Zmroziło cię w środku lata? Functional freeze potrafi dać się we znaki, ale można z nim walczyć
![Magdalena Desperak](https://rocketjobs.pl/blog/storage/2023/02/magdalena-desperak-100x100.jpg)
Polska znalazła się wśród krajów, gdzie mieszkańcy mają najmniej negatywnych doświadczeń. Jest także jedynym państwem, które odnotowało spadek wskaźnika bólu fizycznego. Takie dane możemy przeczytać w jednym z najnowszych raportów Instytutu Gallupa.
Spis treści
Jeśli mielibyśmy się zgodzić co do naszej jednej cechy narodowej, większość przyklasnęłaby na stwierdzenie, że Polacy lubią narzekać. W odpowiedzi na serdeczne „Co u ciebie słychać?” czy „Jak się masz?”, mamy gotową litanię żali, bo albo pogoda nie taka, albo w pracy coś nas denerwuje. Okazuje się jednak, że ten stereotyp, który przecież nie wziął się znikąd, nie do końca oddaje stan faktyczny, a przynajmniej nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać.
Instytut Gallupa, czyli najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie, który odpowiada za słynny test, pozwalający określić nasze predyspozycje, przeprowadził w minionym roku badanie na temat emocji. Podczas niego zdobyto dane na temat pozytywnych i negatywnych doświadczeń dorosłych (od 15. roku życia wzwyż) z 142 krajów. Z raportu, który opublikowano pod koniec czerwca 2023 roku, wynika, że naukowcy rozmawiali z 147 tys. osób. Te podzieliły się swoimi odczuciami na tematy związane m. in. z ich dobrostanem psychicznym, odczuwaniem radości, smutku, złości, bólem fizycznym czy stresem.
Zostaliśmy wymienieni wśród 15 krajów, obok m. in. Bułgarii, Estonii, Szwecji, Wietnamu czy Malezji. Warto jednak dodać, że – jak zaznaczają autorzy raportu – nie znaczy to, iż przywołane państwa mają najwyższe wyniki, jeśli chodzi o wskaźnik pozytywnych doświadczeń. Co istotne, wiele krajów i obszarów o najniższych wynikach, dotyczących negatywnych doznań, pojawia się w tym zestawieniu od lat, np. Tajwan, Kazachstan, Litwa, Łotwa i Kirgistan. Te państwa znalazły się w nim również w 2021 roku.
Ten zmniejszył się znacznie, bo od 22 proc. w 2021 roku do 12 proc. w 2022 roku, kiedy realizowane było badanie. Z kolei Afganistan, Sierra Leone i Gabon odnotowały znaczny wzrost tego kryterium. To zresztą Afganistan, Sierra Leone wraz z m. in. Czadem, Armenią czy Irakiem pojawiły się w zestawieniu krajów, w których występuje najwyższy wskaźnik negatywnych doświadczeń wśród ich mieszkańców.
Wśród państw, gdzie wskaźnik pozytywnych doświadczeń był najwyższy, znalazły się kolejno:
Z kolei najmniej pozytywnych emocji doświadczają mieszkańcy m. in. Nepalu, Serbii, Tunezji, Etiopii, Litwy, Bangladeszu czy Afganistanu.
Jeśli porównamy rok 2021 z 2022 widać wyraźnie, że globalne doświadczenia związane z nieprzyjemnymi emocjami i negatywnymi doznaniami są na tym samym poziomie. Można wiec stwierdzić, że kondycja zdrowia psychicznego ludzi nie pogorszyła się. To, z jednej strony, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy, skutki pandemii koronawirusa i izolacji, a także wojnę w Ukrainie, jest na swój sposób budujące. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że na świecie wciąż mamy rekordowo wysokie wskaźniki niezadowolenia mieszkańców z całego świata, zwłaszcza gdy porówna je się z danymi z poprzednich lat.
W ubiegłym roku około 40 proc. dorosłych na całym świecie stwierdziło, że doświadcza wielu zmartwień (41 proc.) lub stresu (40 proc.), z kolei prawie jedna trzecia badanych doświadczyła silnego bólu fizycznego (32 proc.). Więcej niż co czwarta osoba odczuwała smutek (27 proc.), a nieznacznie mniej złość (23 proc.).
Jak czytamy:
Zmartwienie, stres i smutek pozostały blisko rekordowych wartości z 2021 roku, chociaż w 2022 roku spadły o jeden punkt procentowy. Odsetek dorosłych na całym świecie, którzy doświadczyli bólu fizycznego, wzrósł o jeden punkt, podczas gdy odsetek osób doświadczających złości utrzymywał się na poziomie 23 proc. przez drugi rok z rzędu.
Po pierwszym spadku w 2021 roku po latach stabilizacji, w 2022 roku pozytywne emocje nieco odżyły. Globalny wynik indeksu pozytywnych doświadczeń w 2022 roku (na poziomie 70) jest o jeden punkt wyższy niż w roku poprzednim, choć nadal jest niższy od wyniku 71 w latach poprzedzających pandemię, a nawet w pierwszym roku pandemii
– pisze Julie Ray w tekście „Global Rise in Unhappiness Stalls”.
Ponad 70 proc. osób na całym świecie zadeklarowało kolejno, że dużo się uśmiecha i śmieje, a także odczuwa dużo przyjemności w życiu i czuje się wypoczętymi. A blisko 90 proc. badanych miało poczucie, że jest traktowanych na co dzień z szacunkiem. Te wyniki stanowią wzrosty w porównaniu do poprzedniego roku.
Redaktor naczelna RocketSpace.pl
Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.
Komentarze