Inżynier biomedyczny – czym się zajmuje, jak nim zostać i na jakie zarobki można liczyć?

Inżynier biomedyczny – czym się zajmuje, jak nim zostać i na jakie zarobki można liczyć?

Inżynieria biomedyczna to kierunek studiów, który zaistniał w Polsce w 2006 roku. Pierwsi inżynierowie biomedyczni w naszym kraju wywodzą się z Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Czym się zajmuje ta dziedzina? Jak zostać inżynierem biomedycznym? Na jakie zarobki można liczyć w tej branży?

Czym się zajmuje inżynieria biomedyczna?

Inżynieria biomedyczna to interdyscyplinarna nauka, która znajduje się na pograniczu dyscyplin technicznych, medycznych i biologicznych. Specjalista, który wyróżnia się ogromną wiedzą z tych dziedzin to inżynier biomedyczny. Co robi osoba, która pracuje w tym zawodzie? Najważniejsze obowiązki to: obsługa, konserwacja oraz serwisowanie urządzeń wykorzystywanych w branży medycznej,
praca nad innowacyjnymi technologiami dla nauk medycznych pomocnych w profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji.
Dla kogo dobrym wyborem jest inżynieria biomedyczna? Czy warto kształcić się w tym kierunku? Sprawdźcie w dalszej części artykułu.

Jak zostać inżynierem biomedycznym?

Jak zostać specjalistą z zakresu inżynierii biomedycznej? Studia na tym kierunku odbywają się w wielu polskich miastach. Rekrutację prowadzą między innymi: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH), Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Zainteresowanie interdyscyplinarnymi dziedzinami w naszym kraju jest wysokie, dlatego możecie wybrać także pokrewny kierunek – biomedycyna. Studia I oraz II stopnia dają możliwość poznania najnowocześniejszych technik badawczych stosowanych w laboratoriach i ośrodkach naukowych na całym świecie.
Co jeszcze powinien wiedzieć przyszły inżynier biomedyczny? Studia I stopnia trwają od 3,5 do 4 lat, a studia II stopnia od 1,5 do 2 lat; możecie uczyć się w dwóch trybach – stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym). Do wyboru jest również wiele specjalizacji, takich jak:

  • aparatura medyczna,
  • biomechanika inżynierska,
  • elektronika medyczna,
  • informatyka biomedyczna,
  • informatyka w obrazowaniu medycznym,
  • inżynieria biomateriałów,
  • mechanika płynów biologicznych,
  • techniki obrazowania medycznego.

Podczas rekrutacji na kierunek inżynieria biomedyczna brane są pod uwagę przede wszystkim przedmioty takie jak biologia, chemia, fizyka, matematyka oraz informatyka.

Gdzie można pracować po inżynierii biomedycznej?

Gdzie może znaleźć zatrudnienie inżynier biomedyczny? Praca czeka np. w jednostkach wytwórczych aparatury i urządzeń medycznych, firmach zajmujących się opracowywaniem technologii aparatury i urządzeń medycznych, administracji medycznej, przemyśle aparatury medycznej oraz w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych. Inżynieria biomedyczna jest wykorzystywana w szpitalach, poradniach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych oraz innych jednostkach organizacyjnych lecznictwa. Absolwent tego kierunku może również założyć jednoosobową działalność lub, jeśli dysponuje odpowiednim kapitałem i zapleczem, firmę, która będzie się zajmować dostarczaniem wysokiej klasy urządzeń medycznych.

Zobacz także: Chcesz odejść z firmy, ale pracodawca proponuje Ci inne stanowisko? Sprawdź, czy warto mu dać drugą szansę

Ile zarabia inżynier biomedyczny?

Na jakie wynagrodzenie może liczyć inżynier biomedyczny? Zarobki w tej branży różnią się w zależności od wykształcenia (magister inżynier oraz doktor zarabia więcej niż osoba po licencjacie), doświadczenia zawodowego i stażu pracy, a także miejsca zatrudnienia. Średnia miesięczna pensja na tym stanowisku wynosi 4 980 złotych brutto (wynagrodzenie podstawowe) + 1 820 złotych brutto (premie), czyli 6 800 złotych brutto. Natomiast najlepsi zarabiają powyżej 7 000 złotych brutto. Tymczasem za granicą w biomedycynie zarobki roczne wynoszą średnio od 43 339 do 58 085 euro brutto, w zależności od kraju.

Inżynieria biomedyczna – czy warto rozwijać się w tym kierunku?

Dla kogo dobrym wyborem jest inżynieria biomedyczna? Czy warto kształcić się w tym kierunku? Osoby, które chcą poszerzać wiedzę z zakresu różnych dziedzin: biologii, chemii, fizyki, elektroniki, robotyki czy informatyki, z pewnością dobrze się odnajdą w tej branży. Będą również mogły liczyć na wysokie zarobki, szerokie perspektywy rozwoju zawodowego oraz ogromną satysfakcję wynikającą z wykonywania zawodu, który służy dobru ludzkości. Nie jest to jednak dziedzina dla osób, którym zależy na jak najszybszym wejściu na rynek. Takiej możliwości niestety nie daje inżynieria biomedyczna. Opinie na temat tej nauki mimo to są bardzo pozytywne.

____________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze