Te aplikacje pomogą ci zadbać o zdrowy styl życia. Dzięki nim nie zapomnisz o piciu wody i łatwo zaplanujesz posiłki

Te aplikacje pomogą ci zadbać o zdrowy styl życia. Dzięki nim nie zapomnisz o piciu wody i łatwo zaplanujesz posiłki fot. Alena Ozerova / Shutterstock.com

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz zbilansowane posiłki w ciągu dnia, kiedy natłok codziennych obowiązków sprawia, że o nich zapominamy lub zwyczajnie brakuje nam na to czasu? Z pomocą przychodzą aplikacje, dzięki którym picie wody stanie się twoją rutyną, a planowanie posiłków będzie banalnie proste. Sprawdź, jakie aplikacje warto mieć na swoim telefonie. 

Utrzymanie zdrowej diety oraz odpowiedniego nawodnienia często stanowi dla wielu osób wyzwanie. Wydaje się, że prawidłowo zbilansowana dieta i przygotowywanie posiłków wymaga sporego nakładu pracy, energii i czasu. Jest to jednak mit, ponieważ zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne! Na rynku istnieje wiele aplikacji, które pomogą nie tylko w skomponowaniu zdrowego menu, ale także będą wspierały i motywowały w drodze do celu. Przekonaj się, które z nich są warte uwagi.

Dlaczego woda jest tak ważna w naszej diecie?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Woda odgrywa istotną rolę, gdyż wchodzi w skład wszystkich komórek w organizmie człowieka — stanowi około 60 proc. masy ciała osoby dorosłej. Organizm nie magazynuje większych ilości wody, przez co jej codzienne dostarczanie z zewnątrz jest niezbędnym czynnikiem do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki wodzie jesteśmy w stanie utrzymywać stałą temperaturę ciała. Ponadto woda odgrywa ważną rolę w procesie trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych, a także wydalania toksyn i produktów metabolizmu z organizmu. Niewystarczające nawodnienie może skutkować m. in. zaparciami, bólami i zawrotami głowy, czy słabszą kondycją skóry. 

Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest zależne od wielu czynników, tj. składu diety, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, płci, wieku, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia. Według aktualnych norm żywienia poziom wystarczającego spożycia wody wynosi 2 l dla kobiet i 2,5 l dla mężczyzn. Istnieją również wzory, które pomagają obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na wodę:

  • na każdą kalorię z wartości energetycznej diety przypada 1 ml wody np. 2300 kcal = 2300 ml,
  • na każdy kilogram masy ciała przypada 30 ml wody np. 70 kg = 2100 ml.

Dlaczego jakość diety ma znaczenie?

Dieta ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście naszej masy ciała, kondycji fizycznej czy stanu zdrowia organizmu, ma także wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należy pamiętać, że to, co jemy, wpływa na funkcjonowanie wszystkich naszych narządów, a co za tym idzie — na nasze samopoczucie. Odpowiednie proporcje makroskładników w diecie (białka, tłuszcze, węglowodany), a także prawidłowa podaż witamin i składników mineralnych to cechy prawidłowo zbilansowanej diety. Zdrowa dieta powinna być różnorodna i zawierać w sobie odrębne grupy produktów spożywczych. Dobrej jakości dieta to cenna inwestycja w swoje zdrowie oraz profilaktyka chorób dietozależnych. Dzięki niej osiągamy lepszą sprawność fizyczną, intelektualną oraz kondycję psychiczną. 

Zdrowy styl życia a życie w biegu

W dzisiejszych czasach chęć zdrowego odżywiania i ilość czasu, którą możemy poświęcić na organizację diety, nie zawsze idą w parze. Jak pogodzić zdrowy styl życia i życie w ciągłym pędzie? Tutaj z pomocą wkraczają aplikacje, które mogą nam znacznie ułatwić planowanie zakupów, zdrowych posiłków, a także kontrolowanie poziomu nawodnienia organizmu w ciągu dnia. Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji na telefon, które umożliwiają skomponowanie zdrowego menu nawet w sytuacji, w której nie dysponujemy dużą ilością czasu. 

Aplikacje, które ułatwią Ci zdrowe odżywianie

Zestawienie aplikacji, które pomogą ci zadbać o zdrowy styl życia:

Fitatu – Licznik kalorii i dieta

Fitatu to darmowy licznik kalorii, dzięki któremu jesteśmy w stanie obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne oraz kontrolować kaloryczność i wartości odżywcze spożywanych posiłków. Aplikacja zawiera funkcję skanowania kodów produktów spożywczych. Dzięki temu nie musimy zawsze wpisywać ich nazw ręcznie. Ilości spożywanych produktów można wprowadzić przy użyciu miar domowych lub wagowych. Aplikacja pozwala również na prowadzenie dzienniczka żywieniowego, gdyż zapisuje wprowadzone dane. Z racji tego jesteśmy w stanie w łatwy sposób śledzić swoje wybory żywieniowe i wyłapywać potencjalne błędy. W Fitatu istnieje również możliwość określenia swojego zamierzonego celu do osiągnięcia oraz wprowadzenia tempa zmiany masy ciała, co pozwala na korzystanie z niej, jeśli chcemy przytyć, schudnąć lub utrzymać masę ciała. W aplikacji dodatkowo można zakupić pakiet premium, który wynosi 39,99 zł/miesiąc.

Respo

Respo to aplikacja, dzięki której możliwe jest kształtowanie zdrowych nawyków pod okiem specjalistów, tj. dietetyków, fizjoterapeutów oraz psychodietetyków. Działają oni i wspierają swoich podopiecznych w oparciu o Metodę Respo. Na podstawie formularza żywieniowo-treningowego przydzielany jest dietetyk, który przygotowuje jadłospis wraz z listą zakupów. Kontakt z dietetykiem jest możliwy przez cały okres współpracy, dzięki czemu możliwe jest bieżące monitorowanie postępów, dzielenie się wiedzą oraz dbanie o odpowiedni poziom motywacji. Aplikacja poza możliwością edycji diety i komponowania menu według naszych preferencji, oferuje także interaktywną listę zakupów, dzięki czemu zakupy spożywcze przestają być czasochłonne, a ryzyko marnowania żywności spada. Ponadto Respo oferuje ćwiczenia wraz z instruktażowymi filmikami, a także pomaga w pilnowaniu odpowiedniego nawodnienia w ciągu dnia, wysyłając nam powiadomienia przypominające o piciu wody. Koszt korzystania z Respo w pakiecie ,”Mam moc” wynosi od 99 zł/miesiąc.

MyFitnessPal: Licznik kalorii

Aplikacja MyFitnessPal zawiera bazę ponad 14 mln produktów. Możemy sprawdzać kaloryczność wielu produktów spożywczych, a nawet dań restauracyjnych. Pełni ona rolę planera posiłków oraz dziennika żywieniowego. Zawiera takie funkcje jak: rejestrator diety IF (odmierzanie czasu postu między posiłkami), licznik kalorii i makroskładników, możliwość spersonalizowania pulpitu i podglądu wybranych statystyk. Aplikacja umożliwia również nadzorowanie aktywności fizycznej oraz monitorowanie ogólnych postępów, w drodze do wyznaczonego celu. Aplikacja posiada również wersję premium, której subskrypcja wynosi 34,99 zł/miesiąc.

Hydro drink water

Aplikacja Hydro drink water pozwala na rejestrowanie spożycia wody w ciągu dnia. Zawiera ona kalkulator, który wylicza nasze zapotrzebowanie na wodę. W aplikacji możemy śledzić swoje postępy na wykresach oraz edytować wielkość szklanek i naczyń, z których pijemy wodę. W przypadku upalnego dnia lub wzmożonej aktywności fizycznej mamy możliwość za pomocą jednego kliknięcia zmodyfikować swój cel i dostosować ilość płynów do zapotrzebowania. Aplikacja umożliwia także włączenie powiadomień, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zapominają w ciągu dnia o odpowiednim nawodnieniu. 

Water Balance: Water tracker

Jest to aplikacja, która podobnie jak Hydro umożliwia wyznaczenie odpowiedniej ilości płynów do wypicia w ciągu dnia oraz śledzenie swoich postępów. W odróżnieniu od innych aplikacji pozwala na uwzględnienie w wypijanych płynach innych napojów niż woda (np. kawy, herbaty), które także wliczają się w nawodnienie. Twórcy aplikacji zadbali również o utrzymywanie motywacji użytkowników za pomocą odznak, które po otrzymaniu można udostępnić swoim znajomym na portalu społecznościowym. Aplikacja zapewnia również różne wskazówki dotyczące picia wody, jak i możliwość włączenia powiadomień. 

YAZIO – Licznik kalorii

YAZIO to aplikacja, która posiada dwie wersje – płatną i bezpłatną. Funkcje w aplikacji obejmują liczenie kalorii oraz makroskładników, śledzenie liczby wykonywanych kroków i innych aktywności fizycznych. Aplikacja pozwala na utworzenie własnego planu np. utraty masy ciała, tworzenia posiłków, zapisywania swoich postępów na przestrzeni miesięcy. Wersja płatna posiada dodatkowo możliwość śledzenia spożycia innych składników odżywczych np. błonnika, soli, kontrolowania wyników ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi, a także korzystania ze zdrowych przepisów oraz planów żywieniowych. Ponadto pozwala na wprowadzenie obwodów ciała, a także planowanie diety i aktywności fizycznej na następne dni. Subskrypcja płatnej wersji aplikacji zaczyna się od 69,99 zł/3 miesiące.

FatSecret – Licznik kalorii

FatSecret to wygodne narzędzie do planowania diety – zapewnia przejrzysty dziennik żywieniowy, dziennik ćwiczeń oraz naszych postępów. Zaletą tej aplikacji jest jej społeczność, która ma możliwość komentowania oraz lajkowania naszych postów. W aplikacji możemy tworzyć galerię zdjęć posiłków. Innymi wyróżniającymi się funkcjami FatSecret jest m. in. mechanizm rozpoznawania zdjęć jedzenia, skaner kodów kreskowych, biblioteka przepisów oraz widok kalendarza diety, który umożliwia przeanalizowanie dziennego bilansu kalorycznego na przestrzeni miesiąca. Aplikacja ma system przypomnień, dzięki któremu regularnie wprowadzamy spożywane posiłki oraz aktualną masę ciała. Dodatkowo można wykupić wersję premium aplikacji, której koszt wynosi 29,99 zł/miesiąc.

Źródła

  1. Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., Charzewska, J. i wsp. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny;
  2. Jurczak, I., Barylski, M., Irzmański, R. (2011). Znaczenie diety u osób w wieku podeszłym – ważny aspekt prewencji zdrowia czy nieistotna codzienność? Geriatria, 5, 127-133;
  3. Pilch, W., Janiszewska, R., Makuch, R., Mucha, D., Pałka, T. (2011). Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie. Hygeia Public Health, 46 (2), 244-248;
  4. Socha, J., Socha, P., Weker, H., Neuhoff-Murawska, J. (2010). Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka, 12 (1), 34-37.

Dietetyczka

Absolwentka dietetyki na SGGW. Interesuje się mikrobiomem człowieka oraz programowaniem metabolicznym. Bliski jest jej też temat rozszerzania diety niemowląt. Dobrze odnajduje się w pisaniu artykułów, agregowaniu wiedzy i wyciąganiu wniosków. Uwielbia kuchnię włoską oraz podróże.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze