Inżynieria — jaką rolę odgrywa w rozwoju obecnej rzeczywistości?

Inżynieria — jaką rolę odgrywa w rozwoju obecnej rzeczywistości?

Obecnie świat nieustannie się rozwija i pędzi do przodu. Taki stan rzeczy wymaga od człowieka nadążania za zachodzącymi zmianami, a co za tym idzie — tworzenia coraz nowych, innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym można zoptymalizować przebiegające procesy. Tutaj z pomocą przychodzi inżynieria, będąca krokiem ku nowej, lepszej rzeczywistości.

Nieustanny wpływ tej dziedziny zarówno na rozwój gospodarczy, jak i społeczny odnotowywano już w starożytności. Pierwsze, z pozoru błahe, wynalazki pozwoliły otrzymać wszystko to, co mamy obecnie. Dlaczego inżynieria jest tak ważna dla ludzkości? Czy bez niej świat wyglądałby tak samo? W tym artykule znajdują się odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące tej dziedziny przyszłości.

Czym tak właściwie zajmuje się inżynieria?

Na początku trzeba zadać sobie pytania, czego dotyczy praca inżyniera, a także, na czym właściwie ona polega. Branża ta obejmuje zarówno konstruowanie od podstaw, jak i wprowadzanie modyfikacji do już istniejących rozwiązań. Inżynieria zajmuje się optymalizacją wszelkich procesów (np. produkcyjnych), aby zminimalizować wydatki przedsiębiorstw lub przynajmniej ograniczyć obecne koszty. Ponadto pozwala na rozwiązanie problemów, których na pierwszy rzut oka nie da się rozstrzygnąć. Reasumując, ułatwia życie i sprawia, że okazuje się znacznie bardziej komfortowe.

Natomiast inżynier jest jedną z osób bezpośrednio uczestniczących w nieustannym rozwoju technologii. To on tworzy inteligentne maszyny redukujące udział człowieka w procesach produkcji, konstruuje produkty przeznaczone do konkretnych zadań. W zależności od wybranej dziedziny może też projektować obiekty, planować prace budowlane, a nawet badać ludzkie DNA. Obowiązki osoby zatrudnionej na stanowisku inżyniera obejmują również ustalanie harmonogramów robót, korygowanie błędów, zarządzanie grupą pracowników czy odczytywanie rysunków technicznych.

Zobaczcie także: Jak wygląda praca projektanta LEGO? Zobaczcie pierwszy odcinek cyklu wideo: Zwód inżynier

Dlaczego inżynieria jest tak istotna dla świata?

Historia inżynierii sięga czasów starożytności. Już wtedy pojawiły się osoby, dzięki którym następne pokolenia korzystały z takich odkryć jak koło, bloczek czy dźwignia. Warto wspomnieć również o innych, znanych na całym świecie dokonaniach. Są nimi m.in. Akropol, Partenon, Koloseum, Droga Appijska, Wiszące Ogrody czy piramidy. Choć dopiero wiele lat później wyróżniono takie pojęcia jak inżynieria produkcji, biomedyczna, chemiczna czy elektryczna, trzeba pamiętać, że niezwykłe odkrycia powstawały setki lat wcześniej.

Współcześnie opisywana dziedzina zajmuje się takimi zadaniami jak: optymalizacja procesów, rozwiązywanie skomplikowanych problemów, testowanie nowoczesnych, innowacyjnych maszyn czy opracowywanie zastosowania inteligentnych komputerów w rzeczywistości. To między innymi dzięki temu świat nie stanął w miejscu, a wciąż rozwija się w zaskakującym tempie.

Jak inżynieria może przydać się w przyszłości?

Wydawać by się mogło, że w którymś momencie wszystko zostanie wynalezione, a inżynieria stanie się niepotrzebna. Trzeba jednak pamiętać, że świat się zmienia, a co za tym idzie — zmienią się również potrzeby ludzi. Aby za nimi nadążyć, specjaliści z tej dziedziny z pewnością nie mogą osiąść na laurach. 

Nowoczesna technologia towarzyszy człowiekowi ciągle, niejednokrotnie wymagając modyfikacji, napraw czy po prostu usprawnienia. To dlatego nauki techniczne stanowią niezwykle przyszłościowy kierunek. Mimo że wraz z biegiem czasu część zawodów odejdzie w niepamięć, one wciąż są potrzebne i pożądane. 

Czy bez inżynierii świat mógłby istnieć?

Obecnie inżynieria ma swój udział w każdej innej dziedzinie życia, co oznacza, że rozwój gospodarczy wiele jej zawdzięcza. Wynalazki nauk technicznych wykorzystywane są zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, elektromaszynowym czy poligraficznym. Nie można zapomnieć również o medycynie, ekologii oraz gastronomii. Sprzęty takie jak: respiratory, kuchenki elektryczne i maszyny rolnicze nie powstałyby, gdyby nie światowej sławy inżynierowie.

Zobaczcie także: Inżynieria transportu – branża z przyszłością?

Rozumiejąc, w jak ogromnej części codzienności uczestniczą nauki techniczne, nie można się nie zgodzić z założeniem, że bez nich świat stanąłby w miejscu. Człowiek nie mógłby korzystać z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, jeździć samochodem ani pracować w komfortowych warunkach. Nie byłoby klimatyzacji i ekologicznych pieców, a żarówkę zastępowałaby lampa naftowa. 

Jeśli zatem ktoś zastanawia się nad kierunkiem studiów lub chce się całkowicie przebranżowić, warto postawić na inżynierię. W obecnych czasach inżynier, specjalista w swojej dziedzinie, z pewnością znajdzie opłacalne zatrudnienie. Ponadto nie można też zapominać, że praca na tym stanowisku jest niezwykle ciekawa. Bierze się bowiem udział w rozwoju technologii, którą poznają również następne pokolenia.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze