco straci w końcu na ograniczeniu roli człowieka w przemyśle. Rzeczywiście dostrzeżecie mniej ofert powiązanych ze zdobyczami technologicznymi XX wieku. Braki skutecznie wyrównają jednak propozycje dla znawców współczesnych innowacji, czyli robotyzacji i sztucznej inteligencji. Za plus trzeba uznać pensję, jaką otrzyma inżynier. Zarobki wzrastają – jeżeli nie boicie się wyzwań, wskutek automatyzacji zyskacie naprawdę sporo.
Jak można odpowiedzieć na wyzwania stojące przed inżynierią?
Osoby planujące związać swoje życie z profesją inżyniera powinny wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie. Mija epoka ludzi o dużej, ale mocno podzielonej wiedzy z wielu różnych zagadnień. Nadchodzi okres, w którym cenieni będą fachowcy umiejętnie obracający się w wyuczonej tematyce. Ukończone studia inżynierskie powinna wspierać pasja do zdobywania dodatkowych kwalifikacji w danym zakresie, a także chęć wykorzystywania ich w praktyce.
Jeśli chcecie sprostać wyzwaniom, jakie czekają na nas w nadchodzących latach, wybierajcie kierunki inżynierskie powiązane z szeroko pojętą automatyzacją, robotyką i projektowaniem 3D. Nieocenione w tym kontekście jest również wykształcenie informatyczne. Z uwagi na ogromne znaczenie zagranicznej nomenklatury technicznej, znajomość języków obcych też mocno zwiększy atrakcyjność kandydatów na rynku pracy. Wspomniane aspekty zapewniają sukces w inżynierii XXI wieku.
________________________________________________________________________________________________
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng
Komentarze