Czy zmiany na rynku pracy są odczuwalne dla wszystkich? Hello News 02.06.2020 r.
Choć rozluźnienia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa są coraz bardziej odczuwalne, to czy również uda się skutecznie zatrzymać pogłębiający się kryzys gospodarczy? O tym, jak ostatnie miesiące wpłynęły na organizacje i ich pracowników, a także jak zmieniają się wyzwania działów HR, przeczytacie w dzisiejszym wydaniu Hello News.
1. Kończy się era rynku pracownika, a może w Polsce tak naprawdę nigdy go nie było?
Coraz częściej mówi się o tym, że kończy się rynek przychylny pracownikom i nadejdą zmiany w podejściu pracodawców. Z wywiadu przygotowanego przez Michała Wąsowskiego wynika, że kryzys gospodarczy może być szansą dla dobrych pracodawców, ale i może wywołać „wyjście wszelkich patologii na światło dzienne”. Maja Gojtowska i Zyta Machnicka wyjaśniają, że choć w teorii wracamy do “czasów pracodawców”, to w rzeczywistości w Polsce mityczny rynek pracownika był w zasadzie iluzją.
Więcej na ten temat tutaj.
2. Bezpieczny powrót do pracy. Poznajcie procedury wynikające z najlepszych praktyk.
Rozluźnienia związane ze zniesieniem kolejnych obostrzeń nałożonych w dobie pandemii koronawirusa sprawiają, że coraz część firm planuje powrotu do biurowej rzeczywistości. Umożliwienie bezpiecznego powrotu pracowników do pracy powinno być priorytetem każdej z organizacji, dlatego polecamy raport przygotowany m.in przez agencje Randstad, Adecco i Manpower, gdzie znajdziecie przykłady rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i pracy w nowej rzeczywistości wraz z przykładami branżowymi w praktyce.
Więcej na ten temat tutaj.
3. Czy po przymusowym home office jesteś już mistrzem pracy zdalnej? Jeżeli nie, to koniecznie przeczytaj wskazówki, jak pozostać skupionym, zmotywowanym i produktywnym.
Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że praca zdalna jest formą, przy której mogliby pozostać również po zakończeniu pandemii. Wymuszona praca z domu sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło odkrywać liczne zalety HO. Co więcej, również wielu pracodawców chce w dalszym ciągu oferować możliwość przedłużenia pracy z domu. Nie oznacza jednak to, że powinniśmy ignorować wyzwania, jakie czekają nas w naszej domowej przestrzeni, dlatego aby być jeszcze bardziej efektywnym, polecamy artykuł ze wskazówkami, które pomogą zwiększyć koncentrację i wydajność.
Więcej na ten temat tutaj.
4. Utrzymanie talentów stanie się jeszcze trudniejszym wyzwaniem dla HR-ów.
Rekrutacja, a następnie utrzymanie talentów, jest często kluczowym wyzwaniem w wielu organizacjach. Ostatnie miesiące to czas zdecydowanego zwolnienia, oszczędności, a nawet cięcia budżetów związanych z zasobami ludzkimi. Wszystko to wpływa na to, że znacznie trudniej będzie oferować już pozyskanym talentom podwyżki czy szereg atrakcyjnych benefitów. Jak działy HR poradzą sobie w nadchodzącym czasie i czy uda im się znaleźć sposób, by w dobie wszechobecnych cięć skutecznie rekrutować specjalistów spoza organizacji i skłonić ich do zmiany pracy?
Więcej na ten temat tutaj.
5. Czy są branże, które zyskały w czasie pandemii?
Nie da się ukryć, że kryzys gospodarczy dotknął wielu branż i firm w całym kraju. Jednak co warto uwzględnić, wymuszone przejście na pracę zdalną sprawiło, że cyfryzacja miejsc pracy, o której mówiono od kilku lat, przyjdzie znacznie szybciej. Co ciekawe, eksperci szacują, że w związku z pandemią w niektórych branżach automatyzacja wzrośnie aż o 50 proc. Choć w tej chwili w wielu sektorach rynku panuje zastój, to trend zwyżkowy będzie szczególnie widoczny m.in. w takich branżach jak logistyczna i spożywcza, gdzie może wynieść nawet o 50 proc.
Więcej na ten temat tutaj.
Zestawienie przygotowała Paulina Płoska. Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com
Komentarze