Jak zostać inżynierem procesu i na jakie perspektywy zawodowe można liczyć – wymagania, zadania, sektory zatrudnienia
Inżynieria procesowa odgrywa istotną rolę w wielu sektorach branż — głównie w przemyśle. Podobnie jak pozostałe stanowiska inżynierskie, ta dziedzina oferuje przede wszystkim zwiększone możliwości rozwoju osobistego oraz zawodowego i regularnej podróży. Bez wykwalifikowanych inżynierów w tym zakresie obecnie nie jest w stanie funkcjonować żadna firma zajmująca się procesem produkcyjnym. Czym dokładnie zajmuje się inżynier procesu i jakie umiejętności powinna posiadać osoba kandydująca na to stanowisko?
Spis treści
Inżynier procesu produkcji odpowiada głównie za projektowanie zakładów, a także linii produkcyjnych, które przekształcają surowce w produkty konsumenckie oraz pozostałe materiały. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na określone produkty, usługi inżyniera procesu pozwalają firmom na skuteczną optymalizację procesu produkcyjnego. Obejmuje to między innymi projektowanie sprzętu, kontrolowanie procesów, monitorowanie istotnych wskaźników i analizowanie dużych ilości danych związanych z produkcją. Inżynierowie procesu ściśle współpracują z profesjonalistami, takimi jak producenci przemysłowi i projektanci, aby stworzyć konkurencyjne produkty i materiały przy opłacalnych kosztach produkcji, co znacznie stymuluje gospodarkę.
Czym zajmuje się inżynier procesu?
Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym dokładnie zajmuje się taka osoba, jak wygląda jej praca. Inżynier procesu przede wszystkim projektuje, wdraża i optymalizuje procesy przemysłowe w przemyśle wytwórczym. Ta dziedzina jest bardzo podobna do inżynierii chemicznej, z tą różnicą, że w przypadku profesji procesowej inżynierowie koncentrują się bardziej na matematycznych i fizycznych aspektach całej produkcji. Czym skutkuje praca jako inżynier procesu? Obowiązki, które na nim spoczywają, przekładają się w głównej mierze na wytwarzanie gotowych produktów. Odgrywają oni znaczącą rolę w działach produkcyjnych związanych z większością branż — między innymi z rolnictwem, stylem życia, chemią, energią, infrastrukturą i opieką zdrowotną.
Zobaczcie także: Czym (oprócz programowania) może zajmować się inżynier informatyk? Alternatywne ścieżki zawodowe dla absolwentów informatyki
Wykształcenie inżyniera procesu
Zakres działania inżyniera procesu jest bardzo rozległy i w dużym stopniu zależy od rodzaju firmy, w której jest zatrudniony, a także od specyfiki pracy. Inżynieria procesu to dziedzina, w której liczą się przede wszystkim takie umiejętności jak sprawne zarządzanie, logistyka, odporność na stres oraz skuteczne podejmowanie decyzji i branie za nie pełnej odpowiedzialności. Aby sprostać wielozadaniowości, inżynier produkcji musi również dysponować rozległą wiedzą z różnych dziedzin i skutecznie organizować swój czas pracy.
Jakie fakultety powinien ukończyć przyszły inżynier procesu? Studia odgrywają w tym przypadku kluczową rolę, ponieważ niezbędne okazuje się posiadanie tytułu inżyniera i ukończenie odpowiednich dodatkowych kursów kształcących. Wybór specjalności studiów w zakresie inżynierii procesowej umożliwia kandydatom wszechstronne przygotowanie do pracy w zawodzie. Oprócz tego niezbędne jest też ogólne wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, umiejętność obsługi komputera oraz dostępnych zasobów produkcyjnych.
Zarobki inżyniera procesu
Jakie wynagrodzenie jest w stanie otrzymywać inżynier procesu? Zarobki będą się oczywiście nieco różnić w zależności od doświadczenia i danego miejsca zatrudnienia, jednak osoby wysoko wykwalifikowane w tym zawodzie mogą liczyć na średnie miesięczne wypłaty w wysokości od 6 do nawet 10 tys. złotych. W przypadku kontraktów międzynarodowych taka osoba może otrzymać do dwóch, a nawet trzech razy więcej, oferując swoje usługi za granicą.
Czy inżynier procesu to właściwa droga kariery?
Inżynieria procesowa to bardzo opłacalna i przyszłościowa dziedzina zawodowa. Większość obecnych przedsiębiorstw polega właśnie na wykwalifikowanych w ten sposób inżynierach w zakresie rozwoju, utrzymania i optymalizacji procesów przemysłowych. Odgrywają oni kluczową rolę w przemyśle stalowym, metalurgicznym, cementowym, naftowym, a także ogólnej dystrybucji dóbr, na które zawsze jest wysokie zapotrzebowanie. Bez wątpienia są oni fachowcami, zatem występuje ciągły popyt na ich usługi, a co za tym idzie — mają świetny potencjał zarobkowy i rozwojowy. Dobre referencje edukacyjne i pokaźne doświadczenie to gwarancja obiecującej ścieżki kariery dla wielu aspirujących kandydatów.
Wraz z rozwojem technologii i ogólną globalizacją, na świecie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, którzy dzięki swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu są w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania. To właśnie tworzenie oraz produkcja nowych materiałów należą do największych osiągnięć i od zarania dziejów napędzają gospodarkę, mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju, dobrobytu, bezpieczeństwa, jak również jakości życia na ziemi.
________________________________________________________________________________________________
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng
Komentarze