Gdzie może pracować inżynier środowiska i ile może zarobić?
Według programu środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, koszt dokonania adaptacji do zmieniającego się klimatu wyniesie globalnie od 315 do 565 mld dol. Takie wydatki stanowią olbrzymie wyzwanie dla gospodarek, ale również olbrzymie sumy, które cały czas trafiają do danych sektorów. Żeby lepiej zrozumieć, jak działa ten proces, warto zacząć od ludzi, którzy znajdują się w samym centrum wydarzeń. Czym zatem zajmuje się inżynier środowiska i czy jego praca może realnie wpłynąć na los naszej planety?
Spis treści
Wszystko pięknie, ale czy studiowanie inżynierii środowiska się opłaca? W końcu w inżynierii jest tyle innych kierunków, które mogą otworzyć drzwi do udanej kariery. Z pomocą przychodzi nam ELA, czyli ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. Możemy się z niego dowiedzieć, że w zależności od uczelni, formy i poziomu studiów, mediana zarobków absolwentów świeżo po uczelni może wynosić nawet 7900 zł brutto. Chociaż w większości przypadków, wartość ta zapewne będzie niższa, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że nawet początkujący inżynierowie środowiska mogą liczyć na godną płacę oraz stabilne zatrudnienie.
Inżynier środowiska – czym się zajmuje?
Inżynier środowiska zapewne zajmuje się środowiskiem. Wszystko ładnie i pięknie, ale jak to się objawia w praktyce? Ta dziedzina inżynierii zajmuje się ochroną środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami, lecz również monitoringiem jego stanu i wdrażaniem działań naprawczych w przypadku jego degradacji. Ponadto, inżynierowie środowiska pomagają w tworzeniu nowoczesnych, ekologicznych maszyn oraz konstrukcji.
Do głównych obszarów ochrony w ramach działalności inżynierii środowiska należą:
- Powietrze, czyli projektowanie i wdrażanie systemów oczyszczania spalin, instalacji odpylania i odsiarczania, a także systemów monitoringu jakości atmosfery.
- Woda – projektowanie i wdrażanie systemów oczyszczania ścieków, systemów wodociągowych i kanalizacji, a także systemów kontroli jakości wód.
- Gleba – projektowanie i wdrażanie systemów składowania odpadów, systemów monitoringu, a także remediacja terenów zanieczyszczonych. W końcu grunt to gleba!
- Ochrona środowiska naturalnego – inżynierowie środowiska zajmują się także ogólną ochroną cennych przyrodniczych obszarów, takich jak parki narodowe i rezerwaty.
Zatem znając specjalizację, którą wybrał inżynier środowiska, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy obstawić, która czarodziejka z serii „W.I.T.C.H.” była jego ulubioną w dzieciństwie. Aczkolwiek, wiele projektów i konstrukcji może być również prowadzonych interdyscyplinarnie i obejmować więcej niż jeden z owych obszarów.
Gdzie inżynier środowiska może znaleźć pracę?
Praca inżyniera środowiska może przybrać zarówno praktyczny, jak i bardziej teoretyczny wymiar. Niektórzy będą pracować stricte nad projektami, lub w działalności badawczo-rozwojowej (R&D). Z kolei inni skupią się bardziej na aktywności w biurze projektowym opracowującym różnego rodzaju urządzenia i konstrukcje. Każdy inżynier środowiska ma potencjał na zatrudnienie w organach państwowych, zarówno w urzędach i dozorze technicznym, jak i w organach administracji centralnej. Ostatnia z dostępnych dróg może jednak wymagać metaforycznego (oraz dosłownego) pobrudzenia sobie rąk. Mianowicie, inżynier ochrony środowiska przy odpowiednich uprawnieniach może podjąć się roli kierownika budowy. Przy czym może to dotyczyć zarówno specjalistycznych konstrukcji, jak i zwyczajnych budynków mieszkalnych lub usługowych. Niewątpliwą zaletą będzie posiadane przygotowanie do wprowadzania ekologicznych i oszczędnych energetycznie rozwiązań już na etapie budowy.
Inżynieria środowiska. Edukacja i uprawnienia
W inżynierii środowiskowej, podobnie jak w przypadku profesji inżynieryjnych, nikt nie obędzie się bez odpowiednich studiów wyższych! Dopiero dyplom inżyniera lub magistra inżyniera otwiera drzwi do pracy w zawodzie. W Polsce studia zazwyczaj trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) na poziomie licencjackim oraz półtora roku na magisterskim. Kierunek cieszy się znaczącym zainteresowaniem wśród studentów. W efekcie jest dostępny na ponad 30 uczelniach w całym kraju. Wśród nich znajdują się najbardziej renomowane politechniki oraz uniwersytety. Co więcej, rzeczone kursy są również dostępne w formie niestacjonarnej dla osób pragnących łączyć je z pracą zawodową lub innymi zobowiązaniami. Ponadto, studenci mogą przebierać wśród różnorodnych specjalizacji.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne są również przeplatane wizytami w przedsiębiorstwach i obiektach, takich jak oczyszczalnie ścieków lub filtry wody. Chociaż pozornie nie brzmi to zbyt fascynująco, jest to iście niezwykła okazja. O czym świadczy chociażby fakt, że warszawskie filtry rokrocznie przyciągają niezliczone rzesze turystów podczas Nocy Muzeów.
Studia to nie wszystko
Kolejnym krokiem do podjęcia się pracy będzie uzyskanie odpowiednich uprawnień do uzyskania zawodu. Ich dostępność zależy od specyfiki odbytego kursu na uczelni. Aczkolwiek, w większości przypadków, inżynier środowiska może uzyskać następujące specjalności:
- Specjalizację instalacyjną w zakresie sieci i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pozwala ona na kierowanie robotami oraz projektowanie w ograniczonym zakresie.
- Specjalizację inżynieryjną hydrotechniczną pozwalającą na projektowanie i nadzór budowy obiektów hydrotechnicznych, przykładowo takich jak zapory, elektrownie wodne, czy wały przeciwpowodziowe.
- Specjalizację konstrukcyjno-budowlaną umożliwiającą na projektowanie konstrukcji budynków lub kierowanie robotami budowlanymi.
W celu uzyskania danych uprawnień należy odbyć odpowiednią praktykę, której długość może trwać od roku do dwóch lat w zależności od wybranej specjalizacji. Czy oznacza to, że po studiach czeka jeszcze długie oczekiwanie na samodzielną pracę? Niekoniecznie! W wielu przypadkach, studenci mogą podjąć się praktyk jeszcze w czasie studiów, na przykład po ukończeniu trzeciego roku.
Inżynier środowiska na ratunek planecie!
Inżynieria środowiska nie jest zwykłym zawodem. Można pokusić się o stwierdzenie, że to istna broń planety w walce o przetrwanie. To dziedzina, która nie znosi kompromisów, a jej rycerze w lśniących zielonych kamizelkach gotowi są walczyć z każdym złem, które grozi naszej Matce Ziemi. Schodząc nieco z patetycznych tonów, możemy powiedzieć, że to po prostu zawód z misją. Gdyż w samym środku dyscypliny stoi zasada ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Chociaż często są niewidoczne, nawet niewielkie projekty środowiskowe są w stanie zrobić kolosalną różnice. Przykładowo, inżynierowie środowiska projektują i wdrażają systemy oczyszczania wody i powietrza, które pomagają poprawić jakość życia ludzi i chronić ekosystemy wodne oraz atmosferę. Tworzą również nowoczesne technologie zrównoważonego gospodarowania odpadami, redukując negatywny wpływ odpadów na środowisko.
Kolejnymi obszarami, które ucierpiały w wyniku działalności człowieka są przykładowo tereny poprzemysłowe czy zdegradowane obszary naturalne. Jednym z kluczowych aspektów inżynierii środowiska jest także rozwijanie zrównoważonych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna. To wszystko oznacza, że kariera w inżynierii środowiska nie musi oznaczać nudy oraz monotonii. Wręcz przeciwnie! Inżynier środowiska codziennie staje naprzeciw kolejnym wyzwaniom z którymi zmagają się natura i społeczeństwo!
Komentarze