Inżynieria elektryczna – co to za dziedzina? Czym różni się od elektroniki?

Inżynieria elektryczna – co to za dziedzina? Czym różni się od elektroniki?

Inżynieria elektryczna (inaczej elektrotechnika) to branża, w której zarobki wynoszą nawet powyżej 12 070 złotych brutto. Do grona najlepiej zarabiających zaliczają się starsi specjaliści, czyli osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i wieloletnim stażem pracy. Czym zajmuje się inżynier elektrotechniki? Jak nim zostać i gdzie znaleźć zatrudnienie po ukończeniu studiów? Odpowiadamy na te pytania.

Czym się zajmuje inżynieria elektryczna?

Inżynieria elektryczna to dziedzina, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, magazynowaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej. Inżynier elektrotechniki musi mieć obszerną wiedzę z zakresu fizyki (w szczególności nieobce muszą mu być obszary takie jak elektryczność, elektrodynamika oraz prąd elektryczny), matematyki, energetyki, inżynierii mechanicznej i materiałowej, elektroniki, informatyki oraz automatyki.

Główne obowiązki osoby na stanowisku inżynier ds. elektrycznych to:

 • kontrolowanie jakości wykonywanych prac w zakresie instalacji elektrycznych,
 • nadzór i koordynacja prac w zakresie instalacji oraz sieci elektroenergetycznych,
 • pomoc w optymalizacji projektów przetargowych oraz wykonawczych w zakresie instalacji elektrycznych,
 • prowadzenie dokumentacji dotyczącej robót elektrycznych,
 • tworzenie raportów dotyczących postępów robót elektrycznych,
 • udział w wycenach prac w zakresie instalacji elektrycznych.

Dla kogo inżynieria elektryczna jest dobrym wyborem? Odpowiadamy na to pytanie w dalszej części artykułu.

Czym się różnią inżynieria elektryczna a inżynieria elektroniczna?

Inżynieria elektryczna a inżynieria elektroniczna to dwie odrębne gałęzie inżynierii. Pierwsza z nich zajmuje się energią elektryczną, jej wytwarzaniem, przetwarzaniem, dystrybucją oraz kontrolą. Natomiast druga jest podzbiorem pierwszej, obejmuje ona zachowanie elektronów i ich wpływ na rozwój urządzeń. Inżynier elektrotechniki specjalizuje się w produkcji i przesyłaniu energii elektrycznej wysokiego napięcia oraz projektowaniu elektrycznych systemów, natomiast specjalista ds. elektroniki pracuje z urządzeniami niskonapięciowymi oraz komponentami elektrycznymi (takimi jak np. sprzęt komputerowy).

Zobaczcie także: W świecie współczesnego wynalazcy, czyli ścieżka kariery mechatronika

Jak zostać inżynierem elektrycznym?

Jak zostać specjalistą z zakresu inżynierii elektrycznej? Studia na tym kierunku są dedykowane osobom, które mają solidne podstawy wiedzy z dziedziny matematyki i fizyki oraz techniczny umysł. Inżynierem elektrotechniki można zostać po ukończeniu takich uczelni jak np.:

 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
 • Politechnika Białostocka,
 • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich,
 • Politechnika Częstochowska,
 • Politechnika Gdańska,
 • Politechnika Lubelska,
 • Politechnika Łódzka,
 • Politechnika Opolska,
 • Politechnika Poznańska,
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
 • Politechnika Śląska w Gliwicach.

Co powinien wiedzieć przyszły absolwent inżynierii elektrycznej? Studia I stopnia trwają od 3,5 do 4 lat, a studia II stopnia od 1,5 do 2 lat. Ich ukończenie wiąże się z uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera elektrotechniki. Naukę można podjąć w jednym z dwóch trybów – stacjonarnym lub niestacjonarnym (zaocznym). Do wyboru jest również wiele specjalizacji, takich jak np. energoelektronika, elektrotechnika przemysłowa, elektryczne układy mechatroniki, instalacje elektryczne, inżynieria wysokich napięć, komputerowe systemy pomiarowe czy komputerowe systemy sterowania.

Gdzie może pracować inżynier elektryczny? Ile może zarobić?

Gdzie może znaleźć zatrudnienie inżynier elektrotechniki? Pracy można szukać np. w instytucjach naukowo-badawczych oraz jednostkach serwisowych branży elektrotechnicznej. Inżynier ds. elektrycznych jest potrzebny także w biurach projektowych oraz firmach odpowiedzialnych za budowę elektrowni i stacji elektroenergetycznych. Zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów jest bardzo wysokie, co przedkłada się na zarobki, jakie można osiągnąć, planując karierę zawodową w tej branży.
Na jakie wynagrodzenie może liczyć inżynier elektrotechniki? Zarobki zależą przede wszystkim od doświadczenia zawodowego i stażu pracy. Średnia miesięczna pensja na stanowisku młodszego specjalisty wynosi 5 650 złotych brutto, bardziej doświadczony specjalista zarabia średnio w ciągu miesiąca 6 750 złotych brutto, tymczasem starszy specjalista – 8 500 złotych brutto. Jeśli chodzi o najlepszych inżynierów robót elektrycznych, zarobki wysokiej klasy ekspertów wynoszą od 12 070 złotych brutto wzwyż.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-inzynier-elektronik [dostęp: 11.08.2022]

______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Fré Sonneveld

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze