Wiesz, że osoby z ADHD mają supermoce? Trzy książki o ADHD u dorosłych, które musisz przeczytać

Wiesz, że osoby z ADHD mają supermoce? Trzy książki o ADHD u dorosłych, które musisz przeczytać fot. Shutterstock.com / Khosro

ADHD u dorosłych zyskuje coraz większą medialną popularność. I bardzo dobrze! Zdrowie psychiczne to temat, który nie powinien być zaniedbany tak w środowisku prywatnym, jak i zawodowym. W tym roku na polskim rynku ukazały się trzy ważne książki, które traktują o tym, jak sobie radzić z ADHD i jak wykorzystać potencjał osób neuroatypowych. A także, co takie osoby mogą wnieść do naszego miejsca pracy.

Choć osoby z ADHD stereotypowo postrzegane są jako leniwe, roztrzepane i zapominalskie, tak naprawdę po prostu działają inaczej. Wiele osób, nie mając świadomości, czym charakteryzuje się neuroatypowość, a także z uwagi na to, że sam temat często wciąż jest tabuizowany, nie wie, jak z nimi postępować.

ADHD u dorosłych. Jak się objawia?

Dorośli z ADHD potrzebują m. in. jasnych, konkretnych komunikatów. A także ograniczenia zewnętrznych bodźców w czasie pracy, podzielenia zadań na mniejsze segmenty czy swobody w organizacji swojego miejsca pracy. Pewna ich kompulsywność, gadatliwość czy gwałtowność może mieć pozytywny wkład w budowanie zespołu. Może bowiem przejawiać się kreatywnością czy zdolnością do hiperfokusu, a więc głębokiego, pełnego pasji skupienia się na wykonywanym zadaniu.

Warto pamiętać, że choć ADHD u dorosłych łączy wiele wspólnych mianowników, neuroróżnorodność, nawet w obrębie jednej diagnozy, ma wiele odcieni. To właśnie podnoszenie świadomości na temat neuroatypowości wśród społeczeństwa, z naciskiem na miejsca pracy, ma szansę sprawić, że będzie powstawać coraz więcej firm przyjaznych osobom z ADHD. A te obecne już na rynku przystosują się do nowych warunków, w których zdrowie psychiczne pracowników jest ważne, ponieważ wpływa na ich samopoczucie, a tym samym efektywność w pracy.

Śledząc media, w tym społecznościowe, coraz częściej natrafiam na zwierzenia osób, które podejrzewają u siebie ADHD lub właśnie się zdiagnozowały. Wiele z nich żali się na niezrozumienie w środowisku pracy i w gronie znajomych. Często trudno im też zaakceptować własną „inność” i potrzebują wsparcia w zakresie oswojenia się z „nowym ja”. W akceptacji siebie, a także w społecznej akceptacji neuroróżnorodności, pomóc może popkultura. Na przykład seriale (choćby takie jak „Atypowy”, w tym wypadku poświęcony bohaterowi w spektrum autyzmu) czy literatura.

Jakie książki o ADHD u dorosłych pomogą wam zgłębić wiedzę na temat neuroróżnorodności? Polecamy trzy, które w tym roku ukazały się na polskim rynku wydawniczym.

Książki o ADHD u dorosłych, które pomogą ci zrozumieć siebie i osoby neuroatypowe

ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

książka adhd
fot. okładka książki „ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce” wydawnictwa Znak Literanova

Książka „ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce” autorstwa Kristin Leer pozwala spojrzeć na ADHD w nowej, pełniejszej odsłonie. Leer jest lekarką psychiatrii, która sama ma zdiagnozowane ADHD. W swojej publikacji walczy z mitami, na których wszyscy się wychowaliśmy, sprowadzającymi się do tego, że ADHD kojarzy się z niegrzecznym, rzucającym przedmiotami chłopcem.

Autorka pokazuje, że diagnoza ADHD to nie koniec świata, a swoją neuroatypowość można wykorzystać w rozwijaniu siebie jako jednostki, a także środowiska, do którego przynależymy. Opierając się na najnowszych badaniach i wypowiedziach specjalistów, Leer pokazuje techniki radzenia sobie z własną neuroatypowością, które efektywnie mogą nam pomóc w zrozumieniu siebie i innych. Co ważne, w „ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce” poznajemy pozytywne aspekty neuroróżnorodności, takie jak m. in. kreatywność, możliwość hiperskupienia, spontaniczność czy nierzadko emanowanie pozytywną energią.

W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova, a za tłumaczenie odpowiada Małgorzata Rost.

Neuroróżnorodne

książka o ADHD i neuroróżnorodności
fot. okładka książki „Neuroróżnorodne” wydawnictwa Krytyki Politycznej

Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę? – takie pytanie zadaje już w podtytule książki, jej autorka, Jenara Nerenberg. Nerenberg to dziennikarka, mówczyni, producentka i założycielka Projektu Neuroróżnorodność. W „Neuroróżnorodne” konfrontuje się z własnymi doświadczeniami jako dorosła osoba z ADHD i przede wszystkim kobieta.

Bo to właśnie neuroatypowości kobiet poświęcona jest ta książka. Nerenberg czuła, że nie radzi sobie w życiu. Dużym zaskoczeniem było dla niej, gdy odkryła, że jej doświadczenia związane są z byciem osobą z ADHD i w spektrum autyzmu. W książce „Neuroróżnorodne” przywołuje rozmowy z neuroatypowymi kobietami. Rozwiewa mity na temat neuroatypowości, a także pokazuje, w jaki sposób może ona objawiać się właśnie u kobiet. Nie zapomina również o radach dla czytelniczek i czytelników, dzięki którym ci, świadomi swojej neuroatypowości, mogą lepiej odnaleźć się w relacjach z innymi czy środowisku zawodowym.

W Polsce książka ukazała się nakładem Krytyki Politycznej, a za tłumaczenie odpowiada Katarzyna Byłów.

ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych
fot. okładka książki „ADHD u dorosłych” wydawnictwa MANDO

Nowa wersja popularnej książki o ADHD u dorosłych. Tym razem została wzbogacona o komentarz Karoliny Grzywacz, psycholożki i terapeutki ADHD. Autorką „ADHD u dorosłych” jest Sabine Bernau. To psycholożka od lat prowadząca terapię dorosłych z ADHD, a także matka trójki dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. W swojej książce przygląda się temu zespołowi zaburzeń, koncentrując się na wadze terapii i leczenia farmakologicznego, a także prezentuje rozwiązania, z których skorzystanie może ułatwić osobom z ADHD odnalezienie się w codzienności. Co więcej, w „ADHD u dorosłych” pojawiają się także wskazówki, jak możemy poradzić sobie w budowaniu relacji z rodziną czy środowiskiem zawodowym.

Już sam podtytuł książki, a zatem „Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli” zdradza, że publikacja Bernau zaktualizowana przez Grzywacz, jest swego rodzaju przewodnikiem po życiu dla dorosłych z ADHD. Na dowód tego w publikacji znajdziemy arkusze, które pomogą nam w samoobserwacji oraz materiały do pracy własnej.

Książka „ADHD u dorosłych” została w Polsce wydana nakładem wydawnictwa MANDO. Za tłumaczenie odpowiada Magdalena Labiś.

Dlaczego tak ważne jest podnoszenie świadomości o ADHD u dorosłych?

Podnoszenie świadomości na temat ADHD, a przede wszystkim tego, że jako dorośli możemy u siebie również diagnozować ten zespół zaburzeń, zwiększa wrażliwość i tolerancję społeczną. A także w dalszej konsekwencji ma szansę poprawić nasze relacje z innymi na gruncie prywatnym i zawodowym. Pozwala stworzyć przestrzenie przyjazne osobom neuroróżnorodnym. A także wykorzystywać ich potencjał, który przez standardowe metody działania, przystosowane do osób neurotypowych, pozostaje często uśpiony.

Książki „ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce”, „Neuroróżnorodne” oraz „ADHD u dorosłych” przyczyniają się do zwiększania tej świadomości i poziomu wiedzy w społeczeństwie. Pokazują, że diagnoza ADHD nie jest wyrokiem. A dorośli z ADHD to wartościowi ludzie i pracownicy. Po prostu potrzebują innych, co nie znaczy gorszych, sposobów na radzenie sobie z obowiązkami czy w kontaktach międzyludzkich. Ważne więc, aby im to umożliwić – dzięki temu mogą czerpać z życia pełnymi garściami.


Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock.com / Khosro

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze