Praca zdalna – jak to ugryźć?

Praca zdalna – jak to ugryźć?

Pandemia koronawirusa wymusiła na większości firm wprowadzenie modelu pracy zdalnej w rekordowo szerokim zakresie. Nie wszyscy odnajdujemy się w nowej rzeczywistości. Początki bywają trudne, lecz po kilku miesiącach zdajemy sobie sprawę, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Giganci pokroju Microsoftu czy Google oraz tysiące mniejszych firm przekonują się, że przy odpowiedniej organizacji koszty maleją, a efektywność nie spada. Krótko mówiąc, musimy nauczyć się z tym żyć.

Zalety i wady pracy zdalnej

Zdalna praca to świetna sprawa: budzik nastawiamy przecież na późniejszą godzinę, nie tracimy czasu na dojazdy do biura, właściwie nie musimy się nawet ubierać (chyba, że od pasa w górę na spotkanie video). Trudno nie zauważyć tych i wielu innych plusów – praca w trybie remote jest po prostu wygodna. Ma jednak także swoje ciemne strony. Brak koncentracji czy osławiona prokrastynacja zdecydowanie częściej dotykają nas w domu, a już na pewno pod własną kołdrą. Jeśli praca zdalna ma zostać z nami na dłużej, wypada się z nią zaprzyjaźnić i dobrze ją zorganizować.

Praca przez internet – organizacja i dyscyplina w pracy zdalnej

Jak zacząć dzień? Przecież nawet z reklam płatków śniadaniowych dowiemy się, że początek dnia jest najważniejszy. Ostatnio jednak, w odróżnieniu od reklamowych tatusiów, rano nie wyruszamy nienagannie ubrani w drogę do biura. Zaburzenie tego codziennego rytuału może wpływać na nasze życie zawodowe. Jeśli czujemy, że organizm pozostaje w „trybie domowym”, a nasza wydajność w pracy zdalnej nie wróży splendoru pracownika miesiąca, powinniśmy odczytać to jako sygnał alarmowy.

Warto spróbować jak najwierniej odtworzyć warunki, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Nawet jeśli wydaje się to głupie, ubierzmy się, „wyszykujmy” dokładnie tak, jak to robimy pracując stacjonarnie. Przed odpaleniem komputera dobrze zrobi nam wyjście – do sklepu czy na spacer z psem. Przełamiemy w ten sposób demotywujące poczucie „zalegania” w domu od samego rana. W miarę możliwości najlepiej jest zorganizować sobie stanowisko pracy przy biurku. Siedzenie na kanapie jest przyjemne przy przeglądaniu nowych memów (jeszcze jak!), jednak nie każdy skupi się w tej pozycji na wykonywaniu obowiązków.

Praca zdalna - wady i zalety

Polecamy lekturę artykułu: Po 9 latach pracy zdalnej wiem jedno… Jest trudniej niż myślisz!, Adama Łopusiewicza, w którym przystępnie i szczegółowo opisuje swoje „patenty” na zorganizowanie domowej pracy.

Narzędzia i bezpieczeństwo pracy zdalnej

Praca zdalna to przede wszystkim działania online. Kiedy używamy służbowego sprzętu, zazwyczaj jest on przygotowany i zabezpieczony przez dział IT (ochrona przed zagrożeniami, dostęp do firmowego intranetu, konfiguracja oprogramowania, pomoc zdalna). Ponadto, wiele firm decyduje się na monitorowanie komputerów – zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem, wyjaśniającym to kontrowersyjne zagadnienie od strony technicznej i prawnej.

Niektórym wygodniej jest używać własnego komputera, szczególnie gdy do działań na zasobach firmowych wystarczy przeglądarka www. W takim przypadku zwracajmy uwagę na komfort, ale i bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że sieć wi-fi w mieszkaniu, jak i sam komputer są należycie zabezpieczone. Na Instagramie roi się od zdjęć, pokazujących jak wspaniała może być praca z ulubionej kawiarni. Owszem, takie zdjęcia cieszą oko, jednak wykorzystywanie publicznych sieci do pracy zdalnej jest wysoce ryzykowne, szczególnie gdy mamy dostęp wrażliwych danych.

Pamiętajmy, że w przypadku pracy zdalnej na własnym sprzęcie, w razie problemów technicznych, koledzy od IT niewiele mogą pomóc i często usłyszymy tylko słynne „dziwne, u mnie działa”.

Dość obszernie i szczegółowo kwestie bezpieczeństwa pracy online porusza tekst Sekuraka.

Work-life balance – higiena pracy przy komputerze, przerwy w pracy zdalnej

Dobry początek dnia to dopiero połowa sukcesu. W ciągu kilku godzin codziennej pracy w domu czyhają na nas liczne rozpraszacze uwagi. Psy, koty, dzieci i inni domownicy potrafią skutecznie wybić z rytmu. Nie będziemy tu szczegółowo rozpatrywać każdego przypadku z osobna – w sieci napisano już wystarczająco na ten temat, czego przykładem jest ten wpis o pracy z dziećmi. Zwierzęta domowe to mniejszy problem, o ile będziemy trzymać się „trybu zawodowego”. Bądźmy konsekwentni w postanowieniu, że czas na zabawę jest po godzinach pracy – nawet gdy usilnie przymilający się zwierzak ekstremalnie to utrudnia.

Wróćmy raz jeszcze do stanowiska pracy. Nawet, jeśli siedzenie na kanapie czy łóżku nie wpływa na naszą wydajność, może wpływać na nasz kręgosłup. Fizyczny dyskomfort podczas pracy to kolejna przesłanka do rozważenia organizacji bardziej ergonomicznego stanowiska (przeczytaj nasz artykuł na ten temat).

mem praca zdalna

Nie zapominajmy o przerwach w pracy – tutaj także rozsądne będzie przeniesienie swoich standardów z biura. Można jednak dostosować przerwy do domowych warunków – wyjście na balkon, czy krótki spacer z psem może pomóc nam złapać oddech. Dodatkowo, warto także pamiętać o odrobinie ruchu, np. rozciąganiu czy ćwiczeniach rozluźniających mięśnie. Porady i przykłady dotyczące takiej gimnastyki znajdziecie w tym tekście.

Praca zdalna od samego początku – rekrutacja online

Zdalnie możemy nie tylko pracować, ale także starać się o wymarzone stanowisko. Rekrutacja na odległość w pandemicznej rzeczywistości stała się standardem. Sam jej przebieg nie różni się właściwie od tradycyjnej – z tą oczywistą różnicą, że rozmowy face 2 face ustępują miejsca wideorozmowom. Warto tutaj zwrócić uwagę, że zdalna rekrutacja nie oznacza zdalnej pracy i odwrotnie – szerzej o tym za chwilę.

Na przykładzie naszego Rocket Jobs przekonacie się, jak szybko odfiltrować takie oferty. Jeśli szukamy pracy na odległość, wystarczy w filtrze wyboru miejscowości wcisnąć opcję:

praca zdalna rocket jobs

Poza tym, przy wybranych ogłoszeniach na liście zobaczymy etykiety, które w czytelny sposób mówią o rekrutacji lub pracy zdalnej:

Musimy pamiętać, że te dwie opcje nie zawsze się łączą. Niektórzy pracodawcy są chętni do przeprowadzenia naboru przez internet, jednak docelowo będą chcieli widzieć nas w biurze (ewentualnie dopuszczają współpracę na odległość na czas pandemii). Jest też możliwe, że przy ubieganiu się o zdalne stanowisko zostaniemy zaproszeni na osobiste spotkanie kwalifikacyjne, aby lepiej się poznać.

Praca zdalna – podsumowanie

Nie ma co się łudzić – zdalnej pracy nie powinniśmy traktować jako coś, co przeminie. Nie będzie „powrotu do normalności”, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak przewidywaliśmy na początku pandemii. Regularnie przeprowadzane badania jasno pokazują, że taki model pracy podoba się zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Szansa na to, że do naszej wymarzonej posady nie będzie przypisane biurko w siedzibie firmy będzie coraz większa. Dlatego nie powinniśmy tracić czasu – im szybciej nauczymy się sprawnie pracować zdalnie, tym mniej stresu przysporzy nam zrewolucjonizowany przez pandemię rynek pracy.

Autorem artykułu jest Mateusz Berg, Customer Care Specialist w Rocket Jobs.

Źródło grafiki ilustrującej wpis: canva.com


📢 Zapraszamy także do naszych grup:
➡ Social Media Jobs ➡ https://bit.ly/2GB5MXs
➡ Advertising/PR Jobs ➡ https://bit.ly/1Puw3z5
➡ Marketing – Pierwsza Praca ➡ https://bit.ly/2F6uQU3
➡ Rocket Jobs > 10K ➡ https://bit.ly/2AkLuMn
➡ Sprzedaż cała Polska ➡ https://bit.ly/2RMpMIG
➡ Design cała Polska ➡ https://bit.ly/2JOIkFI
➡ Marketing, e-commerce, SEO/SEM ➡ http://bit.ly/32uFhsq
➡ Rocket Community ➡ https://bit.ly/2PQofkI

💪 na naszego LinkedIna:
➡ https://www.linkedin.com/company/rocket-jobs

😎 oraz na naszego Instagrama:
➡ https://www.instagram.com/rocketjobspolska

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze