Polacy wśród narodów, które mają najmniej negatywnych doświadczeń, ale to nie znaczy, że jesteśmy zadowoleni. Tak wynika z raportu

Polacy wśród narodów, które mają najmniej negatywnych doświadczeń, ale to nie znaczy, że jesteśmy zadowoleni. Tak wynika z raportu fot. Rawpixel.com / Shutterstock.com

Polska znalazła się wśród krajów, gdzie mieszkańcy mają najmniej negatywnych doświadczeń. Jest także jedynym państwem, które odnotowało spadek wskaźnika bólu fizycznego. Takie dane możemy przeczytać w jednym z najnowszych raportów Instytutu Gallupa.

Jeśli mielibyśmy się zgodzić co do naszej jednej cechy narodowej, większość przyklasnęłaby na stwierdzenie, że Polacy lubią narzekać. W odpowiedzi na serdeczne „Co u ciebie słychać?” czy „Jak się masz?”, mamy gotową litanię żali, bo albo pogoda nie taka, albo w pracy coś nas denerwuje. Okazuje się jednak, że ten stereotyp, który przecież nie wziął się znikąd, nie do końca oddaje stan faktyczny, a przynajmniej nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Badanie emocji na świecie. Raport Gallupa 2023

Instytut Gallupa, czyli najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie, który odpowiada za słynny test, pozwalający określić nasze predyspozycje, przeprowadził w minionym roku badanie na temat emocji. Podczas niego zdobyto dane na temat pozytywnych i negatywnych doświadczeń dorosłych (od 15. roku życia wzwyż) z 142 krajów. Z raportu, który opublikowano pod koniec czerwca 2023 roku, wynika, że naukowcy rozmawiali z 147 tys. osób. Te podzieliły się swoimi odczuciami na tematy związane m. in. z ich dobrostanem psychicznym, odczuwaniem radości, smutku, złości, bólem fizycznym czy stresem.

Polska znalazła się wśród krajów o najniższym poziomie negatywnych doświadczeń.

Zostaliśmy wymienieni wśród 15 krajów, obok m. in. Bułgarii, Estonii, Szwecji, Wietnamu czy Malezji. Warto jednak dodać, że – jak zaznaczają autorzy raportu – nie znaczy to, iż przywołane państwa mają najwyższe wyniki, jeśli chodzi o wskaźnik pozytywnych doświadczeń. Co istotne, wiele krajów i obszarów o najniższych wynikach, dotyczących negatywnych doznań, pojawia się w tym zestawieniu od lat, np. Tajwan, Kazachstan, Litwa, Łotwa i Kirgistan. Te państwa znalazły się w nim również w 2021 roku.

Polacy mogą „pochwalić się” też spadkiem odczuwania bólu fizycznego jako jedyni ze wszystkich przebadanych nacji.

Ten zmniejszył się znacznie, bo od 22 proc. w 2021 roku do 12 proc. w 2022 roku, kiedy realizowane było badanie. Z kolei Afganistan, Sierra Leone i Gabon odnotowały znaczny wzrost tego kryterium. To zresztą Afganistan, Sierra Leone wraz z m. in. Czadem, Armenią czy Irakiem pojawiły się w zestawieniu krajów, w których występuje najwyższy wskaźnik negatywnych doświadczeń wśród ich mieszkańców.

A jakie kraje mają najwyższy wskaźnik zadowolenia?

Wśród państw, gdzie wskaźnik pozytywnych doświadczeń był najwyższy, znalazły się kolejno:

  • Indonezja,
  • Meksyk,
  • Paragwaj,
  • Filipiny,
  • Wietnam,
  • Guatemala,
  • Panama,
  • Salwador,
  • Kostaryka,
  • Malezja,
  • Nikaragua.

Z kolei najmniej pozytywnych emocji doświadczają mieszkańcy m. in. Nepalu, Serbii, Tunezji, Etiopii, Litwy, Bangladeszu czy Afganistanu.

Globalne nie jesteśmy bardziej niezadowoleni – twierdzą naukowcy z Instytutu Gallupa, którzy przeprowadzili badanie emocji na świecie

Jeśli porównamy rok 2021 z 2022 widać wyraźnie, że globalne doświadczenia związane z nieprzyjemnymi emocjami i negatywnymi doznaniami są na tym samym poziomie. Można wiec stwierdzić, że kondycja zdrowia psychicznego ludzi nie pogorszyła się. To, z jednej strony, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy, skutki pandemii koronawirusa i izolacji, a także wojnę w Ukrainie, jest na swój sposób budujące. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że na świecie wciąż mamy rekordowo wysokie wskaźniki niezadowolenia mieszkańców z całego świata, zwłaszcza gdy porówna je się z danymi z poprzednich lat.

Infografika z badania emocji przez Instytut Gallupa
fot. Instytut Gallupa / badanie emocji 2023

W ubiegłym roku około 40 proc. dorosłych na całym świecie stwierdziło, że doświadcza wielu zmartwień (41 proc.) lub stresu (40 proc.), z kolei prawie jedna trzecia badanych doświadczyła silnego bólu fizycznego (32 proc.). Więcej niż co czwarta osoba odczuwała smutek (27 proc.), a nieznacznie mniej złość (23 proc.).

Jak czytamy:

Zmartwienie, stres i smutek pozostały blisko rekordowych wartości z 2021 roku, chociaż w 2022 roku spadły o jeden punkt procentowy. Odsetek dorosłych na całym świecie, którzy doświadczyli bólu fizycznego, wzrósł o jeden punkt, podczas gdy odsetek osób doświadczających złości utrzymywał się na poziomie 23 proc. przez drugi rok z rzędu.

Gdzie więc konkretne pozytywy?

Po pierwszym spadku w 2021 roku po latach stabilizacji, w 2022 roku pozytywne emocje nieco odżyły. Globalny wynik indeksu pozytywnych doświadczeń w 2022 roku (na poziomie 70) jest o jeden punkt wyższy niż w roku poprzednim, choć nadal jest niższy od wyniku 71 w latach poprzedzających pandemię, a nawet w pierwszym roku pandemii

– pisze Julie Ray w tekście „Global Rise in Unhappiness Stalls”.

Ponad 70 proc. osób na całym świecie zadeklarowało kolejno, że dużo się uśmiecha i śmieje, a także odczuwa dużo przyjemności w życiu i czuje się wypoczętymi. A blisko 90 proc. badanych miało poczucie, że jest traktowanych na co dzień z szacunkiem. Te wyniki stanowią wzrosty w porównaniu do poprzedniego roku.

Infografika z badania emocji przez Instytut Gallupa
fot. Instytut Gallupa / badanie emocji 2023

Pełny raport możecie pobrać tutaj.

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze