Darmowe banki zdjęć – 10 stron, które warto znać

Darmowe banki zdjęć – 10 stron, które warto znać

Zarówno osoby pracujące w redakcjach, jak i w marketingu, w tym nie tylko graficy, często potrzebują do swoich materiałów odpowiedniej oprawy graficznej. Oczywiście można próbować samemu tworzyć zdjęcia. Sporadycznie jest to możliwe, ale umówmy się – nie każdy ma czas i odpowiednie zaplecze do stworzenia całego folderu zdjęć, jakich potrzebuje na co dzień. W tym momencie z pomocą przychodzą darmowe banki zdjęć. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10, w których znajdziecie ciekawe i też dobrej jakości zdjęcia, które mogą się Wam przydać w codziennej pracy.

Odwiedzając darmowe banki zdjęć zwróćcie uwagę, czy zdjęcie przez Was wybrane aby na pewno jest darmowe, ponieważ zdarzają się banki, w których zdjęcia bezpłatne przeplatają się z tymi płatnymi.

Przy okazji przypominamy Wam, że w sieci znajdziecie też darmowe programy graficzne, które pomogą Wam w pracy, kiedy nie macie dostępu do Photoshopa.

Darmowe banki zdjęć, które się przydadzą w pracy grafika

Unsplash

Zdjęcia, które tam znajdziemy są doskonałej jakości. Są one też pogrupowane w katalogi. Jednak można odnieść wrażenie, że jest to jeden z najbardziej popularnych darmowych banków zdjęć, dlatego też zdjęcia niektórym osobom mogą się wydawać opatrzone.

unsplash

Pixabay.com

To kolejny bank darmowych zdjęć, który przychodzi nam do głowy, kiedy ktoś nas o nie zapyta, dlatego tutaj również istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś już wcześniej korzystał z materiału przez nas wybranego.
W panelu mamy podział na zdjęcia, grafiki wektorowe oraz ilustracje.

Pixabay

Picspree.com

To kolejny przykład darmowego banku zdjęć, lecz tym razem już mniej popularnego niż przytaczane powyżej. Tutaj, podobnie jak w przypadku Unsplasha również widzimy podział na kategorie. Fotografię są też dobrej jakości.

Picspree

Pexels.com

Wchodząc na tę stronę można odnieść wrażenie, że trafiliśmy na Pixabay – te dwa darmowe banki zdjęć są do siebie podobne. Tutaj również mamy przejrzysty podział na kategorie.

Pexels

Picjumbo.com

To darmowy bank zdjęć, który oferuje nie tylko fotografie, które możemy wykorzystać w materiałach, ale np. tapety na iPhone, czy tła na YouTube.

Picjumbo

Kaboompics.com

Przejrzysta strona z doskonałej jakości zdjęciami i co ważne – oryginalnymi. Możemy tam znaleźć jasny podział na najnowsze zdjęcia, jak i te starsze, jak również najczęściej pobierane, co jest szczególnie ważne, kiedy nie chcemy, aby wybrane przez nas materiały pokazywały się na kilku serwisach.

Kaboompics

Startupstockphotos.com

To darmowy bank zdjęć, który sprawdzi się u osób, które potrzebują fotografii odnoszących się do pracy w biurze, w tym ujęcia pracowników, jak i samych przestrzeni biurowych.

Startupstockphotos

Stocksnap.io

To bank zdjęć przypominający iStocka, w którym również znajdziemy podział na kategorie, w których zwrócono uwagę także na doroczne wydarzenia typu „Halloween”. Znajdziemy tam też kategorię, która mówi nam, jakie zdjęcia są najpopularniejsze.

Stocksnap.io

Vecteezy.com

Ten darmowy bank zdjęć przypomina swoim wyglądem znanego istocka. Fotografie, które możemy ściągać za darmo są jasno oznaczone. Wyraźnie zaznaczone są także materiały, które cieszyły się największą popularnością w ostatnich dniach. Co ważne, do wyboru jest też szeroki zasób grafik.

Vecteezy

Skitterphoto.com

To darmowy bank zdjęć, w którym przy każdym materiale mamy jasno zaznaczone, ile osób go zobaczyło, pobrało czy polubiło. Zdjęcia są dobrej jakości, ale mało oryginalne, choć na pewno można znaleźć tam „perełki”.

Skitterphoto

Darmowe banki zdjęć, a licencje na ich wykorzystywanie

Decydując się na korzystanie z darmowych banków zdjęć należy pamiętać, że materiały tam zawarte również są udostępniane na licencjach. Najpopularniejszym systemem licencjonowania praw autorskich jest Creative Commons, gdzie wyróżniamy:

  • CC BY – to licencja, na podstawie której możemy korzystać ze zdjęć, ale przy tym musimy podpisywać, kto jest autorem materiału.
  • CC0  – przy takiej licencji autor zrzeka się praw do swoich materiałów. Wtedy możemy z nich dowolnie korzystać oraz rozpowszechniać bez podawania, kto jest ich twórcą.

Naszym zdaniem jednak zawsze warto podać, kto jest autorem zdjęcia, ponieważ to jego praca.


Źródło zdjęcia głównego: Vecteezy @ ngampol.photo73809

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze