Szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu. Tak rekrutuje Luxoft Poland
Wystarczą zaledwie dwa kroki, aby stać się pracownikiem Luxoft Poland, jednej z największych w Polsce firm z branży IT. Proces rekrutacji odbywa się bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca w kraju. Zaparz kubek ulubionej kawy, włącz laptopa, podłącz się do sieci i opowiedz o swoim doświadczeniu, umiejętnościach i potrzebach. Rekruterzy Luxoft Poland zadbają o Twoje dopasowanie do projektu i nie tylko.
Spis treści
Luxoft Poland jako jedna z nielicznych firm z branży, która wprowadziła pracę zdalną jeszcze przed pandemią, wdrożyła dla komfortu kandydatów autorski program błyskawicznego zatrudnienia. Dzięki tak zwanemu Advanced Hiring możesz stać się pracownikiem firmy w zaledwie kilka dni! Luxoft oferuje też bardziej rozbudowany proces rekrutacji dla tych, którzy na wzajemne poznanie się potrzebują więcej czasu i nie zapomina o obecnych pracownikach, którym umożliwia zmianę ścieżki kariery wewnątrz firmy. Jak to działa w praktyce?
Daj się poznać, czyli o rozmowach rekrutacyjnych w Luxoft Poland
Specjaliści dotnet, java, devops, javascript i kilku innych najpopularniejszych języków programowania mogą teraz dołączyć do zespołu Luxoft jeszcze sprawniej i szybciej. Przygotowana dla nich ścieżka Fast Tracking Process to tylko dwa kroki, które dzielą kandydata od pracy pod fioletową flagą. Pierwszy etap to wstępna rozmowa z rekruterem. Drugi to rozmowa techniczna, podczas której weryfikowane są umiejętności i wiedza przyszłego pracownika. Po pomyślnym przejściu tego przyspieszonego procesu Luxoft Poland uruchamia tak zwany post hiring process – czyli wewnętrzny system szkoleń i wdrożenia do wybranego dla nowego członka zespołu projektu. Czy konieczna będzie wizyta w biurze? Jeśli od najbliższej siedziby firmy dzieli Cię zbyt wiele kilometrów lub zwyczajnie bardziej komfortowo czujesz się przy własnym biurku, cały proces rekrutacji może odbyć się w 100% zdalnie.
Potrzebujesz więcej czasu na zmianę pracy? Zależy Ci na bliższym poznaniu projektu przed podjęciem decyzji? Z różnych względów nie każdy kandydat wybiera tak błyskawiczną ścieżkę zatrudnienia. Dla bardziej wymagających Luxoft Poland prowadzi wydłużoną procedurę, która liczy pięć kroków. To tak zwany proces rekrutacji projektowej, podczas której kandydat jest rekrutowany do konkretnego projektu i klienta. Pierwsze spotkanie z rekruterem odbywa się online, a jego głównym zadaniem jest zweryfikowanie wzajemnych oczekiwań i potrzeb. To moment, w którym ubiegający się o zatrudnienie wskazuje dogodną dla siebie formę pracy. „W większości kandydaci chcą pracować zdalnie, ale pojawia się też coraz więcej osób, którym zależy na pracy z biura. To jest też moment, w którym kandydaci wskazują rodzaj umowy, na jakiej chcą być zatrudnieni. Do wyboru mają umowę o pracę lub kontrakt B2B” – opowiada Katarzyna Plakwicz, Recruitment Manager, Recruitment Team Poland w Luxoft Poland.
Podczas drugiego spotkania CV kandydata omawiane jest z Managerem projektu. Trzeci krok to rozmowa techniczna na temat znajomości konkretnych języków programowania i ogólnej wiedzy w tym zakresie. Prowadzi ją osoba związana z projektem, dzięki czemu przyszły pracownik może poznać specyfikę pracy dla danego klienta z tzw. pierwszej ręki. Czwarte spotkanie, ponownie z Managerem projektu, służy poznaniu kandydata od strony umiejętności miękkich. Ostatni, piąty krok to rozmowa z klientem, dla którego ma pracować kandydat.
„Warto podkreślić, że nawet wydłużony proces nie trwa dłużej niż kilka dni, pomimo że jest bardzo szczegółowy. Ponadto wszystkie rozmowy techniczne z kandydatami odbywają się w języku angielskim, który jest w firmie podstawowym językiem komunikacyjnym” – mówi Katarzyna Plakwicz.
Co decyduje o tym, czy spotkania z danym kandydatem zakończą się propozycją współpracy? Umiejętności, wiedza i doświadczenie w danym obszarze to oczywiste walory każdego potencjalnego pracownika. Jednak w Luxoft Poland równie ważne są umiejętności miękkie, jak chęć uczenia się nowych rzeczy, otwartość na wyzwania i zwyczajnie „chemia” pomiędzy specjalistą, a klientem i jego projektem.
Zostań zanim odejdziesz, czyli rekrutacja dla obecnych i byłych
W Luxoft Poland funkcjonują też procesy rekrutacyjne dla obecnych lub byłych pracowników. Ci ostatni często decydują się na powrót do firmy. Managerowie do spraw rekrutacji przygotowali dla nich jedynie rozmowę techniczną, która ułatwia dopasowanie ex-pracownika do nowego projektu, zgodnie z jego potrzebami, jak i aktualnymi umiejętnościami.
Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się opuścić Luxoft Poland, ma okazję skorzystać z rekrutacji wewnętrznej i zmienić projekt lub nawet specjalizację.
„Program Internal Mobility cieszy się dużym zainteresowaniem i odnosi spore sukcesy, co potwierdziły wewnętrzne ankiety przy okazji certyfikacji do Great Place to Work. Wyróżnia nas też na rynku i pozwala zatrzymywać specjalistów na dłużej. To jak zmiana pracy bez konieczności zmiany pracodawcy, co oznacza nowe wyzwania przy jednoczesnej stabilności zatrudnienia. Zdarzają się osoby, które chcą przeprowadzić się do innego kraju. Wówczas Luxoft Poland szuka dla nich projektu we wskazanym przez niego miejscu. Tym sposobem w ostatnim czasie kilku naszych pracowników przeprowadziło się np. do Kalifornii” – dodaje Katarzyna Plakwicz.
Zobacz także: To Ty decydujesz skąd pracujesz. Kampania „You Can Do IT From Anywhere” z Luxoft Poland
Rekrutacja i co dalej? Kilka słów o benefitach
Managerowie Luxoft Poland wiedzą, że równie ważne jak zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest jego utrzymanie. Każdy nowy pracownik może liczyć na kompleksowe wdrożenie w projekt i firmowe procedury. Do dyspozycji zespołu są także szkolenia w ramach programu Luxoft Training Centre czy Biblioteka – Self – Learning Library. Pracownicy mogą korzystać także z Indywidualnego Programu Rozwojowego – Individual Development Plan. To narzędzie pozwalające na uporządkowanie i skupienie się na doskonaleniu twardych i miękkich umiejętności, rozwoju kompetencji, zdobywaniu nowej wiedzy i planowaniu kariery. Pomoc w uzyskaniu leasingu samochodu, specjalna oferta bankowa czy ubezpieczenia na życie? To kolejne dodatkowe korzyści dla zespołu. Jeszcze większej uwagi wymagają nowi pracownicy spoza Polski, a takich w Luxoft Poland nie brakuje. W ramach projektu OneTeam otrzymują oni pomoc prawno-administracyjną i czysto koleżeńską, opartą na wsparciu w poznawaniu kultury czy języka.
Na kolejny, 2023 rok Luxoft Poland planuje dodatkowy benefit w postaci 13 pensji. Skorzystają z niego wszyscy, którzy dołączą do zespołu jeszcze przed końcem bieżącego roku.
________________________________________________________________________________________________
Art. sponsorowany
Źródło zdjęcia: shutterstock
Komentarze