Doradca podatkowy – jak nim zostać i czy ten zawód ma przyszłość?

Doradca podatkowy – jak nim zostać i czy ten zawód ma przyszłość?

Doradca podatkowy należy do zawodów zaufania publicznego, uregulowanych ustawowo [1]. W obliczu skomplikowanego systemu podatkowego – nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich – zapotrzebowanie na tego typu usługi wciąż rośnie. Czym zajmują się doradcy podatkowi i jak przygotować się do pracy na tym stanowisku? Ile wynoszą zarobki oraz jak wyglądają perspektywy na przyszłość? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Kim jest doradca podatkowy i jakie ma obowiązki?

Kim jest doradca podatkowy? Praca na tym stanowisku polega na udzielaniu opinii i porad w zakresie obowiązków podatkowych, sporządzaniu zeznań i deklaracji oraz prowadzeniu ewidencji klientów. Dzień doradcy podatkowego ma w harmonogramie również konsultacje z zakresu prawa podatkowego międzynarodowego lub funduszów unijnych. Może on również reprezentować klientów podczas rozpraw związanych ze sprawami podatkowymi.

Jakie umiejętności przydają się doradcy podatkowemu?

Lista wymagań dotyczących doradców podatkowych jest długa. Przedstawicielem tego zawodu może zostać każdy, kto:

  • ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
  • ma wyższe wykształcenie,
  • odbył praktykę zawodową (trwającą 6 miesięcy),
  • zda egzamin na doradcę podatkowego (w przygotowaniu do niego pomoże kurs doradca podatkowy”),
  • złożył wniosek o wpis na listę Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Zawód doradcy podatkowego wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Najważniejsze predyspozycje na tym stanowisku to:

  • cierpliwość w kontaktach z klientami,
  • determinacja w działaniu,
  • gotowość do nauki i doskonalenia swoich kompetencji,
  • skrupulatność,
  • znajomość aktualnych przepisów i rozporządzeń,
  • uczciwość,
  • wysoka kultura osobista.

Warto zaznaczyć, że nie ma takiego kierunku jak doradca podatkowy studia, które pozwolą zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną, to prawo lub ekonomia.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracować jako doradca podatkowy?

Co jeszcze trzeba zrobić, by pracować jako doradca podatkowy? Jak zostać znawcą systemu podatkowego? Jak wspomniano powyżej, osoba, która stara się o zatrudnienie, nie może być karana. Musi także ukończyć studia wyższe i praktykę zawodową oraz zdać egzamin złożony z dwóch części – pisemnej i ustnej. Uzyskanie pozytywnej oceny uprawnia do zawnioskowania do Krajowej Izby Doradców Podatkowych o wpis na listę przedstawicieli tej profesji.  

Jak wygląda wspomniane zaliczenie decydujące o uzyskaniu tytułu „doradca podatkowy”? Egzamin ten przeprowadza Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego. Składa się on z testu zawierającego 100 pytań oraz zadania, a także części ustnej, podczas której należy udzielić prawidłowych odpowiedzi na 10 pytań związanych z doradztwem podatkowym. Do wykonywania tego zawodu wymagana jest szeroka wiedza z zakresu analizy podatkowej, administracji finansowej, ewidencji podatkowej, kontroli skarbowych, przepisów prawa, jak również postępowania administracyjnego i egzekucyjnego.

Na jakie zarobki może liczyć obecnie doradca podatkowy?

Ile zarabia doradca podatkowy? Według raportu płacowego przygotowanego w 2019 roku przez Hays Poland osoby początkujące pracujące na stanowisku konsultanta ds. podatków mogły liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 8 000 złotych brutto [2]. Ten sam raport, lecz opracowany w 2021 roku, pokazuje, jak dynamicznie rozwija się zawód taki jak doradca podatkowy. Zarobki znawców systemu podatkowego, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w branży, zwiększyły się o 2 000 złotych brutto [3].

A ile zarabia doradca podatkowy, który ma większe doświadczenie? Według najnowszego raportu sporządzonego przez Hays Poland średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku starszego konsultanta ds. podatków wynosi obecnie 12 000 złotych brutto, natomiast manager ds. podatków zarabia miesięcznie średnio 23 000 złotych brutto [3]. Tymczasem najlepsi w zawodzie, pracujący na stanowiskach menedżerskich, mogą osiągnąć pensję w wysokości sięgającej nawet 35 000 złotych brutto.

Co czeka doradcę podatkowego w nadchodzących latach?

Co czeka osoby dopiero przygotowujące się do zawodu, jakim jest doradca podatkowy? Czy warto kształcić się w tym kierunku? Wszystko wskazuje na to, że to zawód nie tylko zaufania publicznego, ale i przyszłości. Zapotrzebowanie na znawców systemu podatkowego stale utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie w firmach doradczych oraz w kancelariach prawnych czy też podatkowych, a zarobki na wspomnianym stanowisku wciąż rosną.

Wystarczy przyjrzeć się ogłoszeniom publikowanym na www.rocketjobs.pl – nie brakuje wśród nich ofert zatytułowanych „praca doradca podatkowy”. Na zatrudnienie może liczyć zarówno młodszy specjalista ds. podatków, jak i senior lub manager z dużym doświadczeniem w zakresie cen transferowych. Atrakcyjne propozycje współpracy czekają również na osoby, które są zainteresowane pracą doradcy podatkowego w języku obcym, na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw.

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym Dz. U. 1996 nr 102 poz. 475.
  2. „HAYS Poland Raport płacowy 2020. Trendy na rynku pracy” opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez Hays Poland w 2019 r.
  3. „HAYS Poland Raport płacowy 2022” opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez HAYS Poland w 2021 r.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@SaiKrishna Saketh Yellapragada

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze