Inni robią wszystko, a ja nie robię nic. Jak się zmusić, kiedy nic mi się nie chce i nic nie działa?

Inni robią wszystko, a ja nie robię nic. Jak się zmusić, kiedy nic mi się nie chce i nic nie działa? fot. StockSmartStart / Shutterstock.com

Masz wrażenie, że życie przecieka ci przez palce i nie umiesz się zmusić, by robić to, na czym – wydawałoby się – ci zależy? Jak znaleźć w sobie motywację, by działać? Czasem wystarczy świadomie określić cele i wartości, aby było łatwiej. Tylko… jak to zrobić?

Podczas gdy media społecznościowe zdobywają coraz większą przestrzeń w naszym życiu, nie jesteśmy w stanie uniknąć pewnego uczucia – poczucia, że wszyscy robią wszystko, wszędzie i to jeszcze w jednym czasie. Czasami wydaje się, że świat obraca się wokół perfekcyjnych fotografii, egzotycznych podróży i błyskawicznych sukcesów. Z każdym przewijanym postem na Instagramie, z każdym polubieniem na Facebooku, czujemy narastającą presję, aby dorównać innym, być lepszymi i osiągać jeden sukces za drugim.

Jednakże, paradoksalnie, wraz z rozwojem mediów społecznościowych i coraz większą dostępnością inspiracji, wiele osób boryka się z problemem braku motywacji do działania. Dlaczego tak się dzieje? Czy presja społeczna i porównywanie się do innych rzeczywiście prowadzą do wzrostu motywacji? Czy istnieją skuteczne sposoby na stymulowanie własnej wewnętrznej siły napędowej? Jak odnaleźć w sobie wewnętrzną motywację?

Motywacja wewnętrzna. Kiedy inni robią wszystko, a ja nie robię nic

W dzisiejszym społeczeństwie media społecznościowe stanowią integralną część naszej codzienności. Facebook, Instagram, Twitter i inne platformy pozwalają nam na nieustanny dostęp do życia innych ludzi. Choć mają wiele pozytywnych aspektów, takich jak utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i dzielenie się wspomnieniami, mają też swoje ciemne oblicze. Stale bombardowani wyidealizowanymi wersjami życia innych ludzi, często czujemy się zobowiązani do porównywania swojego życia do codzienności osób obserwowanych na mediach społecznościowych.

Porównywanie się do innych jest naturalnym ludzkim odruchem.

Jednakże, media społecznościowe często przekazują jedynie wybrany fragment życia innych ludzi. A więc te chwile, które wydają się idealne, szczęśliwe i pełne sukcesów. Przyglądając się zdjęciom pięknych wakacji, smakowitym posiłkom czy osiągnięciom zawodowym innych, często zapominamy, że to tylko wierzchołek góry lodowej. A to może prowadzić do poczucia niemocy i braku motywacji do działania. Warto pamiętać, że tak jak i my często budujemy swój wizerunek oparty o to, co najlepsze w naszym życiu i to, z czego jesteśmy dumni, tak i inny tworzą swoje historie, które są pasmem ich sukcesów zawodowych czy wspaniałych podróży. To, co dzieje się pomiędzy, często nigdy nie ujrzy światła dziennego.

Dlaczego nic nie działa?

W poszukiwaniu motywacji często sięgamy po różne metody i strategie. Wydaje się, że istnieje niekończąca się lista poradników, kursów, i książek obiecujących odnalezienie klucza do nieustającej motywacji. Jednakże, mimo naszych starań, czasem zdaje się, że nic nie działa. Dlaczego tak się dzieje?

Wyznaczanie celów to jedna z najczęstszych metod motywacyjnych.

Ludzie wierzą, że określenie konkretnych celów pomoże im skoncentrować się i działać. Jedna wiele osób doświadcza frustracji, kiedy pomimo ich wyznaczenia, nie widzą postępu. Czemu ten sposób się nie sprawdza? Po pierwsze, często nasze cele są wyznaczane na podstawie oczekiwań innych ludzi lub społeczeństwa, a nie na podstawie własnych pragnień i wartości. W takim przypadku, motywacja do ich osiągnięcia może być krótka i nietrwała. Po drugie, nasze cele bywają zbyt rygorystyczne i nieelastyczne. Gdy napotykamy na przeszkody, a nasze cele nie pozwalają na dostosowanie się do zmieniających się okoliczności, motywacja spada.

Inną popularną metodą motywacyjną jest obiecanie sobie nagrody za osiągnięcie określonych celów lub wykonanie zadań.

Nagradzanie siebie może być skuteczne, ale nie zawsze działa. Dlaczego? Ponieważ nagradzanie siebie działa dobrze, gdy mamy do wykonania zadanie o krótkoterminowym charakterze. Do osiągnięcia celów długoterminowych nagrody mogą być niewystarczające. Trudno bowiem w te sposób utrzymać motywację na dłuższą metę. Poleganie wyłącznie na nagrodach może prowadzić do utraty wewnętrznej motywacji. Gdy przestajemy dostawać nagrody, tracimy chęć do działania.

Planowanie dokładnych harmonogramów działania jest kolejną metodą, która często jest stosowana w celu zmotywowania się do pracy. 

Ale ta strategia również może zawodzić. Tworzenie zbyt restrykcyjnych harmonogramów może prowadzić do poczucia presji czasowej, co w dalszej konsekwencji może zniechęcać do działania. Wszyscy wiemy też, że życie jest nieprzewidywalne, więc jeśli nasz harmonogram nie pozostawia miejsca na zmienne okoliczności, motywacja może spadać. Wystarczy jedno potknięcie, aby wszystko posypało się jak domek z kart i byśmy – często niesłusznie – doszli do wniosków, że mimo starań nic nam się nie udaje. W prognozowaniu celów warto bowiem uwzględnić czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, a więc założyć potrzebny czas, gdybyśmy musieli zmodyfikować własne plany. 

Zrozumienie tego jakie czynniki wpływają na naszą motywację i jakie strategie mogą być bardziej skuteczne, jest pierwszym krokiem na drodze budowania wewnętrznej siły.

Motywacja, którą masz już w sobie 

Jak być produktywnym w pracy?
fot. Shutterstock.com / Cast Of Thousands

Motywacja to coś, co często poszukujemy na zewnątrz, jak skarbu ukrytego na dnie oceanu. Jednak mimo że szukamy jej poza sobą, zwykle jest już w nas – trzeba tylko dać jej dojść do głosu. To wewnętrzna siła, która może ożywić nasze marzenia, napędzać nasze wysiłki i prowadzić nas ku osiągnięciu celów. 

Motywacja wewnętrzna jest tym, co płonie w twoim wnętrzu. To to, co sprawia, że ​​wstajesz rano, gotów podjąć wyzwania dnia. To impuls, który sprawia, że ​​pracujesz nad czymś z oddaniem i pasją, niezależnie od tego, czy jesteś obserwowany przez innych. To ona daje sens twoim działaniom, kształtuje twoje cele i napędza cię do osiągania sukcesów.

Dlaczego motywacja wewnętrzna jest tak ważna? To ona stanowi klucz do trwałego spełnienia. Gdy działamy zgodnie z naszymi wewnętrznymi przekonaniami i pasjami, osiągamy nie tylko cele, ale także stanowimy autentyczne wersje samych siebie. To poczucie spełnienia, które wynika z realizowania swoich wewnętrznych celów, jest trwalsze i bardziej wartościowe niż chwilowa zewnętrzna nagroda. 

Ale jak stymulować tę wewnętrzną iskrę, aby płonęła jeszcze jaśniej?

  1. Pierwszym krokiem do stymulowania motywacji wewnętrznej jest zrozumienie, co naprawdę chcesz osiągnąć. Zastanów się nad swoimi celami i marzeniami, i upewnij się, że są one zgodne z twoimi wartościami i pasjami. Kiedy twoje cele mają głębszy sens, twoja motywacja staje się silniejsza i bardziej trwała.

Praktyka: Sporządź listę swoich celów i zastanów się, dlaczego są dla ciebie ważne. Jakie wartości i pasje z nimi się wiążą?

  1. Pomóc może ci też wizualizacja. Wyobraź sobie siebie osiągającego swoje cele, wyobraź sobie radość i satysfakcję, jakie przyniesie ci ich realizacja. To wewnętrzne „widzenie” może naprawdę wzmacniać twoją motywację.

Praktyka: Codziennie poświęć kilka minut na wizualizację osiągnięcia swoich celów. Wyobraź sobie każdy krok na drodze do ich realizacji.

  1. Rozbij cele na drobne kroki. Duże cele mogą wydawać się odległe i trudne do osiągnięcia. Dlatego warto podzielić je na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania kroki. To pozwoli ci widzieć postępy i utrzymać motywację na stałym poziomie.

Praktyka: Sporządź plan działania, dzieląc swoje cele na konkretne etapy. Staraj się wykonywać po trochę każdego dnia.

  1. Prowadź dziennik sukcesów, w którym zapisujesz każde osiągnięcie, nawet to najmniejsze. To pomoże ci docenić swoje postępy i podtrzymać motywację, kiedy napotkasz trudności.

Praktyka: Codziennie lub co tydzień zapisuj trzy rzeczy, które uważasz za sukcesy lub postępy w dążeniu do swoich celów.

  1. Silna motywacja wewnętrzna często wiąże się z emocjami. Skoncentruj się na emocjach, jakie towarzyszą osiągnięciu twoich celów, takich jak satysfakcja, duma, czy radość. To może być potężny bodziec.

Praktyka: Wyobraź sobie emocje, jakie poczujesz, osiągając swoje cele. Zanurz się w tych uczuciach.

  1. Stwórz codzienną rutynę, która pomoże ci podtrzymać motywację. To może być krótka medytacja, inspirująca lektura, czy rytuał, który przywraca Ci energię.

Praktyka: Wprowadź do swojego dnia krótką rutynę, która pomoże ci stymulować motywację, na przykład 5 minut medytacji każdego wieczoru. 

  1. Monitoruj swoje postępy, aby mieć pełen obraz swoich osiągnięć. To nie tylko pozwoli ci ocenić swoje wysiłki, ale także utrzyma cię na ścieżce motywacji.

Praktyka: Używaj narzędzi, na przykład aplikacji, do śledzenia postępów lub stwórz tablicę z osiągnięciami, aby widzieć swoje wyniki.

Motywacja wewnętrzna stanowi rdzeń sukcesu i satysfakcji w życiu każdego człowieka.

W trudnym świecie pełnym presji społecznej, stymulowanie własnej wewnętrznej motywacji staje się kluczowym wyzwaniem. Jednakże, jest to wyzwanie, które warto podjąć. To właśnie motywacja wewnętrzna pozwala nam żyć na własnych warunkach, dążyć do naszych marzeń i celów, bez obciążenia negatywnym wpływem presji społecznej.

Dlatego warto zrozumieć głębiej swoje celów i wartości, a co za tym idzie,  pielęgnować swoją wewnętrzną motywację. Pamiętaj, że osiągnięcie sukcesu nie zawsze jest łatwe, ale właśnie to sprawia, że ​​jest tak wartościowe.

Złap Balans to cykl artykułów opracowany przez zespół UpBalance, który zajmuje się wzmacnianiem odporności psychicznej, a jego celem jest troska o dobrostan pracowników. Tworzą go ludzie, którzy z pasją dzielą się wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc innym w zakresie budowania zdrowia psychicznego i zawodowego zaangażowania.

Sprawdź:

Artykuł powstał we współpracy z UpBalance

Junior Content and Research Specialist, UpBalance

Absolwentka kierunku zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej, studentka na kierunku HR Biznes Partner na tej samej uczelni. Zyskała doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu programów oraz koordynacji eventów well-beingowych, kładąc nacisk na zwiększanie efektywności oraz satysfakcji pracowników.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze