Jesz w pracy z mikrofali? Spokojnie, możesz to łączyć ze zdrowym stylem życia
Podgrzewanie w mikrofali jest jedną z najbardziej, o ile nie najbardziej, kontrowersyjną metodą obróbki termicznej jedzenia. Co ciekawe, jest jednocześnie jedną z najpowszechniejszych metod obróbki termicznej! Skąd więc te kontrowersje?
Spis treści
Dwa najpopularniejsze podejścia odnośnie stosowania kuchenki mikrofalowej są skrajnie sprzeczne. Jedno traktuje o tym, iż jest to świetna metoda obróbki termicznej. Jej zwolennicy w szczególności chwalą szybkość przygotowania posiłku i możliwość zjedzenia ciepłego jedzenia w pracy, szkole czy na wyjeździe. Drugie zaś zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a raczej brak bezpieczeństwa stosowania tej obróbki termicznej. Osoby z takim podejściem twierdzą, że mikrofalówka szkodzi zdrowiu człowieka poprzez emitowanie szkodliwych fal promieniowania. Uważają również, że taka obróbka termiczna niszczy wartości odżywcze produktów i posiłków.
Jaka jest więc prawda? Może zacznijmy od początku – czym jest kuchenka mikrofalowa?
Zgodnie z definicją słownika języka polskiego „urządzenie do szybkiego gotowania, podgrzewania i rozmrażania potraw za pomocą mikrofal”. Sam mechanizm działania kuchenki mikrofalowej nie jest skomplikowany. Wykorzystuje ona specjalny rodzaj promieniowania elektromagnetycznego – wytwarza fale radiowe krótkiego zasięgu pod wpływem energii. Promieniowanie oddziałuje na znajdujące się w żywności cząsteczki wody, które pod wpływem wytworzonego pola elektromagnetycznego wpadają w rotacyjne drgania i ocierając się o siebie nawzajem, wytwarzają energię, powodującą podniesienie się temperatury posiłku. Obrotowy talerz, znajdujący się w kuchence mikrofalowej, zapewnia dotarcie fal elektromagnetycznych pod wieloma kątami, dzięki czemu potrawa podgrzewa się równomiernie.
To właśnie sposób działania kuchenek mikrofalowych od początku budził najwięcej wątpliwości i kontrowersji. Jednak zgodnie z badaniami technologia wykorzystywana przez kuchenki mikrofalowe jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia człowieka.
Jedzenie z mikrofalówki – fakty i mity. Jak to wygląda naprawdę?
- MIT: Mikrofalówki wytwarzają szkodliwe dla zdrowia człowieka promieniowanie.
- FAKT: Mikrofalówki wytwarzają promieniowanie, które zapewnia podgrzewanie żywności, jednak jest to promieniowanie bezpieczne dla zdrowia człowieka.
- MIT: Mikrofalówki niszczą wartości odżywcze jedzenia.
- FAKT: Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce może powodować utratę części składników odżywczych, podobnie jak inne metody obróbki termicznej. Warto jednak pamiętać, że utrata ta jest zazwyczaj minimalna.
- MIT: Mikrofalówki tworzą substancje chemiczne szkodliwe dla zdrowia.
- FAKT: Podczas podgrzewania niektórych pokarmów w mikrofalówce może dochodzić do tworzenia się substancji chemicznych, takich jak akrylamid. Jednak ilość tych substancji jest zazwyczaj niewielka i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta.
- MIT: Mikrofalówki nierównomiernie podgrzewają jedzenie.
- FAKT: W przeszłości mikrofalówki nierównomiernie podgrzewały jedzenie, ale obecnie większość nowoczesnych mikrofalówek jest wyposażona w lepszą technologię, która minimalizuje ten problem. Ogromne znaczenia ma też tutaj obracający się talerz, w jaki wyposażone są mikrofalówki. Ważne jest jednak odpowiednie rozmieszczenie żywności w talerzu lub pojemniku oraz stosowanie się do zaleceń producenta.
Mit o szkodliwości działania mikrofalówki na zdrowie człowieka został już obalony, jednak nie zmienia to faktu, że zawsze podczas używania kuchenki mikrofalowej należy stosować się do zaleceń producenta i używać sprzętu w bezpieczny sposób.
O czym należy pamiętać podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej?
- Wybieraj odpowiednie naczynia. Naczynia oznaczone jako „do użytku w mikrofalówce” są bezpieczne do stosowania. Unikaj naczyń metalowych, folii aluminiowej oraz plastikowych naczyń, które nie są przeznaczone do podgrzewania w mikrofalówce. Do podgrzewania dań najlepiej jest wykorzystywać naczynia szklane i ceramiczne lub plastikowe, które są odpowiednio oznakowane.
- Ogrzewaj jedzenie równomiernie. Aby uzyskać równomierne podgrzewanie, ułóż jedzenie w talerzu w równomiernej warstwie.
- Unikaj podgrzewania potraw w zamkniętych pojemnikach.
- Ostrożnie z temperaturą. Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce może powodować, że zewnętrzne warstwy potrawy będą bardzo gorące, podczas gdy wnętrze może być jeszcze zimne. Przed spożyciem jedzenia z mikrofalówki dokładnie sprawdź temperaturę, aby uniknąć poparzeń. Sprawdź też przed jedzeniem czy środek potrawy jest na pewno odpowiednio ciepły.
- Zwracaj uwagę na czas i moc podgrzewania. Zastosuj się do zaleceń producenta dotyczących czasu i mocy podgrzewania. Unikaj przegrzewania jedzenia, aby zachować jak najlepszą jakość i smak potrawy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty, których nie należy podgrzewać w mikrofali. Mimo tego jak wygodną technikę obróbki termicznej reprezentuje, musimy pamiętać, iż nie jest ona w stanie w pełni zastąpić gotowania czy pieczenia, dlatego w kuchence mikrofalowej nie powinno się podgrzewać surowego mięsa, jaj czy owoców.
Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania kuchenki mikrofalowej jest też zachowanie odpowiedniej czystości. Dlatego należy zadbać o regularne czyszczenie mikrofalówki z pozostałości po podgrzewanych posiłkach czy produktach. Dzięki temu zapobiegniemy nagromadzeniu się drobnoustrojów i bakterii z rozkładających się resztek jedzenia.
Jedzenie z mikrofalówki – tak czy nie?
Podsumowując, korzystanie z mikrofalówek jest bezpieczne dla zdrowia człowieka i w XXI wieku zdecydowanie wygodne, biorąc pod uwagę tempo życia ludzi. Niejednokrotnie stanowi ogromne ułatwienie w prowadzeniu zdrowego stylu życia. W końcu można robić posiłki w domu i spokojnie w pracy odgrzać je sobie właśnie w kuchence mikrofalowej. Szkodliwość mikrofali jest oczywiście mitem, co nie zmienia faktu, że nie należy w pełni zastępować wszystkich metod obróbki termicznej samym podgrzewaniem posiłków w mikrofali. Bardzo ważne jest pamiętanie o odpowiednich zasadach korzystania z kuchenki mikrofalowej i przestrzegania zaleceń producenta. To zagwarantuje nam zachowanie bezpieczeństwa i jakości przygotowywanych posiłków.
Źródła
- Food and Drug Administration (FDA). (2020). Microwave Oven Radiation; https://www.fda.gov/radiation-emitting-products/resources-you-radiation-emitting-products/microwave-ovens;
- U.S. Department of Agriculture (USDA). (2018). Microwave Ovens and Food Safety;
- https://sjp.pwn.pl/.
Komentarze