Inżynierka budownictwa: „Myślę, że teraz branża budowlana jest bardziej otwarta na kobiety niż 15 lat temu”

Inżynierka budownictwa:

dr inż. Małgorzata Konopska-PiechurskaZapraszamy Was na rozmowę z dr inż. Małgorzatą Konopską-Piechurską, Technolog Betonu / Kierownik Laboratorium. Jest absolwentką Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Lądowej, autorką artykułów i prezentacji z zakresu technologii betonu. Od 15 lat zajmuje się poszukiwaniem i tworzeniem nowych rozwiązań materiałowych, kontrolą jakości i diagnostyką konstrukcji betonowych, pracując jako technolog betonu. Od roku propaguje w mediach społecznościowych tematy z tym związane.

________________________________________________________________________________________________

Zacznijmy może od tego, co sprawiło, że narodziła się w Pani pasja do inżynierii?

Wydaje mi się że, pasja do inżynierii była następstwem mojej pasji do nauk ścisłych. Zawsze dużo przyjemności sprawiało mi rozwiązywanie zadań matematycznych i fizycznych oraz łamigłówek logicznych. W pracy inżyniera niejednokrotnie pojawiają się tematy, zagadnienia, nad którymi trzeba trochę pomyśleć, czerpiąc wiedzę z różnych obszarów, aby rozwiązać konkretny problem techniczny.

Co Pani pomogło w wyborze specjalizacji?

Naturalną kontynuacją mojej pasji do nauk ścisłych były studia techniczne, ale jaka specjalizacja? W wyborze pomogły mi pytania, które wówczas sobie zadałam: co chciałabym robić po ukończeniu studiów, gdzie widzę siebie w dłuższej perspektywie czasowej i co będzie sprawiało mi przyjemność, przy okazji stwarzając duże możliwości rozwoju i szanse na dobre wynagrodzenia. Wybór padł prawie od początku na Budownictwo, bo chciałam tworzyć budowle, które po mnie zostaną mimo, że ja przeminę i będą służyć z pożytkiem innym. Wówczas myślałam o projektowaniu, jednak studia uświadomiły mi, że bliższe mojemu sercu od biura projektowego są kontrola jakości i tworzenie nowych, trwałych rozwiązań materiałowych, z których te obiekty powstają. Kilkanaście lat temu nie było Instagrama, powszechnego dostępu do osób, które mogłyby nam coś doradzić, podpowiedzieć, co się robi po jakiej specjalizacji, jakie są plusy i minusy danych ścieżek uczelnianych, a później zawodowych. Dziś taką rolę przewodników pełnią wartościowi twórcy na Instagramie np. Ewa Matuszak – @babazbudowy, Magdalena Różycka – @pani_kierowniczka i wiele innych wartościowych osób, które pokazują swoją codzienną pracę, ale również poruszają nurtujące tematy przyszłych studentów, absolwentów, szczególnie wspierając kobiety, którym może być trudniej we wciąż zdominowanej branży przez mężczyzn.

Skąd akurat zainteresowanie betonem?

Zainteresowanie betonem pojawiło się już na studiach inżynierskich, dzięki pasji osoby prowadzącej zajęcia. Następnie nie będąc jeszcze pewna, jaką specjalizację wybrać na studiach magisterskich podczas wakacji zdecydowałam się odbyć praktyki u jednego z czołowych producentów betonu, pracując w laboratorium. Będąc tam i pochłaniając wszystkie książki z zakresu technologii betonu stwierdziłam, że beton jest fascynującym materiałem o nieograniczonych możliwościach, jeśli chodzi o użycie (najczęściej stosowany materiał na świecie po wodzie), jak również modyfikację i tak to się wszystko zaczęło. Mam duże szczęście, bo moje zainteresowanie bardzo szybko przerodziło się w pasję i trwa do dziś, a minęło już ponad 15 lat mojej działalności zawodowej.

Jak z perspektywy czasu Pani ocenia swoje studia? Na ile pomogły Pani w karierze?

W moim przypadku studia odegrały bardzo dużą rolę w mojej karierze zawodowej. Na początku dały mi podstawy do zrozumienia z jakimi zjawiskami będę miała do czynienia, następnie zdobywane doświadczenie popierane wiedzą  ugruntowało i wzmocniło moje kompetencje zawodowe, które były potwierdzane zdobywanymi kolejnymi stopniami naukowymi. Oczywiście na studiach były przedmioty niewiele wnoszące i prowadzący, którzy podchodzili bardzo teoretycznie do prezentowanych zagadnień i dopiero praca w zawodzie pozwoliła zweryfikować co wówczas było potrzebne i ważne. To czego brakowało mi na studiach technicznych to wsparcie w zakresie umiejętności miękkich, nad którymi pracuję do dziś. Dodatkowo studia są bardzo dobrym miejscem budowania sieci znajomości na wiele lat, wciąż spotykam kolegów i koleżanki z uczelni pracujących w branży, niejednokrotnie takie znajomości ułatwiają porozumienie i przyśpieszają pracę. 

Jakie były Pani pierwsze doświadczenia w branży i czy zauważyła Pani, że od tamtego czasu realia się zmieniły?

Miałam szczęście na początku swojej kariery zawodowej  trafić do dużej firmy, gdzie w tym samym czasie pracę rozpoczynali podobni pasjonaci jak ja, tworzyliśmy fajny zespół ludzi wzajemnie się wspierających, a przyjaźnie trwają do dziś. Dodatkowo firma ze względu na różnorodność tematów i ich ilość stwarzała duże możliwości rozwoju. Jeśli chodzi o ogólne pierwsze wrażenie w branży budowlanej to myślę, że teraz jest ona znacznie bardziej otwarta na kobiety, niż 15 lat temu. Zmieniło się również podejście i wzrosła świadomość w kwestii bezpieczeństwa pracy, w tym spożywania alkoholu na budowach, z czym kiedyś ta branża była silnie kojarzona.

Jakie predyspozycje Pani zdaniem powinna mieć osoba, która myśli o pracy w branży budowlanej? Czy zdarzyło się Pani znając kogoś, zupełnie odradzić mu ten zawód?

W mojej ocenie praca w branży budowlanej potrafi być bardzo zróżnicowana i potrzebne predyspozycje w dużej mierze zależą do miejsca pracy, czy jest to biuro, laboratorium czy też budowa, jak również od zajmowanego stanowiska i zakresu odpowiedzialności. Uważam, że w branży budowlanej szczególnie ważne jest zdecydowanie, odpowiedzialność i sumienność. Zachęcam osoby do tego zawodu pokazując plusy i minusy takiej pracy. Niejednokrotnie jest to praca w trudnych warunkach atmosferycznych, fizyczna, w delegacji, z możliwością pobrudzenia się, a to nie wszystkim odpowiada.

Czy uważa Pani, że technolog betonu to praca przyszłości?

Beton jest materiałem nieograniczonych możliwości. Wierzę, że praca jako technolog betonu jest zawodem przyszłości. Oczywiście mam świadomość tego, że zakres pracy technologa z czasem będzie się zmieniał i ewoluował. Praca technologa betonu to nie tylko tworzenie nowych rozwiązań materiałowych w tym zakresie, ale to także diagnostyka, ocena i prognozowanie trwałości konstrukcji betonowych oraz dbanie o środowisko, ograniczenie śladu węglowego (w tym obszarze mamy bardzo dużo do zrobienia) oraz nieustająca droga ku innowacyjności i zrównoważonemu rozwojowi. 

Jak w Pani branży można poszerzać swoje kompetencje? Czy są jakieś szkolenia, które Pani poleca?

Kompetencje w branży budowlanej można poszerzać na kilka sposobów: zdobywając doświadczenie pracując nad rozwojowymi projektami, kontynuując rozwój naukowy, uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach branżowych, czytając czasopisma i książki branżowe, obserwując tematyczne konta np. na Instagramie, budując sieć znajomych będących ekspertami w różnych dziedzinach. Oferta szkoleniowa obecnie jest bardzo rozbudowana dla branży budowlanej, w zakresie technologii betonu polecam szkolenia w IMBiTB. Uważam, iż ważne są również szkolenia miękkie, które ułatwiają pracę w zespole, komunikacje, negocjacje oraz rozwój inteligencji emocjonalnej i empatii tak dziś potrzebnej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Technolog betonu (@drbeton_z_pasja)

Czy spotkała się Pani z dyskryminacją w pracy?

W firmach, zespołach, w których pracowałam i pracuję, nie spotkałam się z dyskryminacją, jednak zdarzyło mi się na studiach inżynierskich usłyszeć od jednego z prowadzących, co ja na tych studiach robię i że ich nie skończę. Na początku mojej kariery zawodowej zdarzyło mi się także, że pracownicy budowy nie traktowali mnie poważnie twierdząc, że młoda blondynka nie będzie im mówiła, jak mają pracować. Zdaję sobie jednak sprawę, że niestety wiele moich koleżanek doświadczyło dyskryminacji w pracy, dlatego tym bardziej uważam, że kobiety powinny się wspierać i wspólnie budować swoją pozycję i poczucie wartości w firmach, w których pracują. Tym bardziej wartościowe i godne propagowania są działania kobiet na Instagramie, które walczą o brak dyskryminacji w miejscach pracy i tworzą środowiska wspierające i łączące kobiety. Nie sposób wspomnieć tu o cudownej Ewie Matuszak i jej koncie @baba_z_budowy, która zapoczątkowała kilka lat temu działania na rzecz kobiet w branży, a teraz wiele innych kobiet to kontynuuje.

Czy zauważa Pani, że zwiększa się liczba kobiet w branży budowlanej?

Obecnie mamy zdecydowanie więcej kobiet w branży i to bardzo mnie cieszy. Jeszcze kiedy ja studiowałam na uczelni, kobiet w grupach było kilka, a teraz trafiają się grupy, gdzie czasami kobiety są nawet w większości. Na pewno jest to dobre dla branży. Mam przyjemność być częścią zespołu, w którym kobiety stanowią jego połowę. Jak zaczynałam pracę  15 lat temu, byłam jedyną kobietą w zespole 20-osobowym.

Jak Pani ocenia zarobki inżynierów?

To wszystko zależy od miejsca, firmy, zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Uważam jednak, że jest to jedna ze stabilniejszych i lepiej płatnych branż.

Praca w tej branży to też duża odpowiedzialność. Jak Pani sobie radzi ze stresem z tym związanym?

Przyznaję, często mamy do czynienia z dużą odpowiedzialnością i nieprzewidywalnością zjawisk na budowie, co generuje stres. Sprawdzonymi metodami w moim przypadku jest dobra książka z zakresu rozwoju osobistego, spędzanie czasu na łonie natury i sport. Te trzy obszary pozwalają mi odciąć się od sytuacji stresujących i zapanować nad nimi, wyciszyć organizm i zebrać siły na kolejne wyzwania i  wymagające projekty.

Co sprawiło, że zdecydowała się Pani na prowadzenie konta na Instagramie?

Lubię to co robię i swoją pasją chciałabym dzielić się z innymi. Dodatkowo, będąc na początku swojej ścieżki zawodowej chciałabym trafić na kogoś, kto po koleżeńsku mi przedstawi, jak wygląda praca w danej specjalizacji. Jest to przestrzeń, dzięki której można poznać wiele wspaniałych i inspirujących osób, które mają podobne zainteresowania, wartości. Chciałabym swoim profilem @drbeton_z_pasja  szerzyć i dzielić się wiedzą z zakresu technologii betonu pokazując, że można łączyć pracę w branży budowlanej z karierą naukową i macierzyństwem. Nie jest to łatwe, ale nie musimy jako kobiety rezygnować z żadnej z tych przestrzeni. Zawsze dużo radości sprawiało mi dzielenie się zdobytą wiedzą, a w dzisiejszych czasach Instagram stwarza w tym zakresie duże możliwości.

Jakie są Pani najbliższe plany zawodowe? Czego możemy Pani życzyć?

Planuję ciągle podnosić swoje kompetencje, myślę o napisaniu książki oraz chciałabym zbudować wspaniałą społeczność pasjonatów betonu, jak również kobiet pewnych siebie i spełnionych. Chciałabym życzyć sobie nieustającej radości  z życia i ciągłego rozwoju zarówno zawodowego jak i osobistego oraz wspaniałych i wartościowych osób w swoim otoczeniu.

Tego Pani życzymy. Dziękujemy za rozmowę.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęć: mat. własne

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze