Inżynieria to nie tylko mechanika. Poznaj perspektywy zawodowe w inżynierii materiałowej

Inżynieria to nie tylko mechanika. Poznaj perspektywy zawodowe w inżynierii materiałowej fot. Frame Stock Footage / Shutterstock.com

Obecnie inżynieria materiałowa wydaje się dziedziną mniej popularną niż chociażby elektronika, informatyka czy mechatronika. A jednak właśnie na niej opierają się współczesne innowacje. Nierzadko zapewnia też lepsze perspektywy zawodowe. Dlaczego? Dowiecie się w artykule!

W ostatnich latach inżynieria materiałowa zyskuje popularność na polskich uczelniach. Zainteresowanie tym kierunkiem wśród studentów wciąż rośnie. Większość osób planujących naukę na politechnice rozważa jego wybór. Niektóre uniwersytety również oferują specjalizacje ściśle z nią związane. Co sprawia, że kariera w tej branży daje świetne perspektywy na przyszłość? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, ale najpierw trzeba poznać podstawowe fakty.

Co to jest inżynieria materiałowa?

Czym właściwie jest inżynieria materiałowa? Ta interdyscyplinarna dziedzina obejmuje obszerny zasób wiadomości z zakresu techniki i przedmiotów ścisłych. Skupia się przede wszystkim na:

  • badaniu struktur i właściwości surowców;
  • opracowywaniu technologii wytwarzania materiałów;
  • szukaniu zastosować dla wynalezionych substancji.

W inżynierii materiałowej wykorzystuje się odkrycia naukowe w takich domenach jak chemia, fizyka czy metalurgia, żeby produkować tworzywa użyteczne dla człowieka. Z działalności tej garściami czerpie współczesny przemysł, oparty na nowoczesnych technologiach.

W XXI wieku szczególne miejsce w globalnym rynku zajmują polimery oraz ceramika. Eksperci przewidują, że gospodarki krajów rozwiniętych będą bazować na tych tworzywach w przyszłości. Równocześnie nieustannie poszukuje się metod ulepszania właściwości metali, które na razie dominują wśród używanych obecnie składników konstrukcyjnych. Ponadto powstają innowacyjne biomateriały, przyjazne dla ludzkiego organizmu, a więc idealne do budowania implantów. Przykładów jest znacznie więcej! Wniosek wypływa z tego taki, że bez projektowania nowych materiałów zwyczajnie nie ma postępu cywilizacyjnego. To jedna z przyczyn tak dużej popularności tej dziedziny inżynierii.

Czym zajmuje się inżynier materiałowy?

Ze względu na mnogość specjalizacji trudno wskazać konkretne zadania, jakimi zajmuje się inżynier materiałowy. Wszystko zależy od wybranej ścieżki kariery zarówno na etapie edukacji, jak i później – już w trakcie pracy. Fachowcy z opanowanymi umiejętnościami praktycznymi bez trudu znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach wytwarzających różnego rodzaju budulce. Zazwyczaj podczas przeciętnego dnia pracy odpowiednio mieszają ze sobą materiały za pomocą specjalnych maszyn, dokonując obróbki:

  • cieplnej;
  • cieplno-chemicznej,
  • powierzchniowej.

Z kolei inżynierowie, którzy skupiają się bardziej na zagadnieniach naukowych, poświęcają swój czas badaniom właściwości tworzyw w laboratoriach. Wykorzystują w tym celu metody:

  • mikroskopowe;
  • określania właściwości mechanicznych;
  • fizyczne i tribologiczne;
  • metalograficzne;
  • spektroskopowe.

Oznacza to głównie porównywanie ze sobą próbek, aby sprawdzić ich zgodność z normami pod kątem określonych wymagań. Obecnie wiele zadań realizowanych jest przy wsparciu oprogramowania komputerowego – zazwyczaj chodzi o gromadzenie danych i przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń. Inżynier materiałowy musi posiadać umiejętność rozpoznawania działania substancji w danych warunkach, a także wiedzę, skąd ono wynika.

W jakich branżach można pracować po studiach inżynierii materiałowej?

Materiały znajdują się wszędzie. Otaczają was, gdziekolwiek przebywacie. To daje wyśmienite perspektywy zawodowe inżynierom specjalizującym się w tej dziedzinie. Każdego dnia słyszy się o planach rozwijania nowoczesnej technologii, żeby poprawiać jakość życia. Biomateriały mają pomagać w walce z chorobami i niepełnosprawnością. Ceramika pozwala osiągać postępy między innymi w transporcie, elektronice czy przemyśle kosmicznym. Natomiast nanomateriały sprzyjają progresowi w energetyce oraz medycynie.

Zamiast wymieniać branże techniczne gwarantujące zatrudnienie po studiach inżynierii materiałowej, należałoby raczej wskazać te, które go nie zapewniają. Tak byłoby po prostu prościej, ponieważ jako ekspert od materiałów można spełniać się w niemal każdej firmie produkcyjnej albo jednostce naukowej. Fabryki samochodów lub samolotów, przedsiębiorstwa budowlane, instytuty laboratoryjne – to przykłady miejsc, w których poszukiwani specjaliści w tej dziedzinie znajdą zatrudnienie.

Popularne stanowiska dla inżynierów materiałowych

Wiedza o różnych tworzywach to tylko część tego, co obejmuje inżynieria materiałowa. Praca związana z tą dziedziną wymaga także innych umiejętności, dlatego polskie uczelnie prowadzą zajęcia na tematy ogólnotechniczne. Dzięki temu inżynierowie materiałowi sprawdzają się jako również fachowcy w pokrewnych specjalizacjach. Poniżej znajdziecie opisy typowych stanowisk dla osób z takim wykształceniem.

  • Inżynier materiałowy – szuka najlepszych rozwiązań pod kątem surowcowym w zakładach konstrukcyjnych i przedsiębiorstwach budowlanych. Przeprowadza odpowiednie obliczenia, aby wybrać właściwe tworzywa.
  • Inżynier produkcji – zajmuje się dbaniem o prawidłowe funkcjonowanie całego procesu produkcyjnego. W przypadku osób ze znajomością materiałów profesja ta dotyczy firm skupionych na obróbce materiałów.
  • Inżynier jakości – sprawdza zgodność wykorzystywanych budulców z obowiązującymi normami.
  • Inżynier projektu – prowadzi projekty inżynieryjne przed rozpoczęciem produkcji.
  • Inżynier badań – skupia się na badaniu materiałów w zakresie ich wytrzymałości, odporności na czynniki zewnętrzne czy trwałości.

Wykształcony specjalista z dziedziny szeroko pojętych tworzyw znajduje zatem zatrudnienie na różnych stanowiskach o charakterze technicznym. Zwykle jest częścią większego zespołu, w którym pozostali pracownicy konsultują z nim zależnie od sytuacji decyzje dotyczące zastosowanie konkretnych surowców.

Jak kształtują się zarobki inżynierów materiałowych?

Raporty płacowe Sedlak & Sedlak wskazują, że zarobki inżyniera materiałowego wahają się w zakresie około 4500-8000 złotych brutto. Mediana wynagrodzeń wynosi zatem mniej więcej 6000 złotych brutto. Trzeba jednak podkreślić, że fachowcy z wieloletnim doświadczeniem mogą otrzymywać zdecydowanie wyższe pobory. Mowa w szczególności o osobach na stanowiskach kierowniczych, którym podlegają całe zespoły ds. badania właściwości, jakości i użyteczności tworzyw.

Niełatwo przewidzieć, jak zmienią się te dane w nadchodzących latach, ale prawdopodobnie należy spodziewać się dwóch trendów. Po pierwsze, raczej nie zabraknie pracy dla inżynierów materiałowych, ponieważ postęp technologiczny się nie zatrzymuje, a surowce są do niego zwyczajnie niezbędne. Zresztą również w krajach mniej rozwiniętych z dużym potencjałem powstaną stanowiska delegacyjne. Po drugie, pensje nie powinny maleć ze względu na rywalizację o najlepszych specjalistów między poszczególnymi przedsiębiorstwami. To wspaniałe perspektywy zawodowe na przyszłość, warto zatem zainteresować się ich wykorzystaniem nim zrobią to inni!

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze