Prawie co piąty Polak uważa, że pracodawca nie przestrzega jego praw pracowniczych. RocketJobs.pl rusza z kampanią „Prawo pracy jest MEGA fajne”

Prawie co piąty Polak uważa, że pracodawca nie przestrzega jego praw pracowniczych. RocketJobs.pl rusza z kampanią Prawo pracy jest MEGA fajne / RocketJobs.pl

Prawo towarzyszy nam w niezliczonych sytuacjach życiowych. Jego aspekty, zaczynając od spraw cywilnych, a kończąc na karnych, wpływają znacząco na nasze życie. Jest tak nawet jeśli w nich bezpośrednio nie uczestniczymy. Czemu zatem tak bardzo bagatelizujemy jego rolę w życiu zawodowym? Aż jeden na pięciu spytanych przez nas ankietowanych określił swoją znajomość prawa pracy zaledwie jako dostateczną. Czy to aby wystarczy? Nigdy jednak nie jest za późno na rozwój osobisty i budowanie samoświadomości. Nie wiemy, kiedy ten oręż może okazać się niezbędny. Ze wsparciem w tej nierównej walce rusza RocketJobs.pl, a jest nią najnowsza kampania o prawie pracy – Prawo pracy jest MEGA fajne.

Od wielu lat użytkowników mediów społecznościowych rozśmiesza popularny mem o utopijnej wizji świata, w którym nie istnieją prawnicy. Zostawmy na chwilę aspekt humorystyczny i skupmy się na koncepcji prawa. Jakby wyglądał bez niego świat? Z pewnością dość prędko zapanowałaby w nim anarchia. Jednakże w całej koncepcji prawa istnieje pewna nisza, którą osoby z nią związane traktują wręcz po macoszemu.

Chodzi o prawo pracy, do którego wiele osób podchodzi ze znaczną dozą elastyczności. Niemniej, artykuły zawarte w Kodeksie pracy nie powinny być pozostawiane do „luźnej interpretacji”, jak to zdarza się w wielu zakładach. Prawo pracy powstało w celu ochrony obu stron zawiązujących współpracę i musi być respektowane, jeśli chcemy uniknąć chaosu w naszym życiu zawodowym. Najpierw jednak należy je zgłębić. I tu z pomocą przychodzi kampania RocketJobs.pl, poświęcona właśnie tematowi prawa pracy. Dzięki serii materiałów pod hasłem „Prawo pracy jest MEGA fajne” nawet największy laik dowie się, na jakie elementy swojej kariery powinien zwrócić uwagę. A jeśli zajdzie taka potrzeba, również kiedy powinien zareagować.

Prawo pracy jest MEGA fajne. A co mówią badani?

Czy wiesz, że…

72 proc. ankietowanych zgadza się, że znajomość prawa pomaga w pracy.

Świadomość swoich praw jest kluczem do ich egzekwowania. Na szczęście z podobnego założenia wychodzą Polki i Polacy, którzy przeprowadzonej przez nas ankiecie zadeklarowali, że dysponują znajomością prawa na poziomie dobrym w 41 proc., na poziomie bardzo dobrym w 31 proc., a nawet na poziomie celującym w 6 proc. Żadna ze stron także nie ustępuje w tej konkurencji. Obyciem w tematach prawnych cieszą się zarówno mężczyźni (68 proc.), jak i kobiety (75 proc.), którzy doceniają rolę, jaką odgrywa znajomość swoich przywilejów w rozwoju kariery.

Prawie 3/4 respondentów może poszczycić się, że dana wiedza zapewnia im poczucie bezpieczeństwa w życiu zawodowym.

Odbija się to również bezpośrednio na miejscach pracy, gdzie według odpowiadających w blisko 70 proc. przypadków przepisy zawarte w Kodeksie pracy są respektowane. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że stan ten dotyczy w największym stopniu właśnie małych firm, które zazwyczaj postrzegane są jako wyrwane z ram systemu i rządzące się własnymi, „januszowymi” prawami.

Nawet jeżeli sytuacja wydaje się malować w jasnych barwach, nie należy spoczywać na laurach. Każdego roku zmagamy się ze zmianami, podczas gdy w ostatnich latach były one wyjątkowo znaczące i trudne we wdrożeniu. 2023 rok już na starcie przyniósł nam wieści o nadchodzących nowelizacjach w Kodeksie pracy, szczególnie w zakresie pracy zdalnej i hybrydowej oraz dodatkowych dni wolnych. Jeśli zatem chcielibyśmy utrzymać się na fali, nie powinniśmy tracić czujności i zbudować sobie solidny fundament naukowy. Czeka nas bowiem dużo zmian zarówno jeśli chodzi o przywileje, ale też obowiązki, wynikające choćby z oczekiwanej przez wszystkich ustawy o pracy zdalnej.

Prawo pracy to twoje narzędzie, by czuć się bezpiecznie na rynku pracy

Wyniki ankiety mogą napawać optymizmem. W końcu wiedząc, jakie przywileje nam przysługują, jesteśmy w stanie z nich w pełni korzystać oraz chronić się przed nieuczciwymi praktykami. Czy jednak jesteśmy w 100 proc. pewni wiedzy, którą posiadamy? Przykładowo, przyglądając się, jak sprawy się mają w związku z nadgodzinami.

W wielu firmach występuje popularna praktyka odrabiania nadgodzin. Siedzenie przez pół wieczoru w biurze już po zakończeniu swojej zmiany nie wydaje się tak uciążliwe, gdy możemy je sobie odbić spaniem innego dnia do południa. Czasami zdarzy się nawet taki akt łaskawości, że wyrobione nadgodziny możemy odłożyć do puli aż uzbierają się w cały dodatkowy dzień „urlopu”. Zapewne wszyscy się zgodzimy, że sprawiedliwym będzie poprowadzenie tego systemu w stosunku 1:1, tak jak zazwyczaj proponują nam pracodawcy. A nie powinniśmy! W przypadku, gdy inicjatywa odbioru naszego czasu pracy w takiej formie wypłynęła ze strony pracodawcy, winien jest on zaoferować jego zrekompensowanie w proporcji 1:1,5. Wynika to z Art. 151 §2 Kodeksu pracy. Ponadto, proporcja 1:1 również znajduje swoje odbicie w prawie. Żeby jednak była z nim ona w pełni zgodna musi wynikać z bezpośredniej woli pracownika. Co istotne, wyrażonej wyłącznie w formie pisemnego oświadczenia.

Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego nawet znając prawo pozornie, możemy popełniać jeszcze wiele błędów. Inicjatywa RocketJobs.pl ma za zadanie promowanie zagadnień prawnych wśród Polaków przede wszystkim w codziennym życiu.

Czy wiesz, że…

Prawie co piąty Polak uważa, że pracodawca nie respektuje jego praw pracowniczych.

Chociaż większość pracodawców prowadzi swoją działalność, pozostając w zgodzie z przepisami prawa pracy, zdarzają się niechlubne wyjątki.

Wśród pracowników biorących udział w badaniu, aż 31 proc. uznało, że ich pracodawca nie przestrzega lub nie są pewni, czy przestrzega wszystkich jego wytycznych. Jest to niepokojąco wysoka proporcja. Żeby to zilustrować, można sobie wyobrazić przeniesienie jej na inną domenę życia. Czy byłoby akceptowalne, gdyby 30 proc. kierowców zdecydowało się nie zwracać uwagi na sygnalizację świetlną? Taka sytuacja z pewnością nie ucieszyłaby nikogo, może z wyjątkiem właścicieli serwisów lakierniczych i blacharskich. Łamanie praw pracowniczych nie ma aż tak widocznych bezpośrednich skutków. W efekcie jednak często może prowadzić nawet do utraty zdrowia lub wypadku. Dlatego właśnie tak niesamowicie ważne jest, żeby wysokie standardy trzymać także w życiu zawodowym. Według Dziennika Gazety Prawnej, najczęstszymi wykroczeniami, których dopuszczają się polscy pracodawcy są:

  • nieterminowe wypłaty pensji,
  • przekraczanie dopuszczanego czasu pracy,
  • nieprzyznawanie urlopów w ciągu roku,
  • akceptowanie mobbingu,
  • łamanie zasad BHP,
  • zatrudnianie pracowników bez umowy,
  • nieprzestrzeganie okresu wypowiedzenia.

Jak widać, lista grzechów może być naprawdę długa. W większości przypadków dotyczą one nie całkowitego pozbawienia świadczeń należnych pracownikowi, ale ich samowolnego ograniczania i opóźniania. Często jest to tłumaczone jako ochrona interesu firmy, wymagając od pracowników zrzeczenia się należnych im praw. Warto jednak pamiętać, iż łamanie swoich zobowiązań nigdy nie jest w porządku, nawet jeśli pracownik wyrazi na to zgodę. Jeśli czujecie, że w waszym miejscu pracy zachodzą poważne naruszenia ustalonych zasad, warto zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy lub Sądu Pracy.

Prawo pracy jest MEGA fajne. RocketJobs.pl startuje z nową kampanią!

Jeśli mieliście tego świadomość, brawo, jesteście prawdziwymi orłami z dziedziny Kodeksu pracy! Jeżeli zaś coś was zaskoczyło, to nowa kampania RocketJobs.pl o prawie pracy stanowi doskonałą okazję, żeby poszerzyć swoją wiedzę. W końcu już sam Francis Bacon podkreślał, że to właśnie wiedza jest potęgą. Zatem rozwijając świadomość własnych praw, stajemy się silniejsi i bardziej pewni siebie. A tym samym możemy z podniesionym czołem ruszyć ku nieznanemu, żeby zdobywać coraz to kolejne szczyty zawodowego sukcesu.

W kolejnych tygodniach przedstawimy wiele ciekawych i nieoczywistych zagadnień z zakresu prawa pracy. Zostaną one przygotowane z pomocą ekspertów z tej dziedziny. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych kanałów na Facebooku, Instagramie, Twitterze, LinkedInie i TikToku oraz do regularnego czytania RocketSpace.pl. A na pierwszy ogień, zachęcamy do zapoznania się z klipem.

Zobacz klip do kampanii „Prawo pracy jest MEGA fajne” i respektuj swoje prawa

Więcej sprawdzisz na www.prawopracyjestMEGAfajne.pl

A dodatkowo sprawdź oferty pracy w nowej kategorii na RocketJobs.pl – Prawo. Znajdziesz tam oferty pracy z tej branży, np. jako prawnik czy radca prawny.

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze