Jakie najważniejsze kompetencje i umiejętności miękkie musi mieć fachowiec z dziedziny inżynierii?

Jakie najważniejsze kompetencje i umiejętności miękkie musi mieć fachowiec z dziedziny inżynierii?

Praca inżyniera jest skomplikowana, dlatego nie każdy zainteresowany może się jej podjąć. Specjaliści z tej branży zajmują się projektowaniem, optymalizowaniem, jak i konstruowaniem innowacyjnych rozwiązań prowadzących do zredukowania kosztów produkcji czy ogólnych wydatków przedsiębiorstwa. Taka działalność znajduje zastosowanie niemal wszędzie, tym samym powstało wiele specjalności wybieranych na etapie kształcenia wyższego. 

To wszystko oznacza jednak, że każdy inżynier musi mieć odpowiednie kompetencje, umiejętności miękkie i twarde, aby móc spełniać się na swoim stanowisku. Kto sprosta wyzwaniom stawianym przez pracodawców oraz rozwój technologii? Jakie cechy wykluczają kandydata jeszcze w trakcie rekrutacji?

Umiejętności miękkie a twarde — różnice

Przed rozpoczęciem starań o pracę trzeba odpowiednio skonstruować CV, napisać list motywacyjny, a także podsumowanie zawodowe. Jak to zrobić, aby nie zdyskwalifikować się już na starcie? Przede wszystkim nie można zapominać, że umiejętności miękkie i twarde oznaczają dwie różne rzeczy. Pierwsze z ww. dotyczą powszechnych, podstawowych zdolności, które potrzebne są niemal w każdym zawodzie. Obejmują m.in.:

 • samodyscyplinę,
 • doskonałą organizację czasu pracy, 
 • odporność na presję czasu lub stres,
 • wysoką kulturę osobistą,
 • kreatywność,
 • łatwość w nawiązywaniu relacji.

Umiejętności twarde są natomiast drugim, niezwykle ważnym elementem CV inżyniera. Odnoszą się bowiem do specjalistycznych kompetencji, które pozwalają zweryfikować wiedzę merytoryczną i doświadczenie kandydatów, co oznacza, że mogą przesądzić o zatrudnieniu. Najpopularniejsze z nich to m.in.:

 • znajomość języka obcego (w dokumentach warto określić poziom — podstawowy, średniozaawansowany lub zaawansowany),
 • prawo jazdy kat. B, C, C+E itd.,
 • obsługa programów graficznych,
 • znajomość pakietu Microsoft,
 • umiejętność czytania rysunku technicznego

Zobaczcie także: Inżynieria — jaką rolę odgrywa w rozwoju obecnej rzeczywistości?

Jakie umiejętności miękkie musi mieć inżynier?

Mogłoby się wydawać, że praca inżyniera wymaga jedynie umiejętności praktycznych, ściśle związanych z wiedzą merytoryczną dotyczącą wybranej branży. Nic bardziej mylnego — specjalista z tej dziedziny musi też wykazywać się zdolnościami interpersonalnymi i kreatywnością, aby sprostać obowiązkom narzuconym przez pracodawcę.

Przede wszystkim niezwykle ważna jest umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi problemami. Inżynier niejednokrotnie musi bowiem naprawiać skomplikowane usterki, a także znajdować rozwiązanie w sytuacjach bez wyjścia. Ponadto istotna jest inteligencja emocjonalna, umiejętność panowania nad sobą i zarządzania grupą pracowników. To jednak nie jedyne umiejętności miękkie, które z pewnością przydadzą się osobie na tym stanowisku. Warto wspomnieć również o zdolnościach obiektywnej oceny, negocjacji czy łatwości w podejmowaniu trudnych decyzji.

Jakie umiejętności twarde musi mieć inżynier?

Jak już zostało wspomniane, inżynieria jako branża wymaga od specjalistów praktycznych kompetencji. Specjalista zdobywa je przez cały okres swojej edukacji — zarówno podczas studiów, jak i kursów czy szkoleń we własnym zakresie. Zatem — jakie umiejętności twarde musi mieć inżynier? Szczególnie przydatna w tej pracy jest znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym. Dobrze również znać specjalistyczne słownictwo, które niejednokrotnie pojawia się w dokumentach w tym języku. 

Ponadto — w zależności od wybranej drogi i specjalizacji — korzystna jest umiejętność obsługi wybranych programów lub systemów. Jeśli inżynier może dodatkowo pochwalić się doświadczeniem, biegłością we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, znajomością druku 3D bądź wiedzą z zakresu korzystania z chmur obliczeniowych, z pewnością wyróżni się na tle pozostałych kandydatów, a co za tym idzie — zaplusuje u przyszłego pracodawcy.

Jakie studia musi skończyć inżynier?

Wiele osób zastanawia się, czy każdy — nawet bez wykształcenia — może pracować jako inżynier. Studia są jednak wymaganą podstawą w przypadku osób, które chcą ubiegać się o opisywane stanowisko. Bez wiedzy wyniesionej z uczelni zwykle nie sposób sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawców, dlatego też, jeśli zachodzi taka możliwość, warto po ukończeniu szkoły średniej kontynuować naukę.

Dzięki umiejętnościom miękkim, które pracownik nabywa w życiu, umiejętnościom twardym zdobytym dzięki dodatkowym kursom, a także specjalistycznej wiedzy uzyskanej na studiach inżynier z pewnością zdobędzie wymarzone zatrudnienie. Aby jednak tak było, nie może on zapominać o skonstruowaniu profesjonalnego CV, napisaniu bezbłędnego listu motywacyjnego oraz streszczeniu swojego doświadczenia w podsumowaniu zawodowym. Połączenie wszystkich ww. punktów gwarantuje możliwość rozwijania nowoczesnej technologii, będącej krokiem w przyszłość.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze