W świecie współczesnego wynalazcy, czyli ścieżka kariery mechatronika

W świecie współczesnego wynalazcy, czyli ścieżka kariery mechatronika

W obecnych czasach urządzenia mechatroniczne znajdujemy na każdym kroku, czy są to sprzęty codziennego użytku, AGD, zabawki dla dzieci, czy skomplikowana aparatura medyczna. Nowoczesne technologie stale wypierają rozwiązania z poprzednich lat. Ich usprawnianiem zajmuje się mechatronik. Jak przebiega jego droga kariery i dlaczego warto związać swoją przyszłość z tą dziedziną nauki?

Czym zajmuje się mechatronik?

Mechatronika to nauka inżynierska, która łączy wiele dziedzin, m. in.: mechanikę, elektronikę, informatykę, inżynierię materiałową, automatykę i robotykę. Dodatkowo zakres działalności stale rozgałęzia się w kolejnych, nowych kierunkach. Taka kompilacja umożliwia inżynierom optymalne podejście do wymagań związanych z transferem technologii do współczesnej gospodarki.
Mechatronik zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w urządzeniach i systemach mechatronicznych na różnych etapach. Od projektowania, konstruowania, montażu i uruchamiania po kontrolę, diagnozowanie, konserwację, naprawę i demontaż. W swojej pracy wykorzystuje inteligentne rozwiązania, by stworzyć złożone, wielozadaniowe produkty, nierzadko potrafiące komunikować się z człowiekiem. Do jego zadań należy także prowadzenie dokumentacji technicznej. Praca mechatronika jest niezwykle istotna, ponieważ to od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie systemów, maszyn, czy linii produkcyjnych w firmie.
Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale z mechatroniką spotykamy się w życiu codziennym, choćby wchodząc do supermarketu, gdzie automatycznie otwierają się przed nami drzwi. Mechatronicy z powodzeniem wykorzystują układy inteligentnego sterowania i sztuczną inteligencję w sprzętach powszechnego użytku, jak np.: autonomiczny robot – odkurzacz, inteligentny robot kuchenny lub pralka.

Ścieżka kariery mechatronika

Początek drogi zawodowej wiąże się z ukończeniem technikum zawodowego, a potem studiów inżynierskich na kierunku Mechatronika. To studia cieszące się dużą popularnością, ale też wymagające dużo pracy i poświęcenia. W wyniku dynamicznego rozwoju dyscypliny na politechnikach stale poszerza się wachlarz specjalności. Studenci mają do wyboru m. in.:

  • techniki komputerowe w mechatronice,
  • mechatronika przemysłowa i produkcyjna,
  • inżynieria medyczna,
  • konstrukcje inteligentne,
  • mechatronika i diagnostyka pojazdów,
  • mikromechatronika,
  • elektroautomatyka okrętowa.

Kształcenie przyszłych inżynierów jest wielokierunkowe. Zdobywa się obszerną wiedzę z zakresu programowania, wdrażania i eksploatowania urządzeń oraz systemów mechatronicznych. Nauki jest bardzo dużo, ale przede wszystkim duży nacisk kładzie się na praktykę. Studia dają możliwości dalszego rozwoju zawodowego w wielu branżach. Wszystko zależy od zaangażownia i umiejętności poruszania się w obrębie zdobytej wiedzy.

Predyspozycje zawodowe do zawodu mechatronika

Mechatronika wymaga dużej kreatywności, koncentracji oraz zdolności logicznego myślenia. Już na etapie studiów można się przekonać, że to kierunek dla pracowitych i ambitnych osób z otwartym umysłem. Ponadto w pracy niezwykle ważne są takie cechy, jak: dokładność, precyzyjność, spostrzegawczość i podzielność uwagi. Mechatronik powinien doskonale orientować się w zagadnieniach matematycznych i technicznych, jednocześnie podchodzić do swojej pracy w sposób twórczy i nieszablonowy. Dociekliwość i gotowość do stałego poszerzania wiedzy z wielu dziedzin nauki zdecydowanie pomagają w procesie tworzenia skomplikowanych systemów i urządzeń machatronicznych.
Oprócz podanych cech osobowościowych, u mechatronika istotny jest dobry stan zdrowia, związany z prawidłową koordynacją zmysłowo – ruchową. Nie bez znaczenia są zdolności manualne.
Mechatronik nie działa w pojedynkę, dlatego ważne są umiejętności interpersonalne i pracy w grupie. Sukces realizowanego projektu zależy od ścisłej współpracy i zaangażowania wszystkich jednostek w zespole. Osoby zainteresowane tym zawodem z pewnością mogą liczyć na wiele interesujących wyzwań, zwłaszcza w fazie projektowania, gdzie ograniczać może jedynie wyobraźnia.

Mechatronik na rynku pracy

Wielorakie zastosowanie mechatroniki w gospodarce sprawia, że jest to zawód poszukiwany na rynku pracy. Zatrudnienie można znaleźć nie tylko w przemyśle mechanicznym, czy elektronicznym, ale także w lotniczym, samochodowym, produkcyjnym, medycznym, precyzyjnym, usługach, instytucjach naukowo – badawczych, branży IT. Wszędzie tam, gdzie stosowane są wysoko zaawansowane rozwiązania technologiczne mechatronik może podjąć pracę jako: operator, monter, konserwator, diagnosta i serwisant sprzętu mechatronicznego, pracownik izby pomiarów, itd.
Pracodawcy poszukują osób z pasją i doświadczeniem, które można zdobywać już podczas studiów na praktykach, stażach i szkoleniach. To zawód, w którym najbardziej cenione są umiejętności praktyczne. Szanse na rynku polskim i zagranicznym zwiększa znajomość branżowych języków obcych.

Jak się klaruje przyszłość zawodu mechatronika?

Mechatronika rozwija się w intensywnym tempie, a urządzenia i systemy mechatroniczne są na wyposażeniu niemal każdej fabryki, stąd zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny będzie wzrastało.
Dzięki wynalazkom z tej dziedziny prowadzimy bardziej komfortowe życie, jeździmy samochodami w coraz większej części sterowanych komputerowo, lekarze mogą ratować życie i zdrowie pacjentów za pomocą nowoczesnych sprzętów medycznych, a niepełnosprawni mają szansę na lepsze funkcjonowanie za pomocą np. bionicznych protez, czy ezgzoszkieletu. Nasze potrzeby rosną wraz z rozwojem technologii. Dlatego zastosowanie mechatroniki w wielu gałęziach gospodarki daje jej szerokie perspektywy w przyszłości, tym samym oferując atrakcyjną i pełną satysfakcji pracę.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Autorka w serwisie RocketSpace.pl.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze