Kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie?! Zobacz, w jakich branżach pracują najlepiej zarabiający inżynierowie

Kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie?! Zobacz, w jakich branżach pracują najlepiej zarabiający inżynierowie fot. Gorodenkoff / Shutterstock.com

Kto nie chciałby zarabiać kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie? Takie wynagrodzenie gwarantuje wysoki standard życia. W Polsce wypłaty tego rzędu otrzymują głównie inżynierowie z branż, które obecnie odgrywają najistotniejszą rolę dla świata nowoczesnych technologii. Gdzie pracują inżynierowie otrzymujący wspomniane kwoty? Jak doświadczenie przekłada się na zarobki? Poznaj najlepiej płatne zawody inżynierskie.

Firmy z branż technicznych od lat zapewniają świetne warunki finansowe swoim pracownikom. Pensja może znacznie się różnić zależnie od tego, gdzie pracuje inżynier, ale średnia jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do innych gałęzi gospodarki. Poza miejscem zatrudnienia istnieje wiele innych czynników wpływających na to, ile zarabia inżynier w skali miesiąca. Zanim poznacie najlepiej płatne zawody inżynierskie, przeczytajcie odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące tego tematu.

Czym zajmuje się inżynier i w jakich branżach może pracować?

W ogólnym ujęciu inżynier to osoba o obszernej wiedzy z zakresu szeroko pojętej technologii. Zwykle zna podstawowe pojęcia charakterystyczne dla poszczególnych dziedzin i jednocześnie specjalizuje się w wąskim obszarze, takim jak systemy informatyczne, materiały budowlane czy sterowniki przemysłowe. W skrócie inżynier projektuje, opracowuje, a następnie testuje praktyczne metody rozwiązywania problemów. Czasem przyjmują one postać koncepcji lub procesów działania, natomiast w większości przypadków stanowią fizyczne obiekty – urządzenia i maszyny.

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie narzędzi technicznych, tam może pracować inżynier. Z dziesiątek branż na uwagę zasługują między innymi:

  • inżynieria przemysłowa – skupia się na poszukiwaniu efektywnych sposobów wytwarzania produktów różnego rodzaju;
  • inżynieria komputerowa – zajmuje się architekturą systemów komputerowych zarówno na poziomie sprzętu, jak i oprogramowania;
  • automatyka i robotyka – realizuje założenia związane ze sterowaniem procesami technologicznymi oraz automatyzowaniem zadań poprzez wyręczanie ludzi robotami;
  • inżynieria mechaniczna – specjaliści z tej branży konstruują maszyny i dbają o prawidłową eksploatację urządzeń;
  • inżynieria elektryczna i elektroniczna – ich cele to wytwarzanie, przesył i przetwarzanie prądu elektrycznego z korzyścią dla społeczeństwa.

Oprócz tego warto wspomnieć jeszcze o inżynierii budownictwa, która też jest chętnie wybieranym kierunkiem zawodowym. Podobnie jak w powyższych przykładach, gwarantuje bardzo wysokie wynagrodzenie. Ile zarabia inżynier budownictwa? O wiele więcej niż średnia krajowa – doświadczeni fachowcy nierzadko otrzymują pensję rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najczęściej wybierane stanowiska inżynierskie

Istnieją dziesiątki branż inżynierskich, natomiast trudno o zliczenie wszystkich stanowisk związanych z nowoczesnymi technologiami. W końcu inżynierowie informatycy mogą specjalizować się w wielu wąskich obszarach. Jeden programuje, natomiast inny dba o bezpieczeństwo systemów komputerowych. W obu tych dziedzinach znajdziecie wiele podobnych posad. Trzeba zatem posłużyć się ogólnymi pojęciami, żeby klarownie przedstawić to zagadnienie. Poniższa lista zawiera zestawienie najchętniej wybieranych stanowisk inżynierskich.

Obecnie dane ukazują je również jako najlepiej płatne zawody w Polsce, choć należy mieć na uwadze, iż w przyszłości trend ten niekoniecznie musi się utrzymać.

  • Inżynier informatyk – zgodnie z uwagą zamieszczoną na początku tej części artykułu, do jednego worka wrzucamy programistów, ekspertów ds. bezpieczeństwa IT, web deweloperów itd. Aktualnie na polskich politechnikach kształcą się tysiące młodych ludzi zainteresowanych komputerami i siecią. Chętnie stawiają na ten kierunek, ponieważ prognozy mówią o spodziewanym braku rąk do pracy w nadchodzących latach na terenie naszego kraju.
  • Inżynier budowlany – po otrzymaniu projektu od architekta konsultuje go z nim, a następnie przedstawia swój plan na wybudowanie danego obiektu. Na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia wybiera optymalne metody konstrukcyjne oraz materiały przy uwzględnieniu zasad bezpieczeństwa. Osoba zatrudniona w tej roli nadzoruje poszczególne etapy budowy, kontrolując działania robotników, prowadząc badania i zlecając ewentualne poprawki.
  • Inżynier jakości – odpowiada za zapewnienie właściwych standardów jakości w procesie produkcyjnym. W przypadku zaistnienia problemów analizuje je, aby później zaproponować i wdrożyć konkretne rozwiązania naprawcze. Zależy od niego skuteczność całej procedury technologicznej podczas wytwarzania wyrobów spożywczych czy technicznych.
  • Inżynier projektu – opracowuje założenia dla prowadzonego projektu, ustala harmonogram obowiązków dla zespołów realizujących zadania oraz dba o dokumentację. Dodatkowo zajmuje się kontaktem z klientami na każdym etapie projektu, przedstawiając im najważniejsze informacje.
  • Inżynier automatyk – rozrysowuje, przygotowuje i finalnie uruchamia układy sterowania liniami produkcyjnymi lub pojedynczymi urządzeniami. Później sprawdza ich funkcjonowanie, żeby w razie konieczności, wykorzystując zebrane dane, zmienić system w celu lepszego wykorzystania jego potencjału. Zwykle ma obszerną wiedzę również w zakresie robotyki i mechatroniki, dzięki czemu radzi sobie bardzo dobrze na tych posadach.

Zarobki inżynierów w Polsce

Polska nie jest tak atrakcyjnym miejscem dla inżynierów, jak kraje zachodnie – w tym przede wszystkim Niemcy – ale jeżeli znacie się na konkretnej dziedzinie, otrzymacie naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie. Dotyczy to głównie największych przedsiębiorstw o zasięgu globalnym lub regionalnym, które prowadzą swoje oddziały nad Wisłą. Kwoty wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od zmiennych czynników.

I tak na przykład zarobki inżyniera budowy sięgają średnio około 7 tys. zł brutto, jednak już po kilku latach pracy może on otrzymać oferty opiewające nawet na 10-15 tys. zł brutto. Popularność zyskuje inżynier produkcji – zarobki takiego specjalisty po zdobyciu podstawowego doświadczenia też przekraczają 10 tys. złotych. Oczywiście mowa tylko o osobach nastawionych na rozwój i awanse.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, ile pieniędzy za pracę otrzymuje inżynier, zarobki określicie orientacyjnie na bazie ofert na portalu RocketJobs.pl. Zobaczcie także raporty płacowe firmy Sedlak & Sedlak w sieci. Przydatne informacje znajdziecie też w starszym artykule na naszym blogu z maja 2022 roku, który opisuje zarobki inżyniera w różnych branżach.

Od czego zależy wynagrodzenie inżyniera?

Wynagrodzenie inżyniera różni się znacznie w zależności od firmy. Specjalista od utrzymania ruchu w jednym przedsiębiorstwie może zarabiać mniej niż ekspert innej fabryki, mimo podobnego zakresu obowiązków. Duże znaczenie ma zatem miejsce zatrudnienia, ponieważ w niektórych regionach znajduje się więcej podmiotów gospodarczych oferujących podobną pracę, co wpływa na rywalizację między nimi o fachowców. Płacą zatem wyższe kwoty, aby korzystać z umiejętności prawdziwych profesjonalistów.

Istotną rolę odgrywa też obrana wcześniej ścieżka edukacji. Studia inżynierskie bezpośrednio wpływają na kompetencje osoby zainteresowanej dziedzinami technicznymi. Wprawdzie sporo kierunków jest ze sobą powiązanych, dzięki czemu np. inżynier mechatronik nierzadko realizuje zadania automatyków czy robotyków i na odwrót. Jednak już, przykładowo, inżynier budownictwa raczej nie spełni oczekiwań w ramach takiego stanowiska, jak inżynier informatyk – nie trzeba chyba tłumaczyć odrębności między tymi branżami.

Pracodawcy zwracają uwagę na ukończone specjalizacje na konkretnych uczelniach. Szczególną wartość stanowią dla nich odbyte wcześniej staże i samodzielnie zrealizowane projekty. Ponadto doceniają to, że inżynier ciągle się rozwija, dlatego oferują wyższe wynagrodzenia osobom z certyfikatami ze szkoleń lub kursów. Idealnie byłoby mieć kilkuletnie doświadczenie w określonych obszarach, ale to nie zawsze realne. Świadomi kierownicy zdają sobie z tego sprawę, dlatego od kandydatów wymagają przede wszystkim własnej inicjatywy. Wtedy zapewniają lepsze warunki finansowe.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze